Svijet
StoryEditor

‘Ovo je najopasnija situacija u Europi od invazije na Čehoslovačku 1968.!‘

02. Ožujak 2014.
Piše:
liderhrt

Sastanak Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o krizi u Ukrajini pretvorio se jučer u proceduralne prepirke jer Zapadnjaci traže da konzultacije iza zatvorenih vrata prerastu u javno zasijedanje, što Moskva odbija.

Nakon prekida zasijedanja, Sjedinjene Države su službeno tražile da se ukrajinski veleposlanik izjasni na javnom zasijedanju nakon kojeg bi slijedile konzultacije. Ruski veleposlanik pri UN-u, Vitali Čurkin je izrazio žaljenje što neke zemlje žele promijeniti vrstu sastanka i kritizirao ‘glupe rasprave o proceduri‘.

Predviđeno je izglasavanje procedure kako bi se odlučila vrsta sastanka, što se rijetko događa u Vijeću, precizirao je diplomat. Do tada razgovori o krizi u Ukrajini i na Krimu nisu počeli.

Taj sastanak Vijeća, drugi hitno sazvan u manje od dva tjedna o tom pitanju, tražila je Velika Britanija nakon ruske prijetnje vojnom intervencijom. Ukrajina je zatražila od Sjedinjenih Država i drugih ključnih članica Vijeća sigurnosti da joj pomognu u zaštiti teritorijalne cjelovitosti nakon što je Rusija objavila planove da pošalje vojsku na Krim.

Možemo zaustaviti širenje ove agresije, rekao je novinarima ukrajinski veleposlanik pri UN-u Jurij Sergejev. Rekao je da je ruska vojna agresija prekršila sporazum iz 1994. o oćuvanju teritorijalne cjelovitosti Ukrajine i pozvao druge četiri stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a Sjedinjene Države, Veliku Britaniju, Francusku i Kinu da upotrijebe svoj diplomatski utjecaj i pomognu toj zemlji.

Ruski predsjendik Vladimir Putin jučer je zatražio i dobio odobrenje parlamenta da pošalje vojsku u Ukrajinu koja je upozorila da će bilo kakva ruska vojna intervencija značiti rat i stavila oružane snage u najvišu borbenu pripravnost.

Putinova otvorena potvrda prava da pošalje vojsku u zemlju od 46 milijuna stanovnika u predziđu središnje Europe nakon njezina okretanja Europskoj uniji predstavlja najjače sučeljavanje između Rusije i Zapada od vremena Hladnoga rata.

Vojnici bez oznaka na odorama, ali svakako ruski, već su zaposjeli Krim, poluotok na Crnom moru gdje Rusija ima veliku vojnu nazočnost u vidu crnomorske flote. Ruske snage učvrstile su svoj nadzor nad Krimom i nemiri su se u jučer proširili na druge dijelove Ukrajine. Proruski prosvjednici sukobili su se s pristašama novih ukrajinskih vlasti i podigli ruske zastave na vladinim zgradama u nekoliko gradova.

Dva ruska protupodmornička broda iz baltičke flote doplovila su u blizinu obale ukrajinske krimske regije kršeći time sporazum o moskovskom najmu pomorske baze na Krimu, rekli su ukrajinski vojni izvori prema ruskoj novinskoj agenciji Interfax. Dva broda su opažena u zaljevu Sevastopolja gdje ruska crnomorska flota ima svoju bazu.

Ovo je vjerojatno najopasnija situacija u Europi od sovjetske invazije na Čehoslovačku 1968., rekao je jedan zapadni dužnosnik uz uvjet anonimnosti. Realno gledajući, moramo pretpostaviti da je Krim u ruskim rukama. Izazov je sada odvratiti Rusiju od preuzimanja istoka Ukrajine gdje se govori ruski.Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen najavio je jučer da će se veleposlanici zemalja članica Saveza sastati danas u Bruxellesu kako bi razmotrili stanje u Ukrajini.

Kanada povlači svojega veleposlanika u Rusiji na konzultacije o krizi u Ukrajini i priprema se na zamrzavanje sudjelovanja na skupu zemalja skupine G8 u Sočiju, izjavio je kanadski predsjednik vlade Stephen Harper. Harper je tijekom dana razgovarao s američkim predsjednikom Barackom Obamom te osudio rusku intervenciju u Ukrajini.

26. travanj 2024 19:21