Poslovna scena
StoryEditor

Predviđa se porast potražnje za sojinom sačmom

29. Lipanj 2012.

Sredinom ovog mjeseca ministarstvo poljoprivrede SAD-a objavilo je izvještaj prema kojem se predviđa stabilizacija uvoza sojinog zrna od strane EU u 2012. i 2013., nakon četiri godine uzastopnog pada. Uobičajen je uvoz soje u EU radi daljnje prerade u ulje i sačme.

Obzirom da je potražnja za navedenim proizvodima pala, potreba za preradom sojinog zrna se smanjila, što rezultira padom potražnje za uvozom sojinog zrna. Obilna ponuda substitucijskih uljarica prebacila je sojino ulje u sektor prehrane dok je znatno povećanje uvoza biodizela dodatno izbacilo sojino ulje iz uporabe. U međuvremenu, povećana zalihe uljane repice i suncokretove sačme su ograničile povećanje korištenja sojine sačme u sektoru hrane. Sa manjom žetvom uljane repice za ovu i sljedeću godinu predviđa se smanjenje ponude uljarica što bi moglo rezultirati dodatnim uvozom drugih uljarica sa naglaskom na sojino zrno.

Nastojanje Španjolske u ostvarenju kvota proizvodnje biodizela odnosilo bi se na cijelu Europsku uniju, što bi također moglo biti poticajno za potražnju za uvezenim zrnom soje. Na globalnoj razini, proizvodnja soje za ovu godinu je niža od prethodne radi smanjenja usjeva u Argentini kao jednoj od vodećih proizvođača soje u svijetu. Istovremeno trgovina istom je povećana radi povećanja uvoza od strane Kine, te izvoza soje iz Brazila. Bidovi- ponude za izvoz iz SAD-a, FCA Gulf su u svibnju iznosili u prosjeku 547 usd/t, te su bili na istoj razini kao i u travnju dodatno potaknuti velikom potražnjom iz inozemstva.

Krajem svibnja obveze SAD-a za isporukom soje Kini iznosile su 22,6 milijuna tona. Ukupne obveze SAD-a za isporukom soje prema ostatku svijeta iznose 36,4 milijuna tona što dodatno naglašava veličinu i moć Kine kao glavnom potrošača kako soje tako i ostalih žitarica na svjetskoj razini. Prema statistikama u sezoni 2011/2012.došlo je do velikih promjena kod najvećih svjetskih ‘igrača‘.Tako su SAD povećale izvoz soje za cca. 550 tisuća tona radi porasta plasmana, no istovremeno Argentina smanjuje izvoz soje za 650 tisuća tona zbog smanjenja proizvodnje. Brazil je u istom periodu povećao izvoz za milijun tona radi velike potražnje Kine čiji stanovnici uvelike mijenjaju prehrambene navike, te jedu više mesa. Kanada također povećava izvoz uljanje repice za 325 tisuća tona koju plasira u Kinu dok istu robu Australija u količini od 200 tisuća tona plasira u Europsku uniju.

Na Chicago Mercantile Exchange-u i dalje je ‘napeto‘ jer vremenske prilike i vremenske prognoze direktno utječu na porast cijena žitarica. Na područjima zasijanim kukuruzom vremenske prognoze najavljuju jako malo padalina, te visoke temperature što će loše utjecati na usjeve kukuruza. Cijena novog kukuruza porasla je za cca.20 usd/mt, dok cijena prošlogodišnjeg nije znatno skočila jer mu loši vremenski uvjeti u silosima ne mogu naškoditi.Istovremeno, očekivano smanjenje proizvodnje etanola nije bilo dovoljno poticajan čimbenik koji bi ublažio cijenu kukuruza na svjetkom tržištu. Cijena sojine sačme sa zatvaranja CME-a, po našem vremenu u 21:00, porasla je 19 usd/st kao rezultat glasina da će Kina nastaviti sa dodatnom nabavom zaliha sojinog zrna. Manjak kiša nepovoljno će utjecati na usjeve kako u SAD-u tako i u Brazilu i Argentini.Također se pretpostavlja da će smanjenje proizvodnje etanola i smanjenje zaliha sušenog zrna uzrokovati porast potražnje za sojinom sačmom na tržištu SAD-a, te na ostalim izvoznim tržištima. Današnji dan na Chicago Mercantile Exchange-u obilježio je blagi pad većine žitarica. Investitorima i trgovcima koji nisu na vrijeme osigurali robu i količine za ostatak ove godine ne preostaje ništa drugo nego pratiti vremensku prognozu i nadati se kiši.

26. travanj 2024 04:36