Poslovna scena
StoryEditor

Pisci projekata: Najbrže rastući biznis u Hrvatskoj

02. Kolovoz 2012.
Piše:
lider.media

Za Liderovu malu novinarsku radionicu ne postoji ‘sezona kiselih krastavaca‘. U novom broju donosimo pregršt zanimljivih priča u kojima smo nastojali otići korak dalje. No, krenimo od početka.

Suprotno percepciji da je kriza srezala izdvajanja za konzultantske usluge, potražnja za njima čak i raste, a hit su konzultanti za projekte EU. S obzirom na dosadašnju vrlo nisku iskorištenost pretpristupnih fondova i velika sredstva kojima ćemo tek dobiti pristup nakon ulaska u EU, logično je da se javni, a posebno privatni sektor, koji će tek tada dobiti puni zamah, žele što bolje pripremiti i maksimalno zagrabiti u kasicu iz Bruxellesa. Budući da je riječ o poslu koji zahtijeva poznavanje detalja i specifičnih procedura, pomoć stručnih savjetnika može se višestruko isplatiti, pane čudi što potražnja za takvim stručnjacima konstantno raste. Detalje o trenutačno najunosnijem poslu otkrivamo u temi tjedna koju potpisuje Matilda Bačelić.

Kakve veze imaju poslovni rezultati banaka, rast rezerviranja za loše plasmane, odsutnost najavljenih investicijskih radova i silan trud države da na životu održi velike tvrtke, većinom onkraj stečaja i mahom u građevinskom sektoru? Odgovor otkriva Gordana Gelenčer u priči ‘Spašavajući građevinare država rješava probleme bankama‘.

Lider doznaje da je u pripremi registar državne imovine u kojem već sada ima 27.000 objekata. Riječ je o prvom dokumentu s kompletnim popisom državne imovine, a javnosti će biti dostupan iduće godine. Taj središnji registar sadržava sve vrste objekata - od zgrada do mostova, a ima i doregistre koji su važni u poljoprivredi, kulturi...O drastičnim promjenama slike državne imovine piše u novom broju Lidera Tatjana Petričušić.

Mali trgovci i ugostitelji još ne znaju komu se mogu obratiti za ugradnju opreme potrebne za uspostavljanje izravne veze s Poreznom upravom. Sigurni su jedino da im se troškovi za to neće svesti na tri tisuće kuna. Što donose fiskalne blagajne čitajte u tekstu Ines Skender ‘Ugostitelji traže da država pokrije trošak‘.

Bajka na dlanu, kako su prije četiri godine Bruketa&Žinić brendirali Zagorje, na dlanu je dosad bila uglavnom Zagrepčanima, koji zagorske brege smatraju svojim dvorištem. Purica z mlincima, štrukli, gemišt i toplice činili su glavninu ponude Zagorja i dugo ništa drugo nije ni bilo potrebno za jednodnevni obiteljski izlet. Usta bivšeg i sadašnjeg ministra turizma bila su puna razvoja kontinentalnog i agroturizma, pa smo se odlučili na malu turu bregima da vidimo je li nešto od riječi pretočeno u praksu. Jesu li se Zagorci probudili provjerila je Željka Laslavić.

Osim po svojim legendarnim zabavama jedan od najvećih investitora u startupove poznat je po tome što je tzv. superanđeo. Uložio je u više od 600 tehnoloških tvrtki, među kojima su Google, Facebook, Twitter, Dropbox i PayPal. Kriteriji prema kojima bira kome će dati povjerenje nikad nisu dosadne stvari poput toga kakav je nečiji poslovni plan ili, ne daj Bože, financijska projekcija. Oslanja se na procjene o tome tko ima kakav tim, jesu li simpatični i strastveni. Znate o kome se radi? Ako ne znate onda je ovotjedni feljton pravo štivo uz jutarnju kavicu.

Novi broj Lidera možete pročitati na iPadu. Aplikaciju s pomoću koje ga možete kupiti, skinite OVDJE

16. travanj 2024 11:52