Aktualno
StoryEditor

Kina otvara tržište izraelskom mesu iz laboratorija

17. Rujan 2017.

Kina je potpisala ugovor o suradnji s izraelskim institucijama koje su razvile metodu uzgoja mesa u laboratorijima. Takozvano vegansko meso i razvoj tehnologije potrebne za njegovo stvaranje tako su dobili neočekivani vjetar u leđa i mogućnost plasmana na najmnogoljudnije tržište na svijetu.

- To je kolosalna prilika. To će staviti meso proizvedeno u laboratoriju na radar kineskih vlasti koje imaju mogućnost usmjeriti milijarde dolara u razvoj ove tehnologije, rekao je direktor instituta Good Food Bruce Friedrich za Quarz.

Kina i Izrael potpisale su ugovor o suradnji na smanjenju emisije stakleničkih plinova težak oko 300 milijuna dolara. Ugovorom se Kinezima omogućava suradnja s najrazvijenijim tehnološkim tvrtkama Izraela, a među njima su i laboratoriji koji razvijaju umjetno meso.

>>>Meso stvoreno u laboratoriju bit će na tržištu za pet do deset godina

Ovaj ugovor signalizira i uključenost Kine u nastojanja da reducira emisiju štetnih plinova. Kineska je vlada nedavno priopćila i kako će ograničiti prometovanje automobila s pogonom na benzin čime se pridružila Velikoj Britaniji, Francuskoj, Indiji i nekolicini drugih razvijenih zemalja koje ograničavaju uporabu dizelaša i benzinaca.

Kako je upravo industrijska proizvodnja mesa najveći zagađivač zraka, Kina je prošle godine osmislila program kojim želi smanjiti konzumaciju mesa i jaja. Tvrtke koje razvijaju tehnologiju laboratorijskog mesa to su shvatile kao poslovnu priliku. U cijelom svijetu postoji samo 8 tvrtki koje se bave uzgojem mesa u laboratorijima, od čega su tri u Izraelu.

SuperMeat, Future Meat Technologies i Meat the Future tri su izraelske tvrtke kojima je otvoren put na tržište Kine. Inače, Međunarodni trgovinski centar prošle je godine procijenio kako je Kina uvezla mesa u vrijednosti 10 milijardi dolara. Sasvim je jasno kako na toliko velikom tržištu ima više nego dovoljno prostora za proizvode koji su alternativa mesu.

>>> Madurov ‘Zečji plan’ naišao na prepreku: Izgladnjeli narod kuniće radije hrani nego jede

Sporazum s Kinom inicirala je Vlada Izraela, a potpisuju ga Izraelski institut za izvoz i Izraelska agencija za inovacije. Kina i Izrael zajedno su prezentirale dostignuća ove tehnologije na konferenciji u Haifi.

Prema nekim procjenama, izraelski tehnološki sektor jedan je od najrazvijenijih na svijetu, odmah nakon Silicijske doline, u kojoj je smješteno nekoliko kompanija koje su se specijalizirale za proizvodnju mesa u laboratorijima. Dvije silicijske tvrtke, Impossible Foods i Hampton Creek, također surađuju s Kinom, budući da im je kineski "Bill Gates", Li Ka-shing, na raspolaganje stavio pozamašne svote novca.

- Vjerujem kako ovo sve ukazuje da će čisto meso i drugi neživi izvori životinjskih proteina postati velika stvar u Kini, kaže Josh Balk iz Humane Society udruženja SAD-a.

24. travanj 2024 19:07