Aktualno
StoryEditor

Marić poručuje da će štititi interese štediša Ljubljanske banke

01. Lipanj 2017.

Slovenska Vlada u utorak je priopćila da ne postoji obveza Slovenije prema isplati prenesene devizne štednje hrvatskih štediša u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci Zagreb. Pravorijek hrvatskog Vrhovnog suda prema kojemu je Nova Ljubljanska banka solidarno odgovorna za neisplaćenu staru deviznu štednju kao univerzalni pravni slijednik (stare) Ljubljanske banke, nazvali su pravnom pogreškom.

Ministar financija Zdravko Marić smiruje štediše:

- Iščitali smo te poruke koje su stigle sa slovenske strane i, naravno, uvijek činimo sve da branimo i štitimo naše interese, i sigurno ćemo na tom tragu i ostati, izjavio je uoči redovne sjednice Vlade, ministar Marić.

>>> Slovenija: Potvrđen IPO NLB-a u dvije faze

Priopćenje slovenske Vlade dolazi nakon što je ona odbila izdati garanciju potencijalnim kupcima dionica NLB-a da ih mogući negativni ishod u tužbama Zagrebačke banke i Privredne banke Zagreb neće pogoditi. Naime, taj rizik preko svog fonda preuzima Slovenija, budući je 100-postotni vlasnik najveće slovenske banke. U opširnoj elaboraciji o problematici stare devizne štednje u bivšoj SFRJ, slovenska vlada u priopćenju navodi da se 1991. godine s raspadom Jugoslavije srušio i njen bankarski sustav te da je za deviznu štednju jamčila nekadašnja Narodna banka Jugoslavije, pa bi tu problematiku trebalo riješiti sukcesijskim pregovorima.

"Krivnju" za nastalu situaciju, Slovenija prebacuje na Hrvatsku koja je, kako tumače Slovenci, isplatu devizne štednje vezivala uz državljanstvo zbog čega je po mišljenju slovenske vlade i nastao problem "prenesene devizne štednje" zbog koje je na hrvatskim sudovima u tijeku više desetaka postupaka u tužbama.

Presuda Europskog suda za ljudska prava prema kojoj Slovenija isplaćuje štediše u Hrvatskoj i BiH ne odnosi se na prenesenu štednju, a stajalište hrvatskog Vrhovnog suda da je NLB univerzalni pravni nasljednik - na temelju kojega se nastavljaju postupci u tužbama protiv Ljubljanske banke na hrvatskim sudovima, je pogrešno i predstavlja "pravnu zabludu", što su utvrdili i neki sudovi u inozemstvu, tvrdi se u priopćenju slovenske vlade.

20. travanj 2024 00:26