Aktualno
StoryEditor

Moody‘s procjenjuje da će Katalonija ostati dio Španjolske; na ulicama Barcelone pola milijuna ljudi

11. Rujan 2017.

Bonitetna agencija Moody‘s poslala je u ponedjeljak ulagačima obavijest u kojoj procjenjuje kako će španjolska pokrajina Katalonija dobiti veću autonomiju, ali neće se odcijepiti od Španjolske unatoč referendumu najavljenom za 1. listopada.

"Naša procjena je da će Katalonija i dalje biti dio Španjolske. Puno je prepreka postizanju nezavisnosti, među kojima čvrsto protivljenje središnje vlade te pravne i ustavne mjere, kao i ankete prema kojima je potpora odcjepljenju ispod potrebne većine", naveo je Moody‘s u svojoj obavijesti.

Španjolski Ustavni sud zabranio je održavanje referenduma nakon što je katalonski parlament donio zakon o njegovom održavanju. Unatoč tome katalonska vlada nastavlja s pripremama za organiziranje referenduma što je zaoštrilo odnose Barcelone i Madrida.

>>> Katalonija i dalje pod uzbunom, policija traga za napadačima

"Ako se i nastavi s referendumom, te pobijede zagovornici nezavisnosti, nedostatak pravnog temelja i izostanak potrebnog sudjelovanja vjerojatno će nagristi njegov legitimitet", navode analitičari Moody‘sa Sarah Carlson i Marisol Blázquez.

Zakon o referendumu o samoodređenju, kojeg je prošli tjedan potvrdio katalonski parlament, ne određuje koliki postotak stanovnika treba izaći kako bi izjašnjavanje bilo valjano. Zakon propisuje kako će nezavisnost Katalonije biti potvrđena ako broj glasova u korist samostalnosti nadmaši one koji joj se protive.

Referendum bi se trebao održati za 20 dana, a pobijede li pobornici odcjepljenja katalonska vlada namjerava proglasiti republiku Kataloniju.

Španjolska vlada desnog centra premijera Mariana Rajoya pokrenula je niz pravnih mjera u cilju sprečavanja održavanja referenduma. Španjolski Ustavni sud je naveo kako je referendum protivan ustavu te je upozorio javne službenike o mogućim posljedicama sudjelovanja u organizaciji izjašnjavanja stanovnika.

Fitch smatra da unatoč visokim tenzijama između Madrida i Barcelone, koje u kratkom roku onemogućavaju postizanje sporazuma o većoj autonomiji te regije na sjeveroistoku Španjolske, postoji realna opcija takvog dogovora.

"S obzirom na pritisak zagovornika nezavisnosti izgledno je da će središnja vlast prenijeti dio nadležnosti na regionalnu vladu. Naše mišljenje je da će u sklopu pronalaženja rješenja katalonska vlada dobiti ono u čemu se najviše inzistiralo u Kataloniji, napose u području fiskalne politike i regionalnog financiranja, koje bi bilo u skladu s ustavom", priopćio je Moody‘s.

>>> Katalonija otvara ‘veleposlanstvo’ u Zagrebu

"Španjolska je već jedna od najdecentraliziranijih zemalja u Europskoj uniji u terminima izdataka javnog sektora premda je prema nadležnosti nad skupljanjem poreza među najcentraliziranijim zemljama", dodala je agencija.

Fitch navodi kako je od 2012. godine Katalonija primila od središnje države 68,5 milijardi eura preko različitih mehanizama, napose preko fonda za autonomnu likvidnost (FLA) stvorenog te godine.

Pojačavanje tenzija moglo bi ugroziti kreditnu ocjenu duga Katalonije, ali i španjolski kreditni rejting.

U Kataloniji živi 7,5 milijuna od ukupno 46,5 milijuna stanovnika Španjolske te ona sudjeluje s jednom petinom u BDP-u zemlje što ju svrstava među najbogatije regije.

Oko 500.000 Katalonaca na ulicama Barcelone 

Oko 500.000 stanovnika izašlo je u ponedjeljak na ulice Barcelone slaveći nacionalni dan Katalonije i tražeći nezavisnost te sjeveroistočne pokrajine od Španjolske.

