Aktualno
StoryEditor

Šveđani ulažu 50 milijuna eura u softverski centar u Hrvatskoj

16. Ožujak 2018.

Švedska Saab grupacija namjerava u Hrvatskoj izgraditi softverski centar i znanstveni park u koje će kroz deset godina uložiti 50 milijuna eura, rekao je novinarima predsjednik odbora Marcus Wallenberg koji je došao danas u posjet Hrvatskoj u društvu zamjenika ministra poduzetništva i inovacija Niklasa Johanssena i zamjenice predsjednika znanstvenog parka Lindholmen Marije Hedlund.

Delegacija je tijekom srijede održala niz sastanaka sa predstavnicima hrvatskih kompanija i vlasti, a pored konkretne namjere za izgradnjom softverskog centra, Šveđani su izrazili želju za gradnjom znanstvenog parka, po uzoru na takve parkove u Švedskoj, premda će ta ideja trebati detaljniju razradu i veći angažman različitih hrvatskih institucija.

>>>Saab u RH planira osnovati centar za softver, znanstveni park i sveučilišni istraživački program

Kako je objašnjeno novinarima, centar će u svakom slučaju biti izgrađen i za njega se traži lokacija, a dugoročno bi bilo dobro ako bi se oko tog centra razvio i znanstveni park, iako ta dva projekta nisu nužno povezana, odnosno realizacija jednog ne ovisi o drugom.

- U principu predlažemo dvije stvari. Jedna je kreiranje znanstvenog parka po uzoru na Lindholmen u Hrvatskoj i zato je s nama ovdje jedna od osoba koje vode taj park. Želimo odmah početi s izradom predstudije jer treba isplanirati gdje bi se park smjestio i prikupiti tim, koji je ključan za privlačenje kompanija i dobivanje potpore vlade. Druga stvar je pokretanje softverskog centra, koji bi mogao biti dio znanstvenog parka, a razlog je što zaista želimo surađivati s Hrvatskom na softveru. Računalni inženjeri su naše usko grlo zato što je potražnja u našoj kompaniji, ali i Švedskoj općenito, golema.

>>>U Karlovcu svečano otvoren Razvojni centar Infosysa

Glavni razlog za izgradnju centra leži u  manjku računalnih inženjera u Švedskoj i želji da se taj problem djelomično riješi izgradnjom centra ovdje, pri čemu bi ključnu ulogu trebao igrati i Ericsson Nikola Tesla zahvaljujući čijim pozitivnim iskustvima je Hrvatska i odabrana. Drugi razlog za odabir je uspješna postojeća suradnja hrvatskih sveučilišta sa švedskima, primjerice na području robotike, objasnio je Wallenberg te odbacio povezanost ovog projekta s natječajem za nove borbene avione za koji je Saab iznimno zainteresiran (proizvodi Gripen zrakoplove). Iako još nije jasno čime bi se konkretno bavio centar, procjenjuje se da bi u centru radilo nekoliko stotina ljudi koje bi se uglavnom popunilo hrvatskim zaposlenicima.

Što se znanstvenog parka tiče, postoji velik interes za primjenom švedskog koncepta koji povezuje vladu, industriju i znanstvenu zajednicu (u Švedskoj trenutno postoji 31 znanstveni park) u Hrvatskoj, a prvi korak bit će izrada predstudije i razgovor sa svim dionicima ovog opsežnog procesa.

>>>Saab otvorio novi ured u Hrvatskoj

- Moramo shvatiti da nas konkurencija stalno pogađa i da se moramo mijenjati i reinovirati kako bi radili nove stvari. Da bi to mogli moramo surađivati s drugima jer je Švedska mala zemlja i ne možemo misliti da će sve dobre ideje doći iz Švedske, rekao je Johansson, obrazlažući švedski interes za suradnju s Hrvatskom.

- Jedna od dobrih stvari kod znanstvenih parkova je da uključuju velike kompanije koje surađuju s malima i startupima kako bi povezali znanost s društvom. Jednako tako, da bi se nove tehnologije implementirale, potrebna je i adekvatna regulativa, stoga je suradnja države, znanosti i privatnog sektora ključna, istaknuo je Johansson.

17. travanj 2024 05:30