Poslovna scena
StoryEditor

U pet velikih kompanija bez posla ostalo po više od tisuću zaposlenika

16. Lipanj 2012.
Piše:
lider.media

Prema podacima iz publikacije 1000 najvećih, u četiri je godine u 417 tvrtki čak 21.608 radnika ostalo bez posla. U prosjeku, to bi značilo da je u svakoj tvrtki koja je smanjivala broj zaposlenih otkaz dobilo 52-je ljudi, ali je, tamo gdje je bilo rezanja, ono bilo itekako veće.

U posljednje četiri godine 30-ak posto najvećih tvrtki je ili propalo ili smanjilo opseg poslovanja. Naime, usporedni podaci iz Liderovog i Fininog izdanja 1000 najvećih iz 2008. i 2011., dakle, prije krize i kad je ona već uzela maha, pokazuju da su na popisu 732 iste tvrtke. Njihov prihod u te četiri godine smanjio se 7,8, a dobit 13 posto. Ukupno gledano, tvrtke koje su preživjele krizu uspjele su povećati izvoz, ali tek za slabašnih 4,7 posto, na 62,5 milijardi kuna. Ipak, nisu prošle kroz teška vremena neokrznuto - u četiri godine u 417 tvrtki čak 21.608 ljudi izgubilo je radna mjesta (u ostalim kompanijama ili nije bilo otkaza, ili je broj novozaposlenih bio veći od broja onih koji su ostali bez posla). U prosjeku, to bi značilo da je u svakoj tvrtki koja je smanjivala broj zaposlenih otkaz dobilo 52-je ljudi, ali zapravo, tamo gdje je bilo rezanja, ono je bilo itekako veće.

U pet velikih kompanija bez posla je tako ostalo po više od tisuću zaposlenika. Crnu listu predvodi Varteks (1774 zaposlenika manje), slijede Fina (1406), Ina (1208), Pliva (1134) i HP – Hrvatska pošta (1134). Sve te kompanije radile su, kao što se vidi iz tih podataka, velika restrukturiranja. Ne iznenađuje niti to što su otkaze masovno dijelili građevinari, s obzirom na snagu kojom ih je pregazila kriza. Viadukt je tako otpustio 888 radnika, Hidroelektra niskogradnja 767, a Konstruktor inženjering 570 ljudi. Ipak, 315 tvrtki zaposlilo je u te četiri godine bar jednog čovjeka više. Tko su ti motori zapošljavanja?

Upravo oni koje se često proziva kao negativce - trgovci. Među deset najpropulzivnijih prema broju zaposlenih šest je trgovaca, odnosno distributera - Spar, Plodine, Dinova-Diona, Kaufland, Lidl i Alca. Spar, doduše, znatan dio povećanja broja radnika može zahvaliti preuzimanju Ipercoopa, ali opet je tu, kao i kod drugih trgovaca i mnogo organskog rasta. U ostatku gospodarstva najviše novih radnika zaposlila je Tankerska plovidba (644). Na popisu je još i HT sa 606 radnika više, koji promjenu u broju radnika najviše može zahvaliti ponovnom spajanju s T-Mobileom i preuzimanju Combisa, jer je zapravo u kompaniji bilo otkaza; kao i Riviera Adria, novonastala tvrtka čiji broj radnika zapravo odražava pripajanje tvrtki Rabac i Zlatni otok kompaniji Riviera Poreč. Tek na desetom mjestu jedini je proizvođač, Boxmark leather, koji je u 2011. imao 416 zaposlenih više nego četiri godine ranije. Ono što ne ohrabruje je, s druge strane, što su čak tri od tih 10 tvrtki u prošloj godini smanjivale broj zaposlenih (HT, Spar i Boxmark leather), što znači da čak i oni koji su uspjeli povećavati broj zaposlenih dosad polako posustaju.

20. travanj 2024 02:43