Aktualno
StoryEditor

Ususret svečanom otvorenju dviju novih Belupovih tvornica koje će zaposliti stotinjak zaposlenika

05. Travanj 2017.

Marin Pucar i Hrvoje Kolarić, predsjednici uprava Podravke i Belupa, ovih su dana u Koprivnici obišli pogone novih tvornica krutih, polukrutih i tekućih oblika lijekova, u čiju je gradnju i opremanje uloženo 530 milijuna kuna.

Oba su predsjednika, sa zadovoljstvom zaključila da su, sukladno investicijskim planovima, okončani svi građevinsko-instalaterski radovi, ali i oni unutarnji, vezani uz vrlo složeni proces opremanja tih tvornica najmodernijim postrojenjima i opremom, po čemu će Belupo imati zacijelo i  najmodernije proizvodne kapacitete u cijeloj regiji.

Nova razvojna faza Belupa

Kolarić je pritom naglasio da u svibnju, kada će biti upriličeno i svečano otvorenje, počinje proizvodnja kozmetike za posebne namjene, da tijekom ljeta slijedi validiranje proizvodnih procesa i opreme, a da već u rujnu, što je zbog iznimno složenih farmaceutskih procedura relativno kratak rok, očekuju licencu za proizvodnju lijekova.

Pucar se na to nadovezao napomenom kako će ta ulaganja u nove tehnologije "rezultirati proizvodnjom lijekova s dodanom vrijednošću i lijekova nove generacije". Belupo će, ukratko rečeno, zahvaljujući tim tvornicama zakoračiti u svoju novu razvojnu fazu.

Najmodernija farmaceutska tehnologija na 25.000 četvornih metara

Dvije nove Belupove tvornice spadaju u najveće hrvatske greenfield investicije, važne i za cjelinu nacionalnog gospodarstva. Projekt, započet 2013., trajao je pune četiri godine, od čega je gotovo polovina vremena utrošena na projektiranje, dobivanje najrazličitijih dozvola i odabir opreme. Građevinski su radovi započeli u srpnju 2015., da bi u prosincu prošle godine za te objekte bila dobivena i uporabna dozvola. Slijedilo je opremanje koje je također u osnovi završeno.

Impresivne su i brojke vezane za novosagrađene objekte. Proizvodni se pogoni prostiru na čak 20.608 četvornih metara, od čega gotovo polovicu prostora čine tzv. čiste sobe, gdje važe posebni higijenski uvjeti. Skladište sirovina i pakovnog materijala ima 2928 četvornih metara, energetski centar prostore se na 1037 kvadrata, a tu je na 403 četvorna metra i strogo kontrolirano skladište opasnih supstanci i zapaljivih tekućina.

Izvođači radova

Indikativne su i brojke o izvođača radova i proizvođačima opreme. U građevinskoj je operativi bilo pet velikih tvrtki, predvođenih Tehnikom i Radnikom, te još 103 podizvođača. Od njih je čak 90 posto bilo iz Hrvatske, zapravo svi koji je za pojedine poslove bilo moguće angažirati.

Opremu je isporučivalo devet domaćih i 16 inozemnih dobavljača, jer tu za pojedine specijalizirane segmente tehnološkog opremanja nije bila lako pronaći domaće tvrtke.  Unatoč tim problemima, hrvatski su izvođači i dobavljači ostvarili 70 posto ukupne vrijednosti investicije.

Nove proizvodne linije

Na novim će se linijama proizvoditi kreme, masti, otopine, sirupi, suspenzije, losioni i supozitoriji, i to u raznim oblicima, formama i pakiranjima, ovisno o potrebama i navikama na pojedinim tržištima. Na taj je način mogućnost prodaje veća, ali i zarade na tim proizvodima, a baš je to bio limitirajući faktor u dosadašnjih proizvodnim kapacitetima, koji je posebno dolazio do izražaja u iskoracima na strana tržišta.

Najslikovitija je usporedba s trenutnim kapacitetima u tim proizvodnjama. Novootvorene će linije osigurat će rast proizvodnje od 150 posto. To i samo po sebi govori da se ozbiljno računa na daljnje osvajanje inozemnih tržišta, a i pokretanje novih farmaceutskih niša.

Nova radna mjesta

Koprivničancima je najzanimljiviji podatak da će se u "supersoničnim" Belupovim tvornicama, kako ih neki već nazivaju, otvoriti stotinjak radnih mjesta. Odabranici će imati visoku i srednju stručnu spremu, mahom iz područja farmacije, kemije i pojedinih tehničkih struka.

Daljnji rast zaposlenosti proizlazio bi iz širenja izvoznih programa, gdje posebnu važnost imaju rusko i okolna istočnoeuropska tržišta.

Vlastita su sredstva dosegla 45 posto ukupne investicije

Belupo je investiciju financirao dijelom vlastitim sredstvima, točnije 45 posto ukupne cijene. Drugi je izvor financiranja, 55 posto, bio kredit odobren od strane Hrvatske banke za obnovu i razvoj. Pucar i Kolarić smatraju kako je upravo ta podrška HBOR-a bila presudna za uspješno okončanje projekta, jer bi bez te nacionalne investicijske banke projekt bilo "mnogo izazovnije pretvoriti u djelo". Nove su tvornice imale izravnu državnu potporu od 11,4 milijuna kuna, kao i poticaje resornog Ministarstva gospodarstva, ponajprije u obliku poreznih olakšica.

Konkretnije rečeno, Belupo je 2014. dobio status nositelja poticajnih mjera za investiciju, i to kroz potporu za opravdane troškove otvaranja novih radnih mjesta, odobravanje korištenja porezne povlastice te poticajnih mjera za kapitalne troškove investicijskog projekta. Maksimalni je intenzitet potpore iznosio 40 posto do 50 milijuna eura vrijednosti investicije te 20 posto za vrijednost investicije koja prelazi tu brojku. Podsjetimo se, ukupna uložena sredstva u nove tvornice prelaze 70 milijuna eura.

20. travanj 2024 12:30