Poslovna scena
StoryEditor

Pad povjerenja potrošača prati porast reklamacija

26. Srpanj 2013.

Zaštita prava potrošača još znatno varira ovisno o zemlji članici EU. Tako je, primjerice, samo 35 posto Europljana sigurno kad je riječ o kupovanju internetom od prodavača u drugim članicama, a sedam od deset potrošača ne zna što napraviti kada dobije proizvode koje nije naručilo.

To su neki od rezultata objavljenih u sklopu istraživanja o pravima potrošača za ovu godinu ‘Consumer Conditions Scoreboard’ (Semafor prava potrošača), koje provodi Europska komisija, koji sugeriraju potrebu za daljnjim zamahom u osiguravanju jednakih prava potrošača u cijeloj Uniji, za što će se morati brinuti i novi povjerenik za prava potrošača Neven Mimica. Jedan od ključnih rezultata zabilježeni je pad povjerenja potrošača, koji prati porast reklamacija.

Nezakonita praksa Internetska trgovina raste, posebice unutar iste zemlje članice, a manje između drugih zemalja najviše zbog nesigurnosti dostave ili problema u prihvaćanju kartica. Komisija je na to odgovorila novom Direktivom o pravima potrošača, koja će ujednačiti uvjete kupnje online. Drugo, prava potrošača prilično variraju od članice do članice, a najbolji rezultati su u Sjevernoj i Zapadnoj Europi. Ipak, bilježe se poboljšanja u zemljama koje su ušle u EU nakon 2004., čemu su pomogle Komisijine informativne kampanje. Najnovija članica Hrvatska takvu će kampanju dobiti sljedeće godine. 

Utvrđene su i velike sociološko-demografske razlike. Slabije obrazovani, stariji, nezaposleni i oni bez pristupa internetu najslabije osjećaju korist od dostupnih prava i mogućnosti za potrošače. Na to će Komisija odgovoriti novom studijom o ranjivosti potrošača. Istraživanje je pokazalo da i dalje postoje nezakonite komercijalne prakse, odnosno nije zabilježen relevantniji pad takvog ponašanja u protekle četiri godine. Više od polovice ispitanih reklo je da je velika vjerojatnost da će naići na takve prakse.

Uključivanje Hrvatske U rujnu će se pokrenuti javna rasprava o jačanju efikasnosti i suradnje nacionalnih vlasti. Jednako zabrinjava nastavak trenda slabe informiranosti potrošača o njihovim pravima. Sedam od deset potrošača ne zna što napraviti kad nije zadovoljno, a manje od trećine prodavača svjesno je zakonskog roka za vraćanje neispravnih proizvoda. Kako bi ojačala svijest o pravima potrošača među mladima, Komisija je pokrenula internetsku stranicu za učitelje The Consumer Classroom, a u planu je i kampanja na razini EU radi boljeg informiranja potrošača. Osim toga Komisija će proučiti koherentnost implementacije europskih zakona u tom području.

Posljednje, uočen je rast ‘zelenih’ kupnji, odnosno četiri od deset potrošača reklo je da pozitivan učinak neke usluge na okoliš igra ulogu u njihovim odlukama o kupnji. Razlozi za izbor kupnje koja nije ‘zelena’ jesu slaba informiranost, visoka cijena i neuvjerenost u tvrdnje ekoloških aktivista. I na tome Komisija radi sa svim sudionicima da bi pomogla potrošačima da donesu informirane, ‘zelene’ odluke. Novost tog istraživanja jest uključivanje Hrvatske kao nove članice, ali i Islanda i Norveške, dviju zemalja koje nisu članice EU; druga je inovacija socio-demografska analiza rezultata na zahtjev Europskog parlamenta.

Korisne stranice

• Cijelo izvješće: http://ec.europa.eu/consumers/consumer_research/editions/cms9_en.htm

• Internetska stranica povjerenika za prava potrošača Nevena Mimice http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/mimica/index_en.htm

• Twitterhttps://twitter.com/EU_Consumer” @EU_Consumerhttps://twitter.com/MimicaEU” @NevenMimicaEU

26. travanj 2024 22:22