"Glasat ćemo" i "nezavisnost" odjekivalo je središtem grada dok su tisuće koračale noseći katalonske zastave s obilježjem samostalnosti. Na velikom transparentu pisalo je "referendum je demokracija".

Proslava je kulminirala u 17.14 sati u sjećanje na 1714. godinu kada je pala Barcelona u međunarodnom Ratu za španjolsku baštinu do kojeg je došlo nakon smrti posljednjeg španjolskog kralja iz obitelji Habsburg. U pokrajini sa 7,5 milijuna stanovnika svakog 11. rujna obilježava se taj dan, no ove godine on ima dodatno značenje jer je katalonska vlada pozvala građane da za 20 dana izađu na referendum o neovisnosti.

Španjolski Ustavni sud proglasio je referendum nezakonitim a španjolska vlada desnog centra u Madridu poručila kako će javni službenici koji budu sudjelovali u pokušaju organizacije biti pravno procesuirani.

>>> Katalonija nikad bliže nezavisnosti

Nacionalna skupština Katalonije, tijelo koje je organiziralo proslavu, priopćilo je kako je u Barcelonu stiglo 1800 autobusa punih zagovornika nezavisnosti kako bi iskazali "mirni" i "demokratski" karakter okupljanja.

Gradonačelnica Barcelone, Ada Colau, rekla je da će učiniti sve što može kako bi stanovnici mogli glasati premda je Ustavni sud zabranio izjašanjavanje najavljeno za 1. listopada. Ona nije kazala kako namjerava omogućiti glasanje, ali je istaknula da neće dovesti u opasnost gradsku vlast niti javne dužnosnike koji rade ondje.

"Napravit ćemo sve što je moguće kako bi se (referendum) 1. listopada mogao realizirati maksimalno normalno i demokratski te kako bi se jamčilo pravo na demokratsko sudjelovanje svih građana", izjavila je gradonačelnica. "Stoga smo potpuno na raspolaganju", dodala je.

Mnoge od 947 katalonskih gradskih uprava rekle su kako će dati potrebnu infrastrukturu za održavanje referenduma dok je Colau zatražila od katalonske vlade jamstvo da se njeni javni službenici neće suočiti s pravnim postupcima ili gubitkom posla.

Njena odluka je bila među najiščekivanijima jer se u glavnom gradu Katalonije nalazi otprilike petina potencijalnih glasačkih mjesta pa je o stavljanju na raspolaganje prostora za glasovanje u Barceloni ključno za održavanje referenduma.

>>> Katalonija u dva mjeseca utržila neočekivanih 8.4 milijuna eura od poreza na zaslađena pića

Među upravama koje se protive referendumu su mjesta oko Barcelone u kojima uglavnom vlada Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE). Lijevi centar PSOE i vladajuća Narodna stranka desnog centra mijenjaju se na vlasti u Španjolskoj posljednja četiri desetljeća.

Tijekom okupljanja Narodne stranke za vikend u gradu Zaragozi, u pokrajini Aragón koja graniči s Katalonijom, španjolski premijer Mariano Rajoy je rekao kako se referendum u Kataloniji neće održati. Španjolski ministar pravosuđa Rafael Catalá je upozorio na posljedice sudjelovanja u organiziranju referenduma.

"Onaj tko donese odluku o prepuštanju prostora kako bi se održalo izjašnjavanje zna da radi kazneno djelo pa će i preuzeti odgovornost za njega", rekao je Catalá novinarima u glavnom gradu pokrajine Aragón. Katalonski predsjednik Carles Puigdemont rekao u Barceloni pred novinarima da se ne boji uhićenja "jer do njega neće doći" nakon što je još jednom pozvao stanovnike da izađu na birališta 1. listopada.

Tri od četiri najveće stranke u španjolskom parlamentu - Narodna stranka, PSOE i stranka centra Građani - protive se promjeni Ustava koja bi omogućila referendum u Kataloniji.

10. svibanj 2024 02:53