Aktualno
StoryEditor

Hrvatska protiv svjetskih prvaka - Brazil nismo nikad pobijedili

02. Lipanj 2018.

Kroz povijest svjetskih prvenstava osam reprezentacija osvajalo je naslov prvaka, Hrvatska je do sada igrala sa sedam svjetskih prvaka, jedino nikada nismo igrali protiv Urugvaja, a Brazil nismo nikad pobijedili. Sutra se pruža nova prilika jer slijedi prijateljska utakmica u Londonu protiv Brazila što je hrvatskoj reprezentaciji, iako svjetsko prvenstvo počinje 14. lipnja, praktični početak prvenstva

Ukupno su ‘Vatreni’ protiv Brazila, Njemačke, Italije, Argentine, Španjolske, Francuske i Engleske odigrali 38 utakmica ostvarivši 10 pobjeda, 12 remija i 16 poraza.

Najgori skor imamo s Francuzima i Brazilcima protiv kojih još nismo slavili, dok su nam najveće ‘mušterije’ Talijani protiv kojih smo bez poraza u osam međusobnih susreta.

S ‘Tricolorima’ smo igrali pet puta ostvarivši tri poraza i dva remija, a protiv Brazila smo snage odmjerili tri puta uz dva poraza i jedan neodlučeni ishod.

Prvi francusko - hrvatski dvoboj i najviše pamtimo. Bilo je to polufinale SP-a 1998. godine i pobjeda domaćina 2-1. Uslijedila su još dva poraza u prijateljskim susretima 1999. i 2000. Tada svjetski prvaci slavili su u Parizu 3-0, a u Zagrebu 2-0. Samo nekoliko tjedana kasnije postali su i europski prvaci.

Na Euru 2004. u Portugalu igrali smo međusobno u skupini i završilo je 2-2, uz dojam da su se Francuzi, zapravo, izvukli. Posljednji put igrali smo u ožujku 2011. na Stade de Franceu. Bio je to prijateljski susret koji je završio bez golova.

>>> Na Svjetskom nogometnom prvenstvu pobjeđuje Adidas

Brazilci su 2005. u Split došli kao aktualni svjetski prvaci, u prijateljskoj utakmici odigrali smo s njima 1-1. Niti godinu dana kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli, ali ovoga puta u službenom susretu u skupini na SP u Njemačkoj. U dvoboju 1. kola u skupini F na Olimpijskom stadionu u Berlinu Brazil je bio uspješniji sa 1-0, a strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti. Brazilci, koji su bili apsolutni favoriti uoči početka susreta, do prve pobjede na SP-u došli su teže od očekivanog.

“Vatreni” i “Selecao” su treći put igrali međusobno na otvaranju svjetskog prvenstva 2014. u Sao Paolu, a slavio je domaćin 3-1. Ostaje utjeha kako smo otvorili World Cup protiv peterostrukog svjetskog prvaka prvenstva u susretu kojeg je gledalo najmanje dvije milijarde ljudi. Međutim, nakon svega što se događalo na travnjaku Arene Corinthians, moglo bi se reći nezasluženo. Hrvatska je u većem dijelu utakmice bila ravnopravna Brazilcima, kojima je za pobjedu trebala i obilata pomoć japanskog suca Nishimure.

Najviše uspjeha imali smo protiv Talijana. U osam međusobnih susreta upisali smo tri pobjede i pet neodlučenih ishoda pri čemu smo od šest službenih susreta dobili dva susreta, a četiri su završila bez pobjednika.

Sjajna serija započela je prije 24 godine, u kvalifikacijama za EP 1996. Talijani su nas dočekali prepotentno, podcjenjivački i to im se osvetilo. Hrvatska je u Palermu slavila 2-1 i tada smo Talijanima nagovijestili komplekse koji traju do današnjih dana. U uzvratu tih kvalifikacija za Euro u Engleskoj godinu dana kasnije Italija je u Split došla puno opreznije, s puno više poštovanja prema Bobanu i ekipi i završilo je 1-1.

>>> Po novom, Saudijke smiju gledati nogometne utakmice na stadionu

Uslijedio je remi na prijateljskoj utakmici u Zagrebu 1999. godine. No ono što je možda i najviše zaboljelo Talijane bio je poraz na SP-u u Ibarakiju. Te 2002. zabili su Ivica Olić i Milan Rapajić za 2-1.

Četiri godine kasnije Slaven Bilić je u Livornu predstavio novu Hrvatsku. ‘Kockasti‘ su pobijedili tada aktualne svjetske prvake sa 2-0 golovima Modrića i Eduarda.

Posljednje tri međuosbne utakmice završile su rezultatom 1-1. U Poljskoj u skupini na EP-u 2012. godine, te u kvalifikacijama za EP 2016.

Pozitivan skor imamo i protiv Nijemaca. U pet međusobnih susreta ostvarili smo po dvije pobjede i poraza, te jedan remi uz pozitivnu razliku pogodaka 8-6. No, još je važnije kako smo od tri službene utakmice dobili dvije.

Prvi međusobni susret igrali smo u četvrtfinalu EP-a 1996. u Engleskoj. Bilo je to prvo veliko natjecanje ‘vatrenih’ nakon međunarodnog priznanja ‘Lijepe naše’. U sjajnom susretu igranom na Old Traffordu ‘Elf’ je slavio 2-1 uz očiti ‘poguranac’ švedskog suca Leifa Sundella.

