Aktualno
StoryEditor

Pionirka tvornica budućnosti dolazi u Hrvatsku

21. Studeni 2018.

https://www.youtube.com/watch?v=K-cmhyEuVqo

Jedna od pionirki tvornica budućnosti Erja Sankari, potpredsjednica za upravljanje opskrbnim lancima u Nokiji, dolazi u Hrvatsku kako bi sudjelovala na 8. međunarodnoj konferenciji Žene u biznisu gdje će ‘one on one‘ popričati s uvijek provokativnom Danijelom Trbović.

Sankari je, prije no što je u veljači ove godine postala potpredsjednica za upravljanje opskrbnim lancima, nekoliko godina sama vodila Nokijinu tvornicu u kojoj se proizvode bazne stanice. Tvornica se nalazi u gradiću Oulu na sjeveru Finske uz Baltik i tamo živi 190,000 ljudi. Statistika stanovnika povećala se, ali ne onako kako bi netko pomislio.

U tvornicu Oulu, koja proizvodi bazne stanice, uselili su roboti, oživio je internet stvari, a time se tradicionalni pogon preobrazio u tvornicu 4.0. Čak 99 posto procesa u toj je tvornici, koja zapošljava mnogo industrijskih robota, automatizirano, a Sankari želi dovesti automatizaciju na iduću razinu na kojoj roboti jedni drugima šalju informacije, upravljaju svojim poslovnim procesima, ali i rekonfiguriraju druge robote kako bi zajednički obavili posao.

>>> Nokia zatvara oko 500 radnih mjesta u SAD-u

- Iskoristili smo trend i povećali stupanj automatizacije procesa, koristili smo algoritme i podatke kako bi naši proizvodi bili pametniji i uveli smo umjetnu inteligenciju kako bismo povećali konkurentnost Nokije na tržištu - pojasnila je na jednom od brojnih nastupa na tech konferencijama Sankari, koja se zaposlila u Nokiji 1998. godine, a prva mentorica bila joj je poznata finska žena u biznisu Sari Baldauf koju je te godine časopis Forbes proglasio najutjecajnijom lidericom. Upravo nju, Sankari, koja je i sama danas uspješna poslovna žena u renomiranoj tehnološkoj kompaniji, izdvaja kao izuzetan primjer i karijerni uzor.

Suradnja robota 

Strateški prioritet Nokije bio je inovirati tvornice ili, kako to Sankari objašnjava za Forbes, izgraditi tvornice budućnosti. Roboti su samo dio tog procesa. Transformirani su i proizvodi. Na primjer, naše bazne stanice sada se sve sastavljaju pomoću identičnih vijaka, što uvelike pojednostavnjuje proizvodnju. Također, radi se na tome da roboti ne rade zajedno, nego da zaista međusobno surađuju.

>>> Nokia se širi na softverskom polju, kupila američki Spacetime Insight

- Suradnji robota u pravom smislu riječi pomoći će i 5G. Boljom bežičnom povezivosti, gradimo novu tvorničku platformu. 5G će svojom brzinom i postojanošću omogućiti da se izgled tvornice iz dana u dan mijenja, budući da će nestati zadanost smještaja robota i strojeva koju uvjetuje povezanost raznim kablovima. Novi proizvodi zahtijevaju da se proizvodna linija ručno prilagodi što iziskuje sate rada, a sada istražujemo međusobnu suradnju robota i 5G tehnologiju čime bi se takve navike u rekonfiguraciji proizvodnje automatizirale - objasnila je Sankari proces koji će dovesti do tvornica budućnosti u kojima više neće biti potrebni ljudi. Svoje dragocjene kadrove, Nokia će koristiti za daljnji razvoj novih tehnologija, kazala je.

Sankari, koja ne radi samo s ljudima, nego i s robotima, smatra da će zbog automatizacije, virtualne stvarnosti i umjetne inteligencije biti više posla za ljude.

- Imamo velike mogućnosti u proizvodnji i zato možemo biti konkurentni sa zemljama jeftine radne snage - izjavila je u jednom intervjuu.

Ako želite biti najbolji na svijetu...

- Ključ uspješnog poslovanja je u inovaciji. Nužno je unositi promjene u poslovanje, ako promjene nisu dobre, brzo ih zamijeniti novima. Uvijek postoji mogućnost da će novi potez polučiti neuspjeh, ali nikako strah ne smije kočiti volju da se inovira i uvodi promjene. Tvornice evoluiraju svaki dan, trebate biti spremni svakodnevno unositi transformativne inovacije u pogon. Ako želite biti najbolji na svijetu, morate crpiti najbolje iz lokalnog i stvarati mostove s ostalim najuspješnijima, tako se stvara pobjednički ekosustav - tumači Sankari koja je kazala ponešto i o internom ekosustavu tvrtke koji podrazumijeva timski rad. Najvažnije od svega je pred tim staviti izazovne zadatke i rješavati ih zajednički. I voditelj pritom treba zasukati rukave i pokazati da je na raspolaganju i spreman pomoći, drži Sankari koja uz uspješnu karijeru vodi i bogat obiteljski život.

Ukratko o karijeri

Magistra ekonomije Erja Sankari je u Nokiju došla nakon što je radila kao konzultant u QPR Ltd. Karijeru u Nokiji, gdje je već dvadeset godina, započela je 1998. kao specijalist za razvoj procesa, dvije godine potom postala je specijalist za kvalitetu i procese. 2004. godine dobila je prvu menadžersku poziciju gdje je bila zadužena za izvrsnost i razvoj. Potom je četiri godine kasnije postala šefica nabave. Bila je neki period glavna i za HR Nokije, pa 2013. krenula s radom u tvornici Oulu s 2400 radnika gdje je postala i upravitelj 2016. Dvije godine kasnije, imenovana je potpredsjednicom upravljanja opskrbnim lancima. Osim toga, Sankari je i članica Uprave Nokia Mobile Networks i upravljačkog tima Nokije za opskrbne lance i nabavu.

Uz sve dužnosti na radnome mjestu, Sankari je članica uprave brojnih važnih institucija i društava u Finskoj. Članica je upravljačkog tima za Finsku (od 2013.), Strateškog savjeta Sveučilišta u Oulu (od 2015.), a 2016. postala je i zamjenica predsjednika tog Savjeta. Članicom Uprave Gospodarske komore postala je 2016., a godinu dana kasnije imenovana je zamjenicom predsjednika. Usto je i članica uprave tvrtke Valtavalo koja osmišlja LED rješenja.

Sankari je za svoje zalaganje i trud 2016. godine dobila i odlikovanje Vitez reda Bijele ruže Finske (FWR K) koje joj je dodijelio predsjednik Finske.

Finkinja koja najsuvremenije IoT, AI i 5G tehnologije drži u malom prstu ekskluzivno dolazi u Zagreb kako bi sudjelovala na 8. međunarodnoj konferenciji Žene u biznisu koja će se održati 6. prosinca u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma. Ne propustite priliku za druženje s ovom iznimnom lidericom i, ako još niste, prijavite se na vrijeme za sudjelovanje na konferenciji Žene u biznisu jer se već godinama traži mjesto više.

19. travanj 2024 23:23