Svijet
StoryEditor

Svjetska banka zabrinuta rastom cijena hrane

30. Srpanj 2012.

Svjetska banka u ponedjeljak je izrazila spremnost da priskoči u pomoć vladama zbog brzog rasta cijena žitarica, koji je ponovno u opasnost doveo najsiromašnije u svijetu, a mogao bi izazvati dugotrajne teške posljedice.

"Ne možemo dopustiti da kratkoročni uzlet cijena hrane izazove dugoročne štetne posljedice po najsiromašnije i najranjivije u svijetu", kazao je predsjednik Grupe Svjetske banke Jim Yong Kim u današnjem priopćenju.

"Svjetska banka i naša partneri budno prate ovu situaciju tako da možemo pomoći vladama da uvedu mjere koje će ljudima olakšati situaciju", kazao je Kim, stručnjak za javno zdravlje, suočen sa svojim najvećim izazovom u dva mjeseca otkako je preuzeo tu čelnu dužnost.

Velika suša na američkom srednjem Zapadu dramatično je snizila očekivani urod žitarica, oživjevši sjećanje na 2008. godinu, kada je oštar rast cijena hrane izazvao prosvjede u nekim zemljama i postavio pitanje korištenja poljoprivrednih kultura u proizvodnji biogoriva.

Cijene pšenice poskočile su za više od 50 posto a cijene kukuruza za više od 45 posto od sredine lipnja, s obzirom na sušna razdoblja u Rusiji, Ukrajini i Kazahstanu, te prekomjerno kišna razdoblja u Europi i slabiji od prosjeka početak sezone indijskih monsunskih kiša, koji su pridonijeli zabrinutostima glede globalnog uroda.

Cijene soje, ključne u ljudskoj prehrani i hrani za životinje, također su porasle za gotovo 30 posto u posljednja dva mjeseca i gotovo 60 posto od kraja prošle godine.

"Kada cijene hrane rastu, obitelji reagiraju tako da povlače djecu iz škole i hrane se jeftinije, hranom slabije nutritivne vrijednosti, što može imati katastrofalne doživotne posljedice po društvenu, fizičku i mentalnu dobrobit milijuna mladih ljudi", kazao je Kim.

Kim je istaknuo da Svjetska banka ima čitav niz programa kako bi pomogla vladama u slučaju da se situacija pogorša. Oni uključuju savjetovanje po pitanju mjera, povećana ulaganja u poljoprivredi i s njom povezanih ulaganja, brzo financiranje, proizvode za upravljanje rizikom i suradnju s Ujedinjenim narodima i privatnim volonterskim skupinama kako bi pomogli vladama da odgovore boljim mjerama na nagli rast cijena hrane u svijetu.

"U kratkoročnom razdoblju, mjere poput programa školske prehrane, uvjetni novčani transferi, i programi "hrana za rad" mogu pomoći da se smanje pritisci na siromašne", kazao je Kim. "Srednjoročno i dugoročno, svijet treba snažne i stabilne mjere i održiva ulaganja u poljoprivredu u siromašnim zemljama".

Dužnosnici Svjetske banke istaknuli su da, temeljem sadašnjih prognozi uroda, nema naznaka većih nestašica žitarica koji bi proizišao iz smanjene žetve u ovoj godini.

20. travanj 2024 15:33