Aktualno
StoryEditor

Sučević: Uljanik je mrtav

16. Listopad 2018.

Novi ili dorađeni plan restrukturiranja Uljanika već se danima očekuje u Ministarstvu gospodarstva, radnici se spremaju na novi štrajk jer isplata plaća za rujan nije na vidiku, a u utorak je izglasano i nepovjerenje Upravi. Što najnoviji rasplet događaja znači za Uljanik, pitali smo stručnjaka za krizni menadžment Danka Sučevića, koji ne ostavlja previše prostora za čaroliju i vrlo decidirano tvrdi - Uljanik je mrtav.

- Uljaniku je blokiran račun već oko 60 dana i sad je odgovornost na Upravi, nebitno je li ona ‘stara ili nova‘, da pokrene predstečajnu nagodbu ili stečaj, kao što nalaže stečajni zakon. Prema tom zakonu, ako Uljanik pokrene predstečajnu nagodbu i nakon toga nema novaca za isplatu plaća, ide u stečaj, pojašnjava Sučević.

Odbacuje pritom tvrdnju predsjednika Uprave Uljanika Giannija Rossande kako ne postoji varijanta stečaja nego izravna likvidacija s obzirom na to da se nakon primitka ‘rescue aida‘ od Europske komisije, kojim je tom pulskom brodogradilištu početkom godine doznačeno 96 milijuna eura, ugasila ta opcija.

>>> Rossanda: U zabludi smo svi ako mislimo da će biti stečaja, opcija je samo likvidacija

Što će se dogoditi s radnicima Uljanika? Ići će u štrajk, naći će posao, neki će ostati i dizati paniku. Dobit će od države još jedno tri minimalne plaće iz nekog fonda i to je to. I onda kreće rasprodaja pa netko možda kupi i nastavi s brodogradnjom - tvrdi Sučević.

- Uljanik ne može ići u likvidaciju. Samo nezadužena tvrtka može direktno u likvidaciju. Formalno se ide u stečaj, a kad se kompletna imovina tvrtke unovči i djelomično podmire vjerovnici, onda se tvrtka likvidira. Takav je zakonski tijek. Naravno, tijekom tog procesa netko može kupiti potraživanja tvrtke, izvući je iz stečaja i nastaviti poslovanje, kao što je bio slučaj s Pevecom, tumači.

Dapače, tu je stečaj vrlo izgledan s obzirom na to da situacija nije nastala prije dva mjeseca. Uzrok današnjem stanju je poslovanje u zadnjih nekoliko godina.

- Nemaju relevantan izvor prihoda. Njihovi prihodi sastoje se od avansa, prodaje brodova i banaka koji financiraju te projekte. S obzirom da su poslovi otkazani i nemaju brod pred isporukom, država im ne želi dati jamstva, a bez toga banke ih ne žele financirati, a uz sve to nisu osigurana sredstva ni od koga drugoga, stečaj se nameće kao razumno rješenje. Nikakav program restrukturiranja tu neće pomoći! To su gluposti koje služe samo za zamagljivanje očiju. Plan restrukturiranja radi onaj koji preuzme tvrtku, a Uljanik sad želi nagovoriti državu da uloži još novca u njih nakon što godinama posluje s gubitcima, kaže Sučević.

>>>Uljanik: Radnici bez plaće za rujan, od idućeg tjedna ponovno u štrajku?

Danko Končar kojeg nazivaju jedinim putem preživljavanja, Vladim Novinsky i ostali potencijalni strateški partneri nisu realni spasitelji jer je jako teško vjerovati da je netko spreman toliko uložiti uz tolike gubitke.

Uljanik mora preživjeti zbog radnika i dobavljača slično je kao da se kaže da je 2+2=6. Ako ne bude 6, onda će propasti prvih 2, drugih 2 i trećih 2. Nema tu sulude matematike. Tvrtka mora poslovati profitabilno, možemo pričati o društvenoj odgovornosti, ulozi kapitalizma i korporacija u društvu i koliko je profit nemoralan, prekomjeran ili što već. No, tvrtka mora poslovati pozitivno, inače nema preživljavanja - smatra Sučević.

- Postoje tri vrste problema u koje neka tvrtka može zapasti - to su likvidnost, operativni i strateški problemi. Uljanik ima sve njih. Nije likvidan, posluje s gubitkom i gradi brodove koje nitko ne kupuje, iz čega proizlazi pitanje može li uopće raditi profitabilno. U to se ne isplati nikome uložiti. Jedino je to radila rupa bez dna, država, ali budući da su svi skočili na noge i građani su postali svjesni da oni to plaćaju, odsad to više neće prolaziti. Da se razumijemo, svaku firmu možeš spasiti s dovoljnom količinom novaca. Ali čak i da netko uloži 500 milijuna kuna, poplaća sve dugove, otpremine i odluči iznajmljivati nekretnine, prihodima ne bi nadoknadio goleme gubitke koje je napravio takvim ulaganjem, a mogao bi to isto učiniti s puno manje novca i troškova. Ne isplati se, rekao je te zaključio: Nema rješenja. Uljanik je mrtav. Tvrtka u gubitcima je teret za društvo na koji god način se gleda.

25. travanj 2024 17:41