Poslovna scena
StoryEditor

Poslovnoj inteligenciji pola milijuna kuna za Big Data rješenja

22. Kolovoz 2013.
Piše:
lider.media

Ministarstvo poduzetništva i obrta i Hrvatska agencija za malo gospodarstvo i investicije (HAMAG) podržali su prijedlog projekta izgradnje Big Data softverskog rješenja Poslovne inteligencije bespovratnom novčanom potporom u iznosu od 544 tisuće kuna, što predstavlja polovicu ukupne investicije u ovaj projekt.

Drugih 50 posto ukupne investicije će financirati Poslovna inteligencija iz vlastitih sredstava.Ugovor o dodijeli bespovratne potpore iz programa Poduzetnički impuls, Aktivnosti B1 Jačanje poslovne konkurentnosti potpisali su u ime HAMAG-a članovi Uprave Goran Becker i Martina Jus, a u ime Poslovne inteligencije članica Uprave Lidija Karaga.

Ciljevi koje Ministarstvo poduzetništva i obrta i Hrvatska agencija za malo gospodarstvo i investicije ostvaruju kroz program Poduzetnički impuls su ojačati tehnološku bazu malih i srednjih gospodarskih subjekata i njihove kapacitete za istraživanje i razvoj inovacija, učvrstiti poziciju malih i srednjih gospodarskih subjekata na tržištu i omogućiti širenje proizvodnje i proizvodnog asortimana, ojačati konkurentnost malih i srednjih gospodarskih subjekata ulaganjem u nove i modernizaciju postojećih tehnologija, pozicioniranje na tržištu radi postizanja boljih poslovnih rezultata, otvaranje novih radnih mjesta i zadržavanje postojećih. Kroz projekt izgradnje Big data softverskog rješenja Poslovna inteligencija će ostvariti sve navedene ciljeve Ministarstva i HAMAG-a.

-Naš projekt uključuje četiri osnovne aktivnosti – ulaganje u tehnološku infrastrukturu, ulaganje u razvoj našeg softverskog rješenja, ulaganje u ISO 27001 certifikaciju te ulaganje u stručno certificiranje zaposlenika. Cilj navedenih aktivnosti je stvoriti novo rješenje koji će biti u mogućnosti odgovoriti na rastuće zahtjeve za analitikom velikih podataka (eng. big data analytics). Analitika velikih podatka je koncept podatkovne analize i deriviranja korisnih informacija iz velikih količina podataka koje se u modernom poslovanju ubrzano generiraju – iz konvencionalnih sustava poput baza podataka do nestrukturiranih lokacijskih i senzorskih izvora te društvenih mreža- istaknula je Lidija Karaga. 

Dodala je i kako će ‘obogaćivanje portfelja proizvoda i usluga takvim rješenjem omogućiti Poslovnoj inteligenciji dodatno osnaživanje pozicije na postojećim tržištima te otvaranje novih tržišta – posebice u vidu dostupa do velikih telekomunikacijskih operatera i financijskih institucija u državama Europske Unije.‘

Projekt je prepoznat kao održiv i usklađen s dvama strateškim ciljevima nacrta Nacionalne strategije razvoja poduzetništva 2013 – 2020. Njegovom realizacijom povećat će se konkurentnost i osigurati prisutnost na tržištima država Europske Unije – što omogućuje izvoz domaćeg znanja i usluga; ujedno se potiče zapošljavanje mladih visokoobrazovanih stručnjaka – čime se zadržava stručni kadar u Hrvatskoj, a upravo to su osnovni ciljevi koje HAMAG nastoji ostvariti.

26. travanj 2024 21:46