Aktualno
StoryEditor

NATO osudio UN-ov sporazum kojim se zabranjuje atomsko oružje

20. Rujan 2017.

NATO, među čijim je članicama nekoliko najsnažnijih nuklearnih sila, zažalio je zbog usvajanja sporazuma u Ujedinjenim narodima kojim se zabranjuje atomsko oružje, uz napomenu da se takvim dokumentom pokazuju neupućenost i neznanje kada je posrijedi složenost brojnih prijetnja svjetskoj sigurnosti.

Sporazum je izglasan 7. srpnja u New Yorku sa 122 glasa za. Protiv njega su se izjasnile Nizozemska (članica NATO-a), a još je jedna država bila suzdržana.

- Pokazuje se neupućnost kada je posrijedi svjetska sigurnost, koja je sve kompleksnija, ocijenili su predstavnici 29 zemalja NATO-a u zajedničkom priopćenju objavljenom u srijedu.

>>>Šveđani pod pritiskom SAD-a zbog zabrane nuklearnog naoružanja

- U trenutku kada bi svijet trebao biti ujedinjen s obzirom na sve veće opasnosti, osobito s obzirom na ogromnu prijetnju koju predstavlja sjevernokorejski nuklearni program, ovim se sporazumom ne vodi računa o vrlo hitnim pitanjima sigurnosti, stoji u priopćenju objavljenom u trenutku kada u New Yorku zasjeda Opća skupština UN-a.

- Tražiti zabranu nuklearnog oružja jednim sporazumom koji neće obvezati nijednu državukoja posjeduje takvo oružje, neučinkovito je i neće rezultirati smanjenjem nuklearnog arsenala, neće ojačati sigurnost nijedne države, kao ni pridonijeti miru i međunarodnoj stabilnosti, upozorava NATO i naglašava kako se zalaže za potpunu provedbu Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT).

>>>Musk i stručnjaci pozvali UN na zabranu ‘autonomnog oružja’

Sjevernoatlantski savez strahuje da bi moglo doći do "podjela i razmirica u trenutku u kojem je jedinstven pristup problemu širenja nuklearnog oružja i pitanjima sigurnosti potrebniji nego ikada dosad."

Za zagovornike novog dokumenta, među kojima su Austrija, Brazil, Meksiko, Južnoafrička Republika i Novi Zeland, sporazum ima povijesno značenje.

No zemlje koje raspolažu atomskim oružjem bojkotirale su pregovore, procijenivši da oni neće imati nikakav utjecaj na smanjenje trenutačnih svjetskih zaliha od oko 15.000 nuklearnih bojnih glava i stoga ga 29 članica NATO-a odbija poduprijeti.

>>>Ušli smo u ‘eru Terminatora’

Savez podsjeća da su države članice "znatno smanjile količinu nuklearnog oružja u Europi" po završatku Hladnoga rata.

- Temeljna svrha posjedovanja nuklearnog oružja je očuvanje mira i odvraćanje bilo kakve agresije, stoji u priopćenju organizacije koja okuplja najveće zapadne sile.

- Sve dok bude nuklearnog oružja, NATO će biti nuklearni savez, stoji u priopćenju saveza čija se strategija temelji na odvraćanju.

14. travanj 2024 06:14