Poslovna scena
StoryEditor

Kompanijama fokus treba biti na sustavnom poboljšanju ravnopravnosti među spolovima

09. Prosinac 2015.
Piše:
lider.media

Anita Letica ove se godine prvi put našla na u društvu top 10 najmoćnijih žena hrvatskog biznisa zahvaljujući činjenici da je postala predsjednica uprave Philip Morrisa Zagreb, tvrtke čiji je godišnji prihod lani bio 265 milijuna eura.

Tvrtka kojom upravlja dio je međunarodne korporacije, a u Hrvatskoj osvaja sve veći dio tržišta. Zahvaljujući visokoj upravljačkoj moći mjerenoj prihodima kompanije kojoj je na čelu, Letica je zauzela četvrtu poziciju na Liderovoj listi najmoćnijih žena u biznisu.

Na temu rodne ravnopravnosti u poslovnom svijetu Letica kaže da je svaka inicijativa usmjerena na ravnopravnost spolova pozitivna, iako je njihovo mišljenje da nametanje kvota nije najbolji način za rješavanje tog pitanja.

- Vjerujem da u kompanijama fokus treba biti na sustavnom poboljšanju ravnopravnosti među spolovima. U Philip Morrisu pridajemo veliku pažnju ozračju jednakih šansi utemeljenih na sposobnosti, zalaganju i rezultatima jer takav pristup potiče uspješnije i održivo poslovanje. Pomno pratimo takva kretanja unutar organizacije, kako u procesu zapošljavanja, tako i u svakodnevnom radu organizacije – kaže Letica.

Ona smatra da organizacija, da bi bila uspješna, mora razvijati svoje zaposlenike na temelju njihovih sposobnosti i potencijala. Pritom je osnovni preduvjet ozračje poštenih poslovnih odnosa s jednakim šansama za sve, pa tako i za muškarce i žene. Philip Morris International je, ističe Letica, prva multinacionalna kompanija u Švicarskoj koja je dobitnik certifikata EQUAL-SALARY, čime se ističe kao poslodavac koji gradi svoj uspjeh na principima poštenja, raznolikosti i uključivosti.

- Razvijamo i razne inicijative koje svim zaposlenicima daju mogućnost da se prilagode svojim životnim potrebama. Drugim riječima, brinemo o potrebama svih zaposlenika jednako, pa u tom kontekstu i o ženama – kaže Letica.

Slaže se da statistika ne ide na ruku ženama kada je riječ o zastupljenosti u višem menadžmentu.

- Međutim, kad govorimo o Hrvatskoj i regiji, te ako uzmemo u obzir tradicionalnost i povijesno nasljeđe, moramo priznati da je sve veći broj žena na upravljačkim pozicijama, a to znači da se i bez kvota stvari mijenjaju na bolje - ističe Letica, dodajući da se Philip Morris Zagreb može pohvaliti jednakim omjerom muškaraca i žena na svim razinama – u upravljačkoj strukturi, na razini srednjeg menadžmenta te na početnim pozicijama.

Kada je riječ o osobnim iskustvima, kaže da su njena vrlo pozitivna.

- Nisam se susretala sa stereotipnim odnosom prema sebi kao poslovno manje vrijednom zbog toga što sam žena, niti su mi u karijeri pružene drugačije prilike i mogućnosti od onih kakve su imali moji muški kolege. Razvoj karijere mogu pripisati posvećenosti poslu i profesionalnom ulaganju u sebe. Sigurno to ulaganje nekada ide na štetu ravnoteže poslovnog i privatnog života. No, smatram da je za dugoročno uspješnu karijeru tu ravnotežu važno naći, ali i da ju je jednako teško naći meni kao i mojim muškim kolegama – zaključuje Letica.

21. travanj 2024 23:01