Poslovna scena
StoryEditor

Podravkini proizvodi na kineskim policama ovog ljeta

24. Svibanj 2015.

Vodeća hrvatska prehrambeno-farmaceutska tvrtka Podravka ozbiljno je krenula u osvajanje Kine, a prvi proizvodi iz njezina asortimana trebali bi se već ovog ljeta naći na policama kineskih supermarketa.

- Prvo ćemo golemom kineskom tržištu ponuditi vodu, ledeni čaj, slastice i dječju hranu. Prve pošiljke, ako računamo da prijevoz brodom traje oko 45 dana, u kineskim će se dućanima naći u srpnju ili kolovozu, izjavio je direktor Podravkina predstavništva u Pekingu Goran Kapičić.

Procjenjuje da će starija populacija i dalje biti okrenuta tradicionalnoj kuhinji, dok će mlađa populacija prihvatiti novitete.

- U Kini imaju specifičan način prehrane, potpuno su to drugačiji okusi. Zbog toga će sasvim sigurno doći do nekih modifikacija naših recepata.

Kinezi su do sada pokazali interes za vode Studenu i Studenac, ledeni čaj, program slastica Dolcela – posebice sirni i čokoladni kolač, te dječju hranu Lino.

Najveći optimizam pokazuje oko prodaje dječje hrane, tim više što je zadnjih godina u Kini došlo do velikih skandala s hranom, a posebno velik problem bila je dječja hrana. Kapičić napominje da je prednost proizvoda s kojima Podravka kreće na kinesko tržište u tome što ih je lako registrirati budući da nemaju animalno podrijetlo. Potrebno je tek dva do četiri tjedna. Za proizvode animalnog podrijetla registracija traje i do dvije godine. Stoga će, kaže Kapičić, s proizvodima kao što su mesni doručak ili ribe ipak malo pričekati.

Što se tiče Vegete, najpoznatijeg Podravkinog branda, Kapičić kaže - dugoročno da, ali ipak teže na prvu ruku, jer je kinesko tržište puno specifičnih začina na koje su Kinezi navikli.

Istovremeno i na golemo kinesko internetsko tržište

Osim na klasičan način prodaje putem supermarketa, Podravka planira izaći i na kinesko internetsko tržište, koje je lani zabilježilo promet od oko 415 milijardi eura, uz godišnje povećanje od 49 posto, što odgovara postotku od 10,7 ukupne maloprodaje u Kini.

- E-trgovina, apsolutno da, ali prvo treba biti prepoznatljiv, jer tko će vas kupiti ako ne znaju ništa o vama niti kako proizvod izgleda, kaže Kapičić.

Podravka je još u ožujku dogovorila početne poslove s čak tri najveće distributerske kuće za prehrambene artikle.

Konkurirati visokom kvalitetom i nižom cijenom

Kako Podravka misli konkurirati tim velesilama?

- Svoju šansu vidjeli smo u tome što ćemo ponuditi istu kvalitetu, ali ipak nešto nižu cijenu. To je jedini način, jer nemamo dovoljno novaca za snažniju promociju uz takvu konkurenciju, kaže šef Podravkina pekinškog predstavnštva.

Budući da je nogomet jedino po čemu Kinezi pamte i prepoznaju Hrvatsku, otkriva Kapičić, predstavnici tvrtke će na sajmovima obući prepoznatljive crveno-bijele dresove nogometne reprezentacije, što ispada zgodno jer su i Podravkine boje crvena i bijela.

Direktor Podravkinog predstavništva u Kini diplomirao je na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu i završio Stanford Sloan Program. Poslovnu karijeru počeo je u Plivi, te otvorio njihovo predstavništvo u Pekingu 1993. Također je vodio predstavništva u Kini za američki Barr Laboratories i izraelsku TEVU. Bio je čelni čovjek Actavisa u Kini, a u Podravku dolazi iz američke konzultantske tvrtke iz Bostona, gdje je bio njihov čelni čovjek za Kinu. Tečno govori kineski jezik, a na posjetnici mu piše i njegovo kinesko ime – Gao Ren.

18. travanj 2024 14:59