Aktualno
StoryEditor

Počinje treći krug pregovora o Brexitu, ne očekuju se znatni pomaci oko ključnih pitanja

28. Kolovoz 2017.

Pregovarači Europske unije (EU) i Velike Britanije u ponedjeljak će u Bruxellesu pokrenuti treći krug pregovora o Brexitu, od kojega se ne očekuje veliki pomak jer su dvije strane još uvijek vrlo udaljene oko ključnih pitanja.

Prva faza trećeg kruga pregovora odnosi se na tri pitanja - sudbinu europskih državljana u Velikoj Britaniji i Britanaca u EU, granicu Britanije s Irskom, članicom EU-a, i iznos financijskih obveza Londona prema EU-u.

Druga faza pregovora odnosit će se na buduće trgovinske veze Velike Britanije i EU, a konačan dogovor o tome trebao bi se postići se između kraja 2017. i proljeća 2018. godine.

Optužbe za odugovlačenje

Glavni pregovarači, EU-ov Michel Barnier i britanski David Davis, sastat će se u ponedjeljak u 15 sati, prije nego što se u utorak i srijedu razgovara o iseljeničkim pravima, zakonu o razvodu i drugim pitanjima, a konferencija će završiti u četvrtak, prema rasporedu koji je objavio Bruxelles.

Treći krug razgovora o Brexitu odvija se više od godinu dana nakon što je većina Britanaca na referendumu glasovala za napuštanje EU-a, u trenutku kada se dvije strane međusobno optužuju za odugovlačenje.

>>>Velika Britanija spremna platiti Brexit do 40 milijardi eura – britanski mediji

- Zajednički je interes EU-a i Britanije da ubrzaju pregovore, to zahtijeva da napravimo napredak u pregovorima o pravima građana, Irskoj i financijskim obvezama, rekao je novinarima visoki dužnosnik EU-a koji je uključen u razgovore.

EU od početka pregovora, 19. lipnja, poziva Britaniju da zauzme jasna stajališta i zagovara postupni pristup - prvo treba rješiti probleme kao što su prava građana, granica s Irskom i financijske obveza Londona, a nakon toga će se pregovarati o drugim važnim pitanjima i budućim trgovinskim odnosima.

London izbjegava pitanje financijskih obveza prema EU-u

Britanci u platformi, koju su predstavili nakon drugog kruga pregovora u srpnju, predlažu teme o kojima EU još ne želi pregovarati, kao što je sporazum o carinama. S druge strane, London izbjegava pitanje financijskih obveza prema EU-u pa dosad još nije iznio svoje prijedloge o tome.

Iako postoji neka usklađenost u zaštiti prava građana EU koji žive u Velikoj Britaniji i Britanaca koji žive na kontinentu, to pitanje treba tehnički doraditi, kažu izvori iz EU-a.

>>>Brexit: Sloboda kretanja za građane EU obustavlja se u ožujku 2019.

Irsko pitanje iznimno je osjetljivo zbog nasilne povijesti između dviju tamošnjih zajednica. London u svojoj platformi naglašava da ne želi ponovno uvođenje granične kontrole između Irske i Sjeverne Irske, ali ne objašnjava kako misli riješiti prelazak stranih državljana preko granice.

Što se tiče financijskih pitanja, EU i Britaniju razdvaja "more razlika" oko toga koliko bi London trebao platiti Uniju na odlasku, kako bi poravnao prethodne obveze.

U nedjelju je oporbena Laburistička stranka objavila da u prijelaznom razdoblju nakon Brexita želi zadržati Veliku Britaniju na jedinstvenom europskom tržištu i u carinskoj uniji. Takvim proeuropskim stajalištem laburisti su se udaljili od vladajućih konzervativaca koji su odbili zamisao da Britanija u prijelaznom razdoblju ostane na jedinstvenom tržištu.

Oštre kritike iz Škotske

Vladi Therese May oštru poruku uputio je i škotski ministar za Brexit Michael Russell, ustvrdivši kako bi Britanija trebala isključiti mogućnost napuštanja EU-a bez utvrđivanja uvjeta budućih odnosa s Unijom.

Pritom je kritizirao niz dokumenata iz britanske platforme za pregovore koji pokazuju kako i nakon izlaska iz EU London želi ostati u bliskim vezama s Unijom, ali bez troškova koji to uključuju.

>>>O’Leary: Brexit je najveće ekonomsko samoubojstvo u povijesti

- Dokumenti potvrđuju prednosti članstva u EU, ali zbunjujuće pretpostavljaju da se te pogodnosti mogu održati i ako napustimo EU, jedinstveno tržište i carinsku uniju, što je sramna pozicija, rekao je Russell.

Također je optužio Vladu da u svoju Brexit politiku nije ugradila mišljenja vlasti u Škotskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj, unatoč tome što se obvezala da će se s njima savjetovati.

U prošlogodišnjem glasovanju o Brexitu, Engleska i Wales glasovale su o napuštanju EU-a, dok su Škotska i Sjeverna Irska bile za ostanak u članstvu.

Laburisti za ostanak Velike Britanije na jedinstvenom europskom tržištu

Britanski laburisti su u nedjelju objavili da u prijelaznom razdoblju nakon Brexita žele zadržati Veliku Britaniju na jedinstvenom europskom tržištu, čime je ta oporbena stranka dala jasnu alternativu politici izlaska iz EU-a vladajućih konzervativaca premijerke Therese May.

- Da su na vlasti, laburist bi tražili prijelazni ugovor koji bi zadržao iste osnovne uvjete kakve trenutačno imamo u EU-u, napisao je Keir Starmer, čelnik laburista za Brexit, u komentaru objavljenom u The Observeru.

- To znači da bismo u tom razdoblju nastojali ostati u europskoj carinskoj uniji i na jedinstvenom tržištu, te da bismo poštovali propise tih dvaju entiteta, dodao je, što bi značilo da bi u tom prijelaznom razdoblju i dalje bila na snazi sloboda kretanja robe i radne snage.

>>>Frankfurt uvjerljivo vodi u nadmetanju za plodove Brexita

Sve dosad je laburistička stranka nejasno i dvosmisleno odgovarala na pitanje bi li pregovarala o ostanku na jedinstvenom tržištu i u carinskoj uniji, zadovoljavajući se izjavom da želi Brexit koji će štititi radna mjesta.

Ovakvim proeuropskim stajalištem laburisti se sada jasno udaljuju od konzervativaca na vlasti koji su odbili zamisao da Velika Britanija u prijelaznom razdoblju nakon Brexita ostane na jedinstvenom tržištu.

25. travanj 2024 12:21