Poslovna scena
StoryEditor

Restrukturiranje HAC-a i ARZ-a na ulicu ‘baca‘ više od 400 ljudi

03. Kolovoz 2012.

Restrukturiranjem Hrvatskih autocesta (HAC) i Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) te njihovim spajanjem nastat će nova tvrtka koja će početi poslovati od 1. siječnja 2013.

Rekao je to danas u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture ministar Siniša Hajdaš Dončić na konferenciju za novinare. Isto tako, od 1. siječnja 2013. počet će s poslovanjem i nova tvrtka za naplatu i održavanje koja će nastati iz HAC-a i ARZ-a i koja će od njih na sebe prenijeti mehanizaciju i 2.700 zaposlenika. To bi, prema analizama, zadovoljavalo europski prosjek.

HAC i ARZ će spajanjem imati ono što je inače najvrijednije, a to su inženjeri i projektanti te će nova jedinstvena tvrtka moći ulaziti u nove razvojne projekte vezane ne samo za cestogradnju, već i za željeznicu, zračne, morske i riječne luke... - To je inače najbolji dio ovih dviju kompanija - rekao je ministar.

Predsjednik Uprave Hrvatskih autocesta Dražen Guštin rekao je da će se najprije formirati tvrtka kćer za održavanje i naplatu te će se od ove godine pa do 2015. smanjiti broj zaposlenih za više od 400 (15 posto), čime će se uštedjeti 277 milijuna kuna. Dodao je da bi trebali u slijedećih šest godina investirati u gradnju nove zagrebačke zaobilaznice (za koju se tvrdi da je najprofitabilnija hrvatska autocesta),kao i u autocestu Rijeka-Žuta Lokva te u koridor Vc, a vrijednost investicija je 17 milijardi kuna.

- Od toga bi sedam milijardi kuna trebali bespovratno dobiti iz fondova EU - rekao je Guštin. Sličnu je strategiju za ARZ predstavio predsjednik Uprave Željko Denona rekavši da će nastaviti već započeto restrukturiranje i stvaranje tvrtke kćeri za naplatu i potraživanje.

Kako je objasnio ministar Hajdaš Dončić, dvije tvrtke kćerke također će se spojiti kao i njihove majke, a u perspektivi (za tri do pet godina) trebala bi se i privatizirati te bi se ujedno liberaliziralo tržište za naplatu i održavanje. Kako će to izgledati, još se ne zna jer nije poznato ni da li će se monetizacija autocesta pokazati isplativa nakon što se izabere konzultant koji bi to trebao proučiti. Ministar je rekao da nije protiv monetizacije ako bi se ostvarila dobra cijena, tj. 2,7 milijardi eura, čime bi se mogao servisirati javni dug.

- Savjetnik će razmatrati nekoliko modela monetizacije i za svaki ponuditi potencijalne investitore (primjerice fond). Ono što ostaje, kaže, jeste 60 lipa od goriva koje više neće u tom slučaju ići koncesionaru, čime bi se uz povoljne kredite nastavilo s modernizacijom infrastrukture u Hrvatskoj.

Tako su nakon Hrvatskih željeznica na red za prezentaciju restrukturiranja došle i autoceste. Do rujna bi trebalo, najavio je ministar, biti predstavljeno restrukturiranje Croatia Airlinesa i Hrvatske pošte, a do kraja godine i Jadrolinije, čime će se u slijedeću godinu ući s restrukturiranim najvećim hrvatskim državnim tvrtkama.

20. travanj 2024 09:18