Uzvratili smo im dvije godine kasnije u četvrtfinalu SP-a u Francuskoj. U jednoj od najblistavijih večeri u povijesti hrvatskog nogometa ‘Vatreni’ su u Lyonu pobijedili 3-0 izborivši na svom prvom svjetskom prvenstvu plasman u polufinale, a potom i osvojili broncu.

Posljednji službeni susret igrali smo na EP 2008. u Klagenfurtu. Hrvatska je u skupini pobijedila 2-1, a potom ispala od Turske u četvrtfinalu, dok je ‘elf’ dogurao do finala u kojem je izgubio od Španjolske. Protiv ‘elfa’ smo igrali i dvije prijateljske utakmice. U ožujku 2000. smo odigrali 1-1, dok smo u veljači 2004. izgubili 1-2.

Protiv Španjolske smo igrali šest puta ostvarivši dvije pobjede, tri poraza i remi. No samo su dvije utakmice bile službene i oba sastava imaju po pobjedu.

Prve četiri utakmice bile su prijateljskog karaktera. Dva susreta su završila pobjedom ‘Furije‘, jednom je slavila hrvatska vrsta, a jedan dvoboj je završen bez pobjednika.

Prvi puta snage smo odmjerili u ožujku 1994. u Valenciji, a ‘Vatreni‘ su slavili 2-0 golovima Roberta Prosinečkog (6) i Davora Šukera (51), a u 53. minuti je Dražen Ladić obranio jedanaesterac Beguiristainu. Španjolci do te utakmice nisu poraženi  20 utakmica na svom terenu.

Pet godina poslije uslijedio je novi prijateljski susret u Sevilli, a ‘kockasti‘ su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3-1, no prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti. Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hiero (48-11m) i Daniel Garcia "Dani" (84).

Uslijedio je prijateljski susret u Splitu u veljači 2000. godine koji je završio bez golova. Posljednju prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u Ženevi u lipnju 2006. godine, a španjolska vrsta je pobijedila 2-1. Niko Kranjčar je doveo našu vrstu u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Torres (90+2).

Prvi službeni susret ‘Vatreni’ i ‘Furija’ su odigrali na EP-u 2012. u Gdanjsku, a pobjeda je pripala Španjolskoj 1-0. Slavlje europskim prvacima donio je Jesus Navas u 88. minuti dvoboja. Hrvatska se nakon tog poraza vratila kući, dok su Španjolci stigli do finala i u borbi za zlato deklasirali Italiju obranivši naslov prvaka osvojen četiri godine prije na prvenstvu u Austriji i Švicarskoj.

Posljednji put međusobno smo igrali na EP-u u Francuskoj 2016. Bio je to dvoboj posljednjeg kola skupine i hrvatska vrsta je slavila 2-1.

Protiv Argentine, koja nas očekuje u skupini u Rusiji, igrali smo četiri puta uz jednu pobjedu, dva poraza i remi. Pritom je samo jedna utakmica bila službena.

Jedinu službenu utakmicu ove dvije reprezentacije odigrale su u posljednjem kolu u skupini na SP 1998. u Francuskoj. I prije tog dvoboja obje selekcije su izborile prolazak u osminu finala, a Argentina je pobjedom 1-0 (Pineda) osvojila prvo mjesto. Hrvatska je u Francuskoj bila treća, a Argentina je ispala u četvrtfinalu od Nizozemske.

Prvi dvoboj Hrvatska i Argentina odigrale su 4. lipnja 1994. kada je tadašnji svjetski doprvak predvođen Diegom Maradonom gostovao u Zagrebu kod momčadi koja je tada još uvijek bila u nastajanju. Po jakoj kiši ta je utakmica završila bez pogodaka. Preostala dva prijateljska dvoboja Hrvatska i Argentina su igrale na neutralnim terenima, Hrvatska je slavila sa 3-2 u ožujku 2006. u Baselu, a Argentina sa 2-1 u Londonu u studenome 2014.

S Englezima koji su bili svjetski prvaci 1966. godine igrali smo čak sedam puta i pritom upisali dvije pobjede, četiri poraza i jedan neodlučeni ishod.

Dva puta smo ih pobijedili u kvalifikacijama za EURO 2008. godine (2-0, 3-2) zbog čega je ‘Gordi Albion’ ostao bez plasmana u Austriju i Švicarsku. Mnogi još uvijek pamte pobjedu 3-2 na Wembleyju koja je Englezima zatvorila vrata EP-a. Sasvim sigurno bila je to jedna od najblistvijih pobjeda ‘Vatrenih’ u našoj povijesti.

Englezi su nam uzvratili u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo 2010. godine ostvarivši dvije uvjerljive pobjede - 4-1 na Maksimiru i 5-1 na Wembleyju. Na koncu smo osvojili treće mjesto u skupini i ostali bez plasmana na SP u Južnoj Africi.

Protiv ‘Gordog Albiona’ smo igrali i na EP-u Portugalu u 2004. Bio je to susret posljednjeg kola skupine B, a Englezi su slavili 4-2 i poslali nas kući. S njima smo igrali i dvije prijateljske utakmice - 1996. u Londonu je završilo 0-0, 2003. u Ipswichu je domaćin slavio 3-1.

OMJER SA SVJETSKIM PRVACIMA
NJEMAČKA     5 2 1 2 8-6
BRAZIL       3 0 1 2 2-5
ARGENTINA    4 1 1 2 4-5
FRANCUSKA    5 0 2 3 3-9
ŠPANJOLSKA   6 2 1 3 6-7
ITALIJA      8 3 5 0 10-6
ENGLESKA     7 2 1 4 10-18
24. travanj 2024 05:14