Aktualno
StoryEditor

Povezivanje ekonomija do snažnijeg rasta fokus je sastanka guvernera EBRD-a u Sarajevu 8. i 9. svibnja

30. Travanj 2019.

Investicijska konferencija i poslovni forum Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), u okviru Godišnjeg sastanka Odbora guvernera EBRD-a, održat će se u Sarajevu, 8. i 9. svibnja 2019. godine.

Glavna tema ovogodišnjeg poslovnog foruma je Povezivanje ekonomija za jači rast, a program foruma obuhvaća širok raspon tema od važnosti za sve regije u kojima EBRD posluje: investiranje, migracije, turizam u jugoistočnoj Europi, digitalizaciju, a diskusija će biti usmjerena i na regionalne teme s fokusom na prilike za investiranje na Zapadnom Balkanu.

U fokusu Godišnjeg sastanka će biti i pitanja regionalne klasterizacije, lanci vrijednosti, bolje iskorištavanje novčanih fondova te automatizacija i kibernerizacija malih i srednjih poduzeća.

- Europska banka za obnovu i razvoj želi doprinijeti stvaranju ekonomije koja će omogućiti prosperitet i rast lokalnog stanovništva, kao i formiranje okvira koji će ubrzati proces pridruživanja BiH Europskoj Uniji - izjavio je ovom prilikom Enzo Quattrociocche, generalni sekretar EBRD-a.

Ovogodišnji sastanak okupit će više od 2.000 predstavnika međunarodne poslovne zajednice, ministre financija, guvernere centralnih banaka, kao i predstavnike rukovodstva EBRD-a, što predstavlja nesvakidašnju priliku za razgovore o novim suradnjama i investicijama u Bosnu i Hercegovinu, ali i širu regiju.

Na Godišnjem sastanku bit će prisutni lideri šest zemalja: predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, premijer Albanije Edi Rama, predsjednik Kosova Hashim Thaçi, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić te premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev, dok će Bosnu i Hercegovinu predstavljati predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić. S hrvatske strane dolaze ministar financija Zdravko Marić, zajedno sa predstavnicima ministarstva, guverner HNB-a Boris Vujčić, predstavnici HBOR-a, te članovi kompanija koje posluju u Hrvatskoj.

- Ekonomija BiH već izvjesno vrijeme vapi za novim investicijama, odnosno novim investicionim ciklusom potrebnim domaćoj ekonomiji s ciljem dinamiziranja postojeće stope ekonomskog rasta. Drugim riječima, potrebno je povećanje stope ekonomskog rasta sa trenutnih nešto više od tri na pet, šest ili sedam posto godišnje. To bi onda moglo ekonomiji BiH, te u nekom srednjoročnom periodu smanjilo nezaposlenost i odlazak radno sposobnog stanovništva - navodi Dženan Đonlagić, profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Sarajevu.


Europska banka za obnovu i razvoj do sada je bila značajan investitor u BiH, uložila je 2.3 milijarde eura kroz 155 različitih, uglavnom infrastrukturnih projekata, a do kraja godine će u ekonomiju BiH plasirati oko 300 milijuna eura. Lani je investirala rekordnih 1.1 milijardu eura u zemlje Zapadnog Balkana.

Hrvatska je članica EBRD-a od 1993. godine, a koji je do sada podržao 207 projekata s iznosom većim od 3.785 milijuna eura, dok je trenutno aktivno 87 projekata u vrijednosti 924 milijuna eura.

21. travanj 2024 15:50