Aktualno
StoryEditor

Blok umirovljenici zajedno: Zašto dobivamo tek četvrtinu ili trećinu uplaćenih sredstava u fondove?

24. Rujan 2018.

Blok umirovljenici zajedno komentira mirovinsku reformu. Priopćenje prenosimo u cijelosti:

"Mirovinska reforma koja u fokus stavlja priču o 27% dodatka koji je još 2012. postao sastavni dio mirovine je klasičan spin i služi za odvraćanje pozornosti sa pravog pitanja, a to je način izračuna mirovina…. Dok se građani zabavljaju oko toga tko sve ima ili nema pravo na navedeni dodatak kombinirajući to sa 1. i ili 2. stupom događa se ono što očito svima prolazi ispod radara, a to je činjenica da su mirovine bez ikakvog opravdanog razloga svakom slijedećom godinom sve manje. Nesporna činjenica je da sredstva koja je netko uplaćivao u mirovinske fondove svakim danom sve manje utječu na visinu mirovina onoga tko je uplaćivao, a to nikako ne bi smjelo biti tako.

>>>Mirovinska reforma: Sindikalci se zauzimaju za sindikate s manje članova

Kako se svi volimo pozivati na EU standarde i načela onda nije zgorega podsjetiti ministra Pavića i Vladu na 15. načelo europskog stupa socijalnih prava u kojem se navodi da umirovljeni radnici i samozaposleni imaju pravo na mirovinu koja odgovara njihovim doprinosima i čini primjeren dohodak. Sukladno navedenom logično je upitati kako je to moguće i čime se može opravdati da osiguranik sa punim radnim stažom od 40 godina i 65 godina života kroz mirovinu dobije tek između četvrtine i trećine od onoga što je kroz radni vijek uplaćivao u mirovinske fondove.

Ako osiguranik svoju mirovinu koju će primati od navršenih 65 godina života po sadašnjim izračunima zaradi već i sa nešto manje od 20 godina staža, a jednostavna matematika to potvrđuje, ostaje pitanje kamo to i kome odlaze sredstva osiguranika koji su u radnom odnosu proveli više od 20 godina pa sve do punog staža?? Upravo zbog ovih anomalija BUZ predlaže da se u potpunosti promijeni način izračuna mirovina na način koji bi uvažio 15. načelo europskog stupa socijalne pravde i to na način da bi se mirovina izračunavala na temelju primanja u posljednjih 10 ili 15 godina, i ista bi za puni radni staž i navršenih 65 godina života bila minimalno 80% od neto plaće osiguranika u navedenom periodu. Ovakvim načinom izračuna bi osiguraniku kroz mirovinu uz prosječni životni vijek pripalo dvije trećine od uplaćenog novca u mirovinske fondove, a državi odnosno fondovima bi još uvijek ostala najmanje jedna trećina plus sve što su zaradili koristeći novac osiguranika. Navedeno dakako podrazumijeva razdvajanje svih mirovina sukladno Zakonskoj osnovi umirovljenja, što znači i da se sve mirovine obračunate po nekom od posebnih propisa ne trebaju isplaćivati iz sredstava mirovinskih fondova.

>>>Prijedlog mirovinske reforme: radni vijek do 67. i stroži uvjeti za prijevremenu mirovinu

Tvrdnje članova Vlade RH kako za mirovine svake godine nedostaje više od 15-ak milijardi kuna je potpuno promašeno jer se time namjerno skreće pozornost sa bitnog, a to je neuvažavanje činjenice da je svaki osiguranik tijekom svog radnog vijeka izdvajao sredstva u mirovinske fondove za SVOJU mirovinu, a to znači da njegova mirovina ne treba ovisiti ni o čijoj političkoj volji, a još manje o punjenju državnog proračuna. Ono što po sadašnjem kao onom što Vlada nudi u svojoj „reformi“ nije mirovina već prije neka nedefinirana kategorija puno bliža nekom obliku socijalne pomoći no mirovina zaslužena samim uplatama u mirovinske fondove…..

Svaki umirovljenik ima pravo na mirovinu dostatnu za život dostojan čovjeka, stoga se od resornog ministarstva i Vlade RH očekuje da to svojim građanima i osigura, i tu što se BUZ-a tiče nema kompromisa."

18. travanj 2024 20:27