Poslovna scena
StoryEditor

Osam gubitnika Oreškovićevog reformskog paketa

08. Svibanj 2016.

O dosezima, strukturi i sadržaju Nacionalnog programa reformi rečeno je već sve. Ali ni riječi o tome kako mijenja, ako mijenja, odnose snaga na tržištu. I u kojem smjeru.

Jučer smo objavili tko su najveći dobitnici navedenih reformi, a danas je red na osam najvećih gubitnika. Cijelu temu o reformskom paketu i tome kako će utjecati na vaš biznis možete pročitati u novom broju Lidera.

1. Korisnici usluga u zdravstvu kojima je podignuta cijena dopunskog osiguranja za 19 kuna na mjesec i uvođenje plaćanja za hitni prijam; poskupljenje police i korištenje uslugama hitne pomoći najviše će osjetiti umirovljenici kao najveći korisnici usluga zdravstvenog sustava (iako im je istodobno mirovina zbog usklađivanja prosječno porasla ‘čak’ 11 kuna).

2. Zbog korekcije kolektivnih ugovora u zdravstvu, dodjele jubilarnih nagrada, isplate zaostataka plaća lani je iznos nepredviđenih troškova premašio 300 milijuna kuna; ove godine toga neće biti, dakle bit će manje isplata zdravstvenim djelatnicima.

3. Smanjenje broja bolničkih kreveta za akutno liječenje, smanjenje bolničkog liječenja i rast dnevnoga posredno smanjuje sve troškove vezane uz bolesnike, od hrane, čišćenja, pranja, glačanja do lijekova i upotrebe opreme.

4. Ujedinjena javna nabava za pet kategorija znači manje pogodbe i namještenih natječaja u zaštitarstvu, kupnji zrakoplovnih karata, najmu uređaja za ispis, hotelskom smještaju, održavanju vozila i opskrbi plinom.

5. Režu se materijalni troškovi, pa će biti 50-ak milijuna kuna manje za službene automobile, troškove mobilnoga telefoniranja i podatkovnog prometa, kupnju zrakoplovnih karata, limite na kreditnim karticama, službena  putovanja, što znači da će biti manja zarada autokućama, telekomunikacijskim tvrtkama, kartičarskim kućama, aviotvrtkama i hotelima.

6. Potrošnja će se dijelom smanjiti zbog racionalizacije i boljeg usmjeravanja socijalnih naknada i izdataka uvođenjem imovinskoga cenzusa; na temelju lanjske analize, u 2016. i 2017. provodit će se provjera materijalnoga stanja (dohotka i/ili imovine) kao kriterija za dodjelu naknada te smanjivanja zloporaba, odnosno uklanjanja preklapanja, dupliciranja i kumuliranja prava u dodjeli naknada i usluga na različitim razinama vlasti boljom koordinacijom i razmjenom podataka o korištenju pravima iz sustava socijalne skrbi; imovinski se cenzus uvodi i za dječji doplatak.

7. Racionalizacija raznih agencija spajanjem i ukidanjem nužno će značiti otpuštanja, smanjenje mase plaća, iznosa za najam prostora i drugih materijalnih troškova.

8. Raznim manifestacijama knjiga drastično su srezane potpore, a nekima, poput Interlibera, potpuno ukinute; Pulski sajam knjiga od Ministarstva kulture dobio je 150 tisuća kuna, a posljednjih je godina ta potpora iznosila pola milijuna kuna; Festivalu svjetske književnosti Ministarstvo je dodijelilo 50 tisuća kuna, što je 40 posto manje; Zagreb Book Festivalu, koji je već u prošlogodišnjeme premijernom izdanju zabilježio uspjeh i u Zagreb doveo aktualna imena švedske književnosti, ove su godine potpore prepolovljene i iznose 50 tisuća kuna; na popisu odbijenih je i Frakturina tribina ‘Razotkrivanje‘.

06. svibanj 2024 21:54