Aktualno
StoryEditor

Ina otkriva može li se računati na biljku miskantus za ozbiljnu proizvodnju biogoriva

02. Rujan 2019.

Ina je dovršila testiranje energetske biljke miskantus za proizvodnju biogoriva, a rezultati testiranja su optimistični jer su pokazali da tehnologija sunliquid može uspješno preraditi miskantus u lignocelulozne šećer i etanol, izvijestili su u ponedjeljak iz te naftne kompanije.

U sklopu programa "Ina R&M Novi smjer 2023." i vezano za analizu mogućnosti razvoja projekta rafinerije bio-komponenti, početkom godine održana je prva žetva nasada energetske biljke miskantus koji je, u suradnji sa Bc Institutom, bio posađen na demonstracijskoj farmi u Rugvici pokraj Zagreba. Ovosezonskom žetvom prikupljeno je oko 30 tona biomase.

Prikupljena biomasa poslana je na preradu u ignocelulozne šećere i etanol u inovativnu kemijsku kompaniju Clariant, u njemački Straubing, odnosno u njihovo pred-komercijalno sunliquid postrojenje. Rezultati testiranja su optimistični jer su pokazali da tehnologija sunliquid može uspješno preraditi miskantus u lignocelulozne šećer i etanol.

Program "Ina R&M Novi smjer 2023." usmjeren je na osiguranje održivosti i profitabilnosti Ininog rafinerijskog sustava. Program podrazumijeva investiciju u projekt DCU u riječkoj rafineriji, vrijedan ukupno četiri milijarde kuna te konverziju Rafinerije nafte Sisak u industrijski centar. U skladu s time, provedeno je i testiranje nasada miskantusa, kao jedna od opcija.

Operativni direktor Rafinerija i marketinga Ine Stjepan Nikolić zadovoljan je što su rezultati pozitivni jer su time otvorena vrata za daljnje analize i mogućnosti.

"Zahvaljujući vrhunskoj tehnologiji uspjeli smo proizvesti napredni bioetanol koji se namješava u fosilna goriva. Ovo je samo jedan u nizu koraka koje je potrebno ostvariti kako bismo ispunili preduvjete za razvoj biorafinerije u Sisku“, izjavio je tim povodom Nikolić.

Testiranje je odrađeno u sklopu projekta GRACE (GRowing Advanced Industrial Crops on marginal lands for biorEfineries), kojeg je financirala Europska unija, a Ini je dodijeljena uloga voditelja demonstracijskog lanca koji se odnosi na testiranje uzgoja hibrida miskantusa na tlima lošije kvalitete u svrhu prerade u napredni bioetanol.

Ciljevi projekta GRACE su optimizirati različite lance vrijednosti miskantusa, proizvoditi održive proizvode sa snažnim tržišnim potencijalom i razvijati miskantus kao održivi izvor sirovine za uzgoj na marginalnom, kontaminiranom i napuštenom zemljištu.

17. travanj 2024 20:26