Hrvatska
StoryEditor

Što će turski premijer Erdogan i 90 biznismena ponuditi Hrvatskoj, a što će tražiti?

22. Travanj 2016.

Obostrani interes poduzetnika sve se više konkretizira. Turske tvrtke sve su zastupljenije u Hrvatskoj, posebno u turizmu. Hrvatske su izvozne prilike u poljoprivredi, proizvodnji hrane, prerađivačkoj industriji i suvremenim tehnologijama

Hrvati su suvremenu Tursku mahom upoznali gledajući sapunice koje su okupirale domaće TV ekrane, onda je uvođenje svakodnevnih avionskih veza u oba smjera učinilo svoje i za upoznavanje uživo, a na pripremljeni teren ubrzo su počeli dolaziti i gospodarstvenici. Više turski u Hrvatsku nego obrnuto. Ipak, unatoč prilično dobrim političkim i diplomatskim odnosima (za razliku od povijesnih) gospodarski su i dalje slabašni. To bi se možda moglo bar malo promijeniti nakon što turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan idući tjedan sa sobom u Hrvatsku dovede poveću gospodarsku delegaciju. Erdoğan će u službenom posjetu Hrvatskoj boraviti 26. i 27. travnja.

Iako gospodarski odnosi između dviju država u posljednje vrijeme napreduju, to se događa vrlo sramežljivo. Na izvoz iz Hrvatske u Tursku otpada jedan posto ukupnog izvoza, a uvoz iz Turske malo je više od jedan posto ukupnog uvoza. Pritom je trgovinska bilanca s Turskom za Hrvatsku negativna. Prema HGK-ovim podacima, Hrvatska je u 2015. ostvarila deficit od 126 milijuna eura, a pokrivenost hrvatskog uvoza izvozom iznosila je 43 posto.

Kad je riječ o ulaganjima, u Hrvatsku je iz Turske, prema HNB-ovim podacima (evidentira se transfer novca iz Turske u Hrvatsku) od 1993. do 2015. izravno uloženo 213,5 milijuna eura (0,7 posto ukupnih stranih ulaganja). Prema podacima turskoga veleposlanstva u Hrvatskoj, sadašnja je ukupna vrijednost turskih ulaganja u Hrvatsku 350 milijuna eura. U suprotnom smjeru uloženo je skromnih 1,3 milijuna eura.

Jedno od područja s dobrom perspektivom razvoja jest turistička suradnja. Prema HTZ-ovim podacima, Hrvatsku je lani posjetilo malo manje od 27 tisuća turskih turista (rast od tri posto u odnosu na 2014.), no u ukupnoj strukturi noćenja turski turisti čine samo 0,1 posto. Njihov broj u prošloj se godini gotovo prepolovio u odnosu na rekordnu 2012. (48.697 turskih turista), na što je utjecalo uvođenje viza za njih zbog ulaska Hrvatske u EU.

Tursko gospodarstvo raste unatoč globalnoj krizi i tržište je od 75 milijuna ljudi. S druge strane, Hrvatska je sve zanimljivija turskim ulagačima. Ovdje posluje više od 50 turskih tvrtki, koje su najviše ulagale u turizam, bankarstvo i energetiku. O ovoj temi više možete pročitati u novom broju Lidera koji je na kioscima, a sada vam predstavljamo koje turske tvrtke posluju u Hrvatskoj, ali i koje hrvatske tvrtke posluju u Turskoj.

Turske tvrtke na hrvatskom tržištu Dou grupa Vlasnica je triju marina D-Marin (Mandalina  u Šibeniku, Marina Dalmacija u Sukošanu i Marina Borik u Zadru). Također je vlasnica 10,86 posto ACI-jevih dionica, po čemu je drugi najveći pojedinačni dioničar te tvrtke. U srpnju 2015. otvoren je D-Resort Šibenik, hotel s 80 soba vrijedan oko 25 milijuna eura. U Dubrovniku je preuzela prestižni butik-hotel Villa Dubrovnik, a u Zadru je u tijeku preuređenje bivše tvornice Maraske u hotel s pet zvjezdica, u što će uložiti 80 milijuna eura.

Süzer grupa U srpnju 2011. za 9,5 milijuna eura kupila je 50 posto + 1 dionicu Banke Brod, sada Kentbanka. Naknadno su obavljene dokapitalizacije u tri navrata te je temeljni kapital povećan na 239 milijuna kuna.

Unit Investment N. V. (UI) Tursko-nizozemska poslovna grupacija uložila je u Hrvatsku 45 milijuna eura, i to u gradnju elektrane na biomasu u Babinoj Gredi. U tijeku su radovi na gradnji staklenika za uzgoj voća i povrća na 17 hektara. Ulaganje vrijedi oko 35 milijuna eura.

MB Holding U partnerstvu s hrvatskom tvrtkom GEOEN upustio se u gradnju geotermalne elektrane u Velikoj Cigleni pokraj Bjelovara. Investicija vrijedi 60 milijuna eura.

Alvimedica Odabrala je Dugopolje kao svoje europsko središte za razvoj zdravstvenog turizma. U tijeku su završni građevinski radovi na dijagnostičkoj bolnici za liječenje najsloženijih kardioloških bolesti Alvimedica Heart Center.

Rixos Kupio je hotel Libertas iz Dubrovnika za 50 milijuna eura.

Uzel Kupio je hotel Pucić Palace u Dubrovniku za 8,5 milijuna eura, a planirao je također otvoriti hotel u Zagrebu.

Hrvatske tvrtke na turskom tržištuKončar – elektronika i informatika d.d. (INEM) U Turskoj je od 2011., kad su ugovorena i isporučena četiri statička sustava uzbude za turbogeneratore Termoelektrane Afsin-Elbistan.

BC institut Zagreb Drži gotovo četiri posto tržišta sjemena u Turskoj (Ltd. Ankara, tvrtka u vlasništvu BC instituta s dvadesetak zaposlenika, dorađuje sjeme i pokriva tržišta Irana, Azerbajdžana, Kazahstana).

Poljoprivredni institut Osijek U suradnji s turskom tvrtkom TAREKS otvorio je 2009. selekcijsku stanicu za oplemenjivanje bilja u Ayvalıku.

Podravka Otvorila je 2009. predstavništvo u Istanbulu koje je zatvoreno potkraj 2012., a distribuciju Podravkinih proizvoda preuzela je turska tvrtka Demak.

Altima i Verso Ove IT tvrtke aktivne su u Turskoj posljednjih pet godina.

Instrumentarija Započela je dugoročnu suradnju s partnerom u Izmiru i u Tursku izvozi medicinske proizvode iz ortopedske i traumatološke industrije.

Elektro-kontakt U Tursku izvozi dijelove za električne štednjake.

27. travanj 2024 06:30