Aktualno
StoryEditor

Stabilizacija indeksa na Wall Streetu nakon dva dana oštrih gubitaka

06. Veljača 2018.

Američki burzovni indeksi u utorak su se stabilizirali na početku trgovanja na Wall Streetu, nakon dva dana izrazitijih gubitaka koji su potkopali vjeru u gotovo desetljeće dug uspon dionica na američkim burzama.

Dow Jones indeks bio je u prvih 15 minuta trgovanja u plusu 1,05 posto, na 24.602 boda, indeks S&P 500 porastao je 0,65 posto, na 2.666 bodova, a tehnološki indeks Nasdaq Composite dobio je na vrijednosti 0,89 posto, dosegnuvši 7.029 bodova.

>>> Panika na Wall Streetu: Dow Jones u najvećem minusu u povijesti, potonuo za 4,6 posto

Oštar pad cijena dionica na Wall Streetu izazvao je previranja na drugim svjetskim financijskim tržištima. Na europskim su burzama vodeći indeksi pali za oko dva posto, a japanski Nikkei čak 4,7 posto, najsnažnije od studenoga 2016,. godine, kliznuvši na najniže razine u četiri mjeseca.

Oko 16 sati indeksi na vodećim europskim tržištima bili su i dalje u značajnom minusu, londonski FTSE 1,29 posto, kliznuvši na 7.240 bodova, frankfurtski DAX za 1,49 posto, potonuvši na 12.500 bodova a pariški CAC 1,46 posto, spustivši se na 5.208 bodova.

Indeksi S&P 500 i Dow Jones potonuli su više od četiri posto u ponedjeljak, što je njihov najveći pad od kolovoza 2011., jer je zabrinutost zbog rastućih kamatnih stopa i prinosa na američke državne obveznice pritisnula rekordno visoke cijene dionica. U bodovnom smislu pad Dow Jonesa najveći je u povijesti.

Analitičari su ostali oprezni u pogledu predviđanja da je taj pad – koji je pomogao izbrisati 4.000 milijarde dolara na vrijednosti dionica na globalnim tržištima – nešto više od značajne korekcije uspona dionica.

>>> Zbog frke na Wall Streetu u krizi i Europske burze; Crobexi potonuli više od 2,5 posto

"Jedno što sa sigurnošću mogu kazati jest da se volatilnost iznenada vratila na tržišta. Pad dionica je oštar i žestok i pojačava osjećaj straha koji potiče iracionalno ponašanje. Tako da ovo tržište sada pokreće strah od kamatnih stopa i plaća. To u biti znači da je dobra vijest sada loša", kazao je Andre Bakhos, izvršni direktor u tvrtki New Vines Capital.

Kontinuirani rast cijena dionica od 2009. podupiran je izuzetno labavom monetarnom politikom vodećih svjetskih središnjih banaka, a u najnovije vrijeme smanjenjem poreza koje je uvela vlada predsjednika Donalda Trumpa, te obećanjima deregulacije korporativnog sektora i infrastrukturne potrošnje.

Prinosi na 10-godišnje američke državne obveznica skočili su na najviše razine od siječnja 2014., na 2,885 posto, nakon čega su se spustili na samo 2,707 posto u ponedjeljak uslijed intenzivirane rasprodaje dionica. U utorak su iznosili 2,75 posto.

16. travanj 2024 13:07