Tržište kapitala
StoryEditor

Švicarska središnja banka nezadovoljna snagom franka

17. Lipanj 2015.
Piše:
lider.media

Švicarska središnja banka (SNB) sve je više nezadovoljna pozicijom i snagom franka te efektima koji oni imaju na gospodarstvo Švicarske nakon njihove odluke sredinom siječnja ove godine koja je šokantno uzdrmala tržište, smatra John J. Hardy, glavni strateg za Forex tržište u Saxo Banci uoči sutrašnjeg sastanka SNB-a.

- SNB bi vrlo vjerojatno mogao izaći sa snažnijim planovima nego što su to napravili u ožujku s obzirom da Švicarska ima slabije podatke za proizvodnju, indeks potrošačkih cijena (CPI) pokazuje deflaciju i vrlo vjerojatno imaju negativni BDP u drugom kvartalu, što znači recesiju s obzirom da je i prvi kvartal bio negativan – kaže Hardy i naglašava da je upitno koja bi to mogla biti politika SNB-a nakon siječanjskog debakla kada su napustili fiksni tečaj franka i eura.

QE program s otkupom državnih obveznica čini se da nema smisla u državi s vrlo niskim dugom, a kamatne stope su već sada niske i ispod nule za osmogodišnje razdoblje. Za fiskalni poticaj s takozvanim ‘novcem iz helikoptera‘ SNB treba podršku vlade jer to ne mogu napraviti sami, a mjere kapitalnih kontrola su ipak preoštre. Rezanje kamatne stope isto se ne čini privlačnim s obzirom da je stopa već sada izrazito negativna, na -0,75 posto što već sada znači da posjedovanje fizičkog novca donosi više prinosa nego da je na bankovnom računu, pa bi još negativnije stope dodatno ugrozile banke.

- Jedini vjerojatni odgovor je intervencija u valuti, ali SNB bi to trebao napraviti bez fiksnog omjera kako im se ne bi ponovili rizici iz siječanjske katastrofe – smatra John J. Hardy iz danske investicijske banke. Tek će se vidjeti hoće li SNB uistinu najaviti mjeru ili iskoristiti ovotjedni sastanak za ispipavanje kako bi naglasili neslužbenu intervenciju, a zatim će konkretne poteze povući iznenada između budućih sastanaka, misle analitičare iz Saxo Banke naglašavajući da bi bilo najbolje već sutra krenuti s dramatičnijom retorikom, ali pričekati na rasplet situacije s Grčkom prije objave konkretnih mjera. Naime, vjeruju da će mjere tada imati jači učinak s obzirom da ‘grčki crni oblak‘ koji se nadvija nad Europom samo znači veću potražnju za frankom kao sigurnim utočištem za sve ulagače, a ako se izuzme grčka situacija ‘švicarac‘ bi trebao ionako slabiti.     

02. svibanj 2024 09:43