Tržište kapitala
StoryEditor

Kako je Kina srušila američki centar moći

12. Kolovoz 2015.

Pod pritiskom neočekivane devalvacije kineske valute, na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale, a najviše onih kompanija koje su izložene drugom najvećem svjetskom gospodarstvu.

Njujorški Dow Jones indeks pao je 212 bodova ili 1,2 posto, završivši trgovanje na 17.402 boda, dok je S&P 500 indeks oslabio 0,96 posto na 2.084 boda, a tehnološki Nasdaq 1,27 posto, na 5.036 bodova.

Tečaj američkog dolara uzletio je na međunarodnim valutnim tržištima nakon što je Kina neočekivano devalvirala juan za dva posto, na najnižu razinu od 2012. godine, odredivši njegov središnji tečaj prema dolaru u visini od 6,2298 juana. Deprecijacija juana loša je vijest za uvoznike a dobra za izvoznike.

Iznenadna devalvacija valute u najvećem svjetskom izvoznika metala spustila je i cijene bakra i aluminija na najniže razine u zadnjih šest mjeseci, tako da su pale i cijene dionica proizvođača metala, u prosjeku za 1,9 posto. Među kompanijama koje ostvaruju veliki izvoz u Kinu, na udaru prodaja bila je i dionica Caterpillara, pretrpjevši pad cijene za 2,6 posto te General Motorsa, za 3,5 posto.

Nakon zatvaranja Wall Streeta General Electric (GE) izvijestio je da prodaje svoju podružnicu koja se bavi financiranjem zdravstvene skrbi i 8,5 milijardi dolara vrijedne zajmove povezane s time kompaniji Capital One Financial. Cijena dionice GE ojačala je 0,4 posto u elektroničkom trgovanju.

I na europskim burzama indeksi su oštro pali u utorak, a najviše su na udaru prodaja bile dionice automobilskih i proizvođača luksuzne robe, velikih izvoznika na kinesko tržište. Londonski Ftse spustio se 1,06 posto, na 6.664 boda, frankfurtski DAX 2,63 posto, na 11.299 bodova, a pariški CAC 1,85 posto, na 5.099 bodova.

I azijske burze u padu

Cijene dionica na azijskim burzama kao i regionalne valute zabilježile su pad u srijedu, nakon što je Kina neočekivano dan ranije devalvirala juan u nastojanju da ojača konkurentnost izvoznog sektora, a investitori strahuju od mogućeg globalnog valutnog rata. Tokijski Nikkei indek oko 7 sati bio je u minusu 1,44 posto, na 20.422 boda.  

Burze od Australije do Singapura bilježe pad cijena dionica, prateći tako gubitke na Wall Streetu i u Europi. MSCI indeks azijskih dionica bez japanskih spustio se 1,7 posto, na najnižu razinu u zadnje dvije godine. Mnoge zapadne kompanije već su izvijestile o usporavanju svoje prodaje u Kini, tako da su se dionice kompanija poput njemačkih proizvođača vozila i proizvođača luksuzne robe našle na udaru prodaja.

Na europskim burzama (ras)prodaja dionica

Na europskim burzama u srijedu ujutro nastavljena je prodaja dionica jer investitore brine kakav će utjecaj na globalno gospodarstvo i izvoz kompanija imati odluka kineskih vlasti i devalvaciji juana do sada ukupno za 3,5 posto.

Paneuropski FTSEurofirst 300 bio je oko 9 sati ujutro u minusu 1,2 posto, nakon što je u utorak potonuo 1,7 posto. Istodobno, londonski Ftse, pariški CAC i frankfurtski DAX bili su u minusu između 1,1 i 1,6 posto.

23. travanj 2024 14:32