Poslovna scena
StoryEditor

Biznis vam je pao manje od 20 posto? Vi ste sretnik!

16. Kolovoz 2012.
Piše:
lider.media

Svaki je pad bolan. A još je bolnije kad pritom i nešto izgubiš. Novčanik, olimpijsku medalju ili ako ćemo preslikati na ekonomski život tvrtki - prihode i dio tržišnoga kolača.

No frustracije stalnim padovima u krizi koja prožvače i ispljune natjerale su na drugačiji način razmišljanja. Letvica se spustila i među nekim se poduzetnicima čak može čuti: ‘Uspjeh je ako u ovoj krizi pad nije veći od 20-ak posto’. Koliki je pad zapravo podnošljiv, odnosno koliko si pad neka tvrtka može ‘priuštiti’, gleda li se u odnosu na pad branše, ovisi o mnogo faktora. U novom broju Lidera Jasmina Trstenjak napravila je analizu kretanja prihoda 81 tvrtke, tržišnih lidera u pojedinim granama djelatnosti u prošloj godini u usporedbi s pretkriznom 2008. Veći broj poduzeća zabilježio je znatno smanjenje, no ima i tvrtki koje su svojom poslovnom strategijom ostvarile isto tako snažan rast poslovnih prihoda, uglavnom otvaranjem novih niša i/ili aktivnostima spajanja i preuzimanja.

Povećanje broja turista na Jadranu u prvih sedam ovogodišnjih mjeseci jedini je pokazatelj kojim Vlada može biti zadovoljna. Svi ostali, naime, od proizvodnje do potrošnje, toliko su potonuli da analitičari govore kako Hrvatska više nije u stagnaciji, pa ni u recesiji, nego u dubokom gospodarskom glibu iz kojeg će je teško izvući aktualna vlast. I to zato što je potpuno nepripremljena krenula u svoj četverogodišnji mandat, a ni poslije nije sama našla formulu za poticanje rasta niti je, koliko je poznato, posegnula za mišljenjem struke. U novom broju Lidera Gordana Simonović pozabavila se temom s kim se, uopće, konzultira Vlada.

Dok država ulaže silan trud ne bi li osmislila model spašavanja velikih građevinskih tvrtki poput Ingre ili Konstruktora, koje bi u normalnoj tržišnoj utakmici već bile pokojne, zdravi ostatak sektora propada iščekujući obećane investicije u maniri sirotoga Godota. Mnogo srednje velikih i zasad zdravih građevinara usred graditeljske sezone nema što raditi. Dizalice su gotovo posve iščeznule s hrvatskog obzora. Gordana Gelenčer u temi ‘Sezona u punom jeku, a gradilišta nema‘ analizira situaciju u sektoru građevine, najave Vlade te želje građevinara.

Također, donosimo i lik i djelo Branislava Bibića, novog generalnog direktora Philip Morrisa Zagreb koji je u tu kompaniju došao prije pet godina kao menadžer za korporativne poslove odgovoran za hrvatsko tržište. Otprilike jedanput na godinu bio je promaknut na viši položaj. Više o njegovom poslovnom puu doznajte u novom broju.

Uz to, Antonela Zečević napravila je analizu kompanije Galeb koja, dok se hrvatska tekstilna industrija bori za opstanak, još drži glavu iznad vode iako je profit tek malo veći od nule. Uz prihode od 58,7 milijuna kuna ostvarili su dobit od 167 tisuća kuna. Jedan od faktora koji utječe na poslovne rezultate ovog tekstilca jest i kamp Galeb koji tvrtka ima u vlasništvu. S obzirom na to da je turizam izvozna grana koja donosi svjež kapital, zasigurno i kamp Galeb osigurava priljev sredstava za potrebnu likvidnost. O planovima te tvrtke doznajte više u novom broju.

Novi broj Lidera donosi i temu o linijskim brodarima, intervju s Dragutinom Lesarom, predsjednikom Hrvatskih laburista, feljton o sir Davidu Walkeru novom prvom čovjeku Barclaysa, pregled tržišta pametnih telefona te niz drugih zanimljivih tema i kolumni.Novi broj Lidera možete pročitati na iPadu. Aplikaciju s pomoću koje ga možete kupiti skinite OVDJE 

19. travanj 2024 05:05