Aktualno
StoryEditor

Suosnivačica Bellabeata Urška Sršen: Ljeto na Kanarima bilo nam je najproduktivnije razdoblje

27. Lipanj 2019.

Namjeravala je Urška Sršen postati akademska umjetnica, ali se tijekom studija kiparstva posve slučajno našla u IT-u i sad je kreativna direktorica tvrtke Bellabeat koju je osnovala sa Sandrom Murom.

U početku je planirala realizirati samo jedan projekt, ali je bio toliko zanimljiv investitorima u Silicijskoj dolini u Americi da su u startu uložili četiri i pol milijuna dolara u pametni nakit namijenjen ženama.

Ne radimo malo-pomalo, tako da osvajamo tržište kako zarađujemo. Prisiljeni smo zbog tehnološkog tržišta na kojem poslujemo, na kojem se stvari jako brzo mijenjaju i velika je konkurencija, iskorištavati investicije da napredujemo brže nego što bismo mogli polaganim, normalnim rastom

Danas Bellabeat, poznat po tome što su njegovi zaposlenici jedno ljeto radili na Kanarima, ima četiri proizvoda, a trenutačno priprema nove. Sjedište tvrtke je u SAD-u, ima ured i u Londonu, proizvodnja je u Kini, ali u Zagrebu je najviše zaposlenih. Iako Sršen radi na sve četiri lokacije, ova mlada Slovenka rado boravi u podružnici tvrtke u Zagrebu, ali ipak najviše voli biti u Kini, gdje nadgleda proizvodnju Bellabeatovih proizvoda.

Što je vas kiparicu dovelo u IT sektor i Bellabeat? – Studirala sam kiparstvo, ali nisam, nažalost, završila studij tako da tehnički nisam kiparica. Posve slučajno našla sam se u IT sektoru jer smo Sandro Mur i ja imali ideju te nam nije bio cilj osnovati tvrtku nego realizirati projekt, ali kad smo krenuli u to, zajednički smo osnovali Bellabeat. Mene je više zanimao dizajn, a Sandra više tehnologija i tu smo se negdje našli. Imali smo komplementarne vještine, naš se projekt odjednom počeo razvijati u tvrtku, krenuli smo skupljati investicije i bili prihvaćeni u ‘y combinator‘ programu (financiranje startupa u ranoj fazi, nap. a.) te je odjednom sve krenulo. Tako smo se našli u poslovnom svijetu.

Kakva je tehnologija u pametnom nakitu i čemu on služi? – U Bellabeatovu pametnom nakitu je senzorska tehnologija. U Leaf Urbanu i Timeu je senzor putem kojeg se prati kretanje tijekom dana i noći. Ideja je da se taj nakit nosi stalno jer se s pomoću njega može zaključiti koliko je žena tjelesno aktivna, koliko je koraka napravila, koliko spava i kakva joj je kvaliteta sna. Unutra je baterija koja traje do šest mjeseci, što je praktično za korisnike koji ne žele još jedan komad tehnologije o kojem se trebaju brinuti nego se tehnologija brine o njima. Staviš, nosiš i ne skidaš. U svemu tomu najvažnija je aplikacija u kojoj se obrađuju podaci na temelju kojih zaključujemo koje su navike korisnika i pokušavamo dati prijedlog za promjenu životnog stila. Pokušavamo sve aspekte fizičkog i mentalnog zdravlja spojiti u jednu aplikaciju i na temelju dobivenih podataka pomoći u promjeni životnog stila. U Springu, pametnoj boci, tehnologija je koja mjeri koliko vode netko pije i koliko bi je trebao popiti.

Napravili smo mnogo pogrešaka u početku, neke od njih i u komunikaciji. Možda i zbog toga što smo u nekom trenutku bili previše otvoreni i entuzijastični. Sad ne govorimo više o stvarima koje nisu crno na bijelo. Radimo na novom sadržaju koji će biti plasiran putem aplikacije. Svoj ekosustav također širimo s pomoću aplikacije te ćemo tako malo promijeniti svoj poslovni model, ali o tome možemo govoriti kad se to dogodi

Mogu li još uvijek Bellabeatovi zaposlenici tijekom ljeta raditi na Kanarima? Je li to bila dobra ideja? – Tad je to bila jako dobra ideja, meni je to bilo najpozitivnije iskustvo u cijelome Bellabeatovu postojanju iako sam bila u početku skeptična. Pokrenuli smo taj projekt jer smo vidjeli da kultura rada u Europi tijekom ljeta opadne, svi više-manje idu na godišnji i to je bila naša alternativa kolektivnom godišnjem. Zaposlenici su mogli birati kamo žele ići, a zakupili smo cijeli resort na Kanarima gdje su zaposlenici mogli doći sa svojim partnerima i obiteljima i raditi te biti na odmoru. Većina je išla na Kanare i to je vrijeme bilo najproduktivnije razdoblje u Bellabeatu. Tad smo obavili nevjerojatne stvari u vrlo kratkom vremenu, u ograničenom radnom danu. Imali smo jako skraćeno radno vrijeme, zabavili smo se, opustili i povezali kao tim. Opet razmišljamo o nekoj alternativi tomu, ali malo nas je pogodilo jer je to u medijima bilo prilično iskrivljeno i predstavljeno na negativan način. Iznenadilo me to, tko može nešto naći negativno u tome? Zato smo na nekoliko godina odustali od toga.

Urška Sršen

 

Jesu li zaposlenici zainteresirani za takvo što? – Jesu. Povremeno pitaju kad ćemo opet na Kanare. Ali sad prakticiramo nešto drugo: ako netko želi otići na dulje vrijeme, može raditi izvan tvrtke, a uveli smo i izlete. Nedavno je marketinški tim bio na jednodnevnom izletu u Ljubljani, sad to prakticiramo kao teambuilding. S druge strane, svi malo osvježimo glavu, išli smo pogledati nekoliko galerija, to je vrlo važno. Ne može tvrtka funkcionirati tako da od ponedjeljka do petka sjedimo tu od devet do sedamnaest sati.

Cijeli razgovor sa suosnivačicom i kreativnom direktoricom Bellabeata pročitajte u našem tiskanom ili digitalnom izdanju

23. travanj 2024 04:47