Aktualno
StoryEditor

UVBRIMD Jadran: U privatizaciji treba očuvati hotelijersku djelatnost

30. Ožujak 2018.

Udruga vjerovnika bivših radnika i malih dioničara Jadran d.d. Crikvenica (UVBRIMD Jadran) uoči skorašnjeg potpisivanja ugovora o privatizaciji hotela Jadran još jednom je u javnost poslala notu kojom se zalaže za očuvanje cjelovitosti tvrtke u narednih pet godina i nastavak hotelijerske djelatnosti.

>>> Vjerovnici i mali dioničari Jadrana za brzu privatizaciju i novu Upravu

Udruga se nada kako će dokapitalizacijom od 200 milijuna kuna pridonijeti boljim rezultatima poslovanja u predstojećoj turističkoj sezoni te da će se cijena dionica Jadrana značajno podići te ostvariti uvjete za isplatu tražbina 850 bivših radnika vjerovnika.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

UVBRIMD  JADRAN smatra da bi se u slučaju kada je Upravno vijeće CERP-a donijelo Odluku 22.11.2017. da se hotelska tvrtka Jadran d.d.  prodaje za 1/3 iskazane vrijednosti nekretnina u bilanci društva za 2017., dodatnim uvjetima za kupce većinskog paketa dionica Jadrana d.d. u kupoprodajnom Ugovoru između kupaca većinskog paketa dionica Jadrana d.d.  i aktualnog većinskog vlasnika Jadrana d.d. (80% država RH, odnosno CERP) trebalo osigurati nastavak hotelijersku djelatnost u Jadranu d.d. na način da kupac priloži „Plan poslovanja, ulaganja i razvoja Društva, usklađen s prostornim planovima“, odnosno osigurati cjelovitost tvrtke u  vremenskom roku od 5 godina (zabrane podjele tvrtke između kupaca, odnosno zabrana prodaje cjelovite tvrtke i pojedinačne prodaje hotela tvrtke u tom roku), budući da je hotelska tvrtka Jadran d.d. nosioc organiziranog turizma i najveća hotelska tvrtka u Gradu Crikvenici i okolici.

>>> Dionice crikveničkog Jadrana od srijede ponovno za Zagrebačkoj burzi

Prije izlistavanja na Zagrebačku burzu početkom siječnja 2018. oko 850 bivših radnika vjerovnika imalo je je prema stečajnom planu Jadrana d.d. iz 2013. preko 30 milijuna kn dionica Jadrana d.d. po nominalnoj cijeni, a oko 1000 branitelja imalo je oko 20 milijuna kuna dionica Jadrana d.d. po nominalnoj cijeni. Također, nadamo se da će se dokapitalizacijom od strane kupaca u iznosu od 200 milijuna kuna u roku od 6 mjeseci od preuzimanja tvrtke, odnosno boljim  rezultatima poslovanja u turističkoj sezoni 2018. značajno podići cijena dionica Jadrana d.d. na Zagrebačkoj burzi i time, budući da 850 radnika vjerovnika čeka preko 22 godine na naplatu svojih tražbina na osnovu razlika plaća i ostalih materijalnih prava u Jadranu d.d..

UVBRIMD  JADRAN smatra da bivši NO i  Uprava Jadran d.d. nisu izvodili investicije od 2016. – 2018. u skladu s HTL Horwath Zg „Strateškim poslovnim planom razvoja Jadrana d.d. 2016. – 2025.“,  u njegovoj provedbi, jer je već 2016. ( godinu dana prije roka određenog strateškim planom razvoja ) krenula u obnovu Hotela Esplanade koja je završena tek 01.07.2017. vrijednu 42 mil. kn. za dobivanje 38 soba ( cijena 150.000 EUR/sobi) , što je sumnja se 2 puta viša cijena po sobi od prosječnih cijena preuređenja hotela sa 4*. Također smatramo da su bivši NO i Uprava društva svojim nepridržavanjem samog strateškog plana razvoja tvrtke u praksi i gubitkom od 4.2 mil kn za poslovnu godinu 2017.  nepopravljivo kompromitirali HTL Horwath „Strateški poslovnog plana razvoja Jadrana d.d. 2016. – 2025.“, te stoga predlažemo da se u suradnji s novim konzultantom Uprava Jadran d.d. izradi novi Strateški plan razvoja tvrtke za razdoblje do 2025. godine.

>>> Crikvenički Jadran poziva dio bivših radnika na ‘razumnu nagodbu’

Stav UVBRIMD JADRAN je da se aktualni sudski sporovi između radnika razlučnih vjerovnika i Jadran d.d. riješe što prije na način da  se sklopi nagodba izvan suda dogovorom punomoćenika radnika vjerovnika Jadrana d.d. u stečaju i aktualne Uprave Jadrana d.d., odnosno da se sklopi nagodba, istovjetna ili povoljnija za radnike razlučne vjerovnike po uvjetima nagodbi sklopljenoj 23.10.2017. godine s 19 radnika razlučnih vjerovnika koji su imali upisane hipoteke na Kampu TN Kačjak u iznosu od 1.9 mil. kn. S takvom bi se sudskom nagodbom  okončali skupi, dugotrajni i nepotrebni sudski sporovi Jadrana d.d. i preostalih oko 40 radnika – razlučnih vjerovnika, koji se vode na Trgovačkom sudu u Rijeci, Visokom Trgovačkom sudu u Zagrebu, Vrhovnom sudu RH u ZG i Općinskom sudu u Crikvenici, a koje Jadran d.d. gubi na svim sudskim instancama. U tom smislu UVBRIMD JADRAN spremna je za pregovore s novom Upravom oko postizanja nagodbe s preostalih 40 radnika razlučnih vjerovnika van suda, koja bi bila zadovoljavajuća i za radnike razlučne vjerovnike, kao i za Jadran d.d..

24. travanj 2024 17:53