Preporučeno
StoryEditor

Dolazi li najgori mjesec za dionice?

05. Rujan 2016.
Piše:
Trading Room

Glavni svjetski dionički indeksi kolovoz su završili u pozitivnom teritoriju uz dosta nisku volatilnost. Od početka godine indeksi su ostvarili prilično dobre prinose i nalaze se blizu rekordnih razina. Po svemu sudeći i ovaj mjesec mogli bi se očekivati pozitivni prinosi ali statistika kaže nešto drugo. Pogledajmo što točno.

Premo podacima Thomson Reutersa volatilnost S&P 500 indeksa u posljednjih 30 dana je na povijesnom dnu, što može biti alarm za uzbunu. Ako ćemo vjerovati statistici, uspavani ljetni period i niska volatilnost na dioničkom tržištu su iza nas. Nalazimo se u mjesecu (rujan) koji je, prema Stock Traders Almanac, u prosjeku jako loš za tržište kapitala. Po dostupnim podacima prosječan prinos S&P 500 indeksa u rujnu iznosio je negativnih 0.50%. Prisjetimo se da je 2008. godine u jeku financijske krize kapitulacija velike investicijske banke Lehman Brothers bila upravo u rujnu. Niska volatilnost indeksa u prethodnom mjesecu, visoka valuacija kompanija a time i indeksa, Fed s odukom o podizanju kamatnih stopa kao i navedena statistika ne idu na ruku tržištu kapitala, a sve navedeno bi moglo utjecati na  višu volatilnost u odnosu na prethodna dva mjeseca.

Što se tiče valuacije S&P 500 indeksa, omjer očekivane cijene i zarada je na prilično visokih 17, a prosječan dugoročni omjer je na razini od 15. Zarade po dionici za isti indeks za Q2 bile su na razini od 87 USD što daje P/E omjer od visokih 25, što ga čini višim od 90% prethodnih vrhova u bikovskom trištu. Od početka 2015. S&P 500 porastao je oko 6% a P/E omjer za više od 25%, što znači da su se zarade kompanija smanjile, a novi vrhovi se osvajaju. Visoki prionosi (Grafikon 1) uz visoku valuacija (Grafikon 2.) mogu stvoriti ubojitu kombinaciju, a očekivanja od tržišta su uvijek prilično visoko postavljena.

Tablica

Bez obzira koju valuacijsku metodu koristili, odnos cijene i knjigovodstvene vrijednosti, odnos cijene i prodaje, omjer cijene i zarada, EV/EBITDA, očekivani P/E ili Buffettov omjer tržišne kapitalizacije i BDP-a, činjenica je da se indeksi nalaze na prilično precijenjenoj razini. Ostaje pitanje koliko dugo će otkup vlastitih dionica (stock buybacks) uz politiku niskih kamatnih stopa davati poticaj rastu cijena. S druge strane ne treba zaboraviti da su najveći investitori sa Wall Stretta kao Stanley Druckenmiller, George Soros, Jim Rogers, Carl Icahn, Jim Grant, Bill Gross, Jeffrey Gundlach, pozvali na oprez i zaštitili svoje portfelje sa put opcijama u slučaju korekcije. Kako se ponašati na tržištu kapitala i koje odluke donositi, svaki investitor bi trebao sam odgovoriti u odnosu na njegove investicijske ciljeve i planirani vremenski horizont ulaganja.

Pratite nas na našoj Facebook stranici

IZJAVA O OGRANIČENJU ODGOVORNOSTI (DISCLAIMER):

Sadržaj u članku ne predstavlja investicijski savjet niti se smije tumačiti kao preporuka za trgovanje na tržištu kapitala i ostalim financijskim tržištima. Autora se odriče odgovornosti i ograđuje od bilo kakvog eventualnog gubitka nastalog trgovanjem na osnovi ove analize. Ideje izražene u ovoj analizi su isključivo mišljenje Autora, a ne kompanije u kojoj radi. Sve izneseno u članku napisano je isključivo u edukacijske svrhe. Prije početka trgovanja važno je razumjeti rizike povezane s trgovanjem financijskih instrumenata i financijskih proizvoda. Trgovina dionicama, ETF-ovima, futures ugovorima, valutama (FX), CFD-ovima, opcijama, instrumentima sa financijskom polugom i ostalim financijskim instrumentima uključuje visoki rizik, pa postoji mogućnost od gubitka cjelokupnog depozita pa i više od toga. Vi i jedino Vi ste odgovorni za svoje investicijske odluke. Jedina preporuka koju dajemo je da se posavjetujete sa ovlaštenim investicijskim savjetnikom.

16. travanj 2024 10:47