Aktualno
StoryEditor

Ekskluzivno: Cijene javne nabave narasle 20 posto, a to je tek početak, kažu poduzetnici

17. Siječanj 2019.

Za razliku od drugih zemalja EU, pokazalo se da Hrvatska nije u stanju podići kriterije u javnoj nabavi, cijena je i dalje odlučujući faktor, međutim, sada će na to biti prisiljena. Naime, prema prvim signalima tržište javne nabave u Hrvatskoj ulazi u krizno razdoblje zbog nedostatka radne snage i porasta troškova pa ponuditelji više nisu u stanju isporučiti poslove niti pružiti usluge pod dosadašnjim uvjetima. Sve se rjeđe javljaju na natječaje jer nema tko isporučiti posao. Samim time došlo je do porasta cijena postupaka i to od 20 do 50 posto, ovisno o kategorijama nabave. To dovodi u probleme naručitelje koji budžetiraju projekte po nerealnim projekcijama pa ih ovakva situacija može dovesti do ozbiljnih problema, ukoliko nemaju osigurana sredstva. U najmanju ruku do poništavanja natječaja i rebudžetiranja.

Kriza u javnoj nabavi tek je počela, situacija će, kažu poduzetnici, biti sve gora. Najviše se u posljednjih godinu dana očituje u građevinskom sektoru i sektoru usluga, posebice u održavanju i čišćenju te u zaštitarskoj djelatnosti. Dragutin Kamenski, vlasnik građevinske tvrtke Kamgrad kaže da su sve do nedavno cijene bile nerealne, minimalno 20 do 30 posto podcijenjene. - Kad bismo uključili i povećanu cijenu rada, ulaganja u know how, tehnologiju, edukaciju i sve što je potrebno da ostanemo konkurentni, kao i povećane troškove materijala, taj rast bi trebao biti osjetno veći, od 40 do 50 posto. U postupcima javne nabave potrebno je sve resetirati, napokon realno sagledavati stanje na tržištu i u skladu s time budžetirati projekte. Ekonomski najpovoljniju ponudu treba početi ozbiljno doživljavati i prakticirati u postupcima javne nabave jer to će biti jedini način za pronalazak izvođača radova. U protivnom izvođača neće biti – tvrdi Kamenski.

Naručitelji kažu da su u području tjelesne zaštite  procijenjene vrijednosti nabava povećane u odnosu na prošlu godinu između 15 i 20 posto. Puno bolja situacija nije ni u kategoriji roba gdje su cijene na natječajima početkom i krajem 2018. godine, porasle za 15 do 20 posto.

Možda najveći paradoks na tržištu javne nabave je da naručitelji konstantno traže bolju kvalitetu, a s druge strane sami spuštaju kriterije na natječajima.

26. travanj 2024 13:31