Hrvatska
StoryEditor

Zeleni poručuju: Klonite se bušenja Jadrana

15. Svibanj 2015.
Piše:
Miro Soldić

- Ovo je prvo Vijeće jedne europske stranke u zagrebu, a Zagreb smo izabrali kako bi poslali poruku da nam je itekako stalo do gospodarskog razvoja regije koju muče kronični problemi. Uvjereni smo da naša rješenja i politike mogu pomoći da se ti problemi otklone – poručio je Reinhard Bütikofer, potpredsjednik Europske stranke zelenih (EGP) na konferenciji za novinare održanoj uoči popodnevnog otvaranja njihovog 22. vijeća.

Istaknuo je cirkularnu ekonomiju, energetsku učinkovitost i ICT sektor kao tri temeljna stupa koji mogu dovesti do oporavka hrvatskog gospodarstva.

- Mnogi misle da je zaokret na cirkularnu ekonomiju skup i problematičan, ali nije. Prema našim procjenama, takav pomak bi u Hrvatskoj stvorio oko 12 000 radnih mjesta. Zelena ekonomija je zapravo velika prilika, ne samo za poboljšanje okoliša već i za vaše gospodarstvo, mislim da ne treba ni spominjati kako loš utjecaj bi imala promjene klime na hrvatsku ekonomiju koja se temelji na granama poput turizma, poljoprivrede i ribarstva. Samo zbog neadekvatnog upravljanja otpadom svake godine zakopavate pravo bogatstvo u smeće, to se mora mijenjati – kazao je Bütikofer.

Što se tiče energetske učinkovitosti, pojasnio je kako Hrvatska na tom području debelo zaostaje za Europom te kako bi se ulaganja u taj sektor kroz projekte poput, primjerice, obnove zgrada, vrlo brzo vratila.

- Kroz projekte obnove građevina za podizanje njihove energetske učinkovitosti također bi mogli zaposliti oko 14 000 ljudi. Dakle, očito je da bi ulaganja u taj sektor bila iznimno isplativa – izjavio je, osvrnuvši se potom i na ICT industriju.

- Što se tiče digitalne ekonomije, procjenjuje se da će na razini EU-a do 2020. godine biti otvoreno oko 900 000 radnih mjesta u ICT sektoru, što je prilika koju bi svaka država članica trebala objeručke iskoristiti. Pitanje je ide li vaša današnja politika u smjeru da iskoristi tu šansu, čini se da su pomaci nedovoljni i da definitivno treba povećati ulaganja u ICT infrastrukturu i obrazovanje – naglasio je Bütikofer, dodavši kako dosta osciliramo u tom sektoru budući da po broadbandu zaostajemo, ali smo zato u top tri zemlje po broju kompanija koje omogućuju online prodaju.

Zastupnica u Europskom parlamentu Rebecca Harms je na temu bušenja Jadrana poručila kako je vrlo skeptična po tom pitanju jer je turizam kamen temeljac našeg gospodarstva.

- Mislim da postoje puno bolje opcije za vas od ovog riskiranja koje vam može upropastiti glavnu granu privrede. Mi kao zeleni se zalažemo za stroge propise pri eksploataciji nafte, ali trenutna regulativa nije dovoljna za sprječavanje ekoloških katastrofa. Moj savjet vam je da se klonite toga – zaključila je Harms.

Mirela Holy, predsjednica ORaH-a, je pak istaknula kako eksploatacija nafte iz Jadrana nije samo ekonomsko već i pravno pitanje, budući da može imati duboke socijalne posljedice na cjelokupno društvo.

26. travanj 2024 11:56