Poslovna scena
StoryEditor

Robotika - tržište koje će do 2020. vrijediti šezdeset milijardi eura

05. Lipanj 2014.

Europska komisija ovaj se tjedan ambiciozno priključila zovu budućnosti pokretanjem najvećeg programa civilnog istraživanja i inovacije u robotici na svijetu. Projekt koji će okupiti 180 tvrtki i istraživačkih organizacija te pokrivati sve, od proizvodnje i poljoprivrede preko zdravstva i sigurnosti do kućanstava, mogao bi otvoriti 240 tisuća novih radnih mjesta u Europi i povećati europski udio na globalnom tržištu na 42 posto (dodatne četiri milijarde eura na godinu).

Ključ budućnosti Inicijativa SPARC proizvod je želje EU da ojača svoj položaj na svjetskome robotičkom tržištu, čija bi vrijednost mogla dosegnuti šezdeset milijardi eura do 2020. U tu svrhu Komisija će u projekt uložiti sedamsto milijuna eura u idućih sedam godina, a euRobotics, nevladina organizacija koja okuplja razne subjekte u robotici, tomu će dodati 1,2 milijarde eura. SPARC je program otvoren svim europskim tvrtkama i istraživačkim organizacijama. Prvi natječaj bit će objavljen u sklopu stupa ‘LEIT - Leadership in Enabling and Industrial Technologies’, koji je dio sveobuhvatnog programa EU ‘Horizon 2020’. SPARC će osigurati konkurentnost europske robotičke industrije. - Automatizacija utemeljena na robotima ključna je za nadilaženje najvećih društvenih izazova današnjice, od demografskih promjena do održive proizvodnje - rekao je predsjednik euRobotics Bern Liepert.

Što sve može robot Premda je jedna od prvih asocijacija na pojam robota za mnoge jeftinija radna snaga, korist i potencijal robotike idu mnogo dalje od toga. Roboti, primjerice, mogu kirurške zahvate učiniti manje invazivnima i preciznijima, povećavajući tako izglede za preživljavanje pacijenta, skraćujući vrijeme potrebno za oporavak i smanjujući troškove. Nadalje, roboti mogu pomoći starijim ljudima obavljati jednostavne fizičke poslove, no napredak robotike omogućit će i rješavanje mnogo složenijih fizičkih i kognitivnih problema. Kad je riječ o sigurnosti, mogu zamijeniti ljude u spašavanju žrtava nesreća i prirodnih nepogoda; nova generacija robota moći će raščišćavati ruševine, puzati ispod zapreka i upravljati bušilicama i rezačima. U ekologiji pak ribe roboti mogu analizirati onečišćenu vodu ili naći rupe u naftovodima, promatrati divlje životinje u prirodnim staništima ili pročišćavati zrak. To su samo neki primjeri. Raspon mogućnosti koje roboti nude već je danas impresivan, a riječ je tek o početku.

20. travanj 2024 16:33