Konferencijske vijesti
StoryEditor

Grčić: Moramo se odmaknuti od neodrživih projekata čije dugove sada vraćamo

16. Lipanj 2015.
Piše:
Miro Soldić

[gallery columns="5" ids="227511,227512,227513,227514,227515,227516,227517,227518,227519,227520,227521"]

Za nekoliko dana navršava se druga obljetnica našeg ulaska u EU i ovo je prilika da rezimiramo što se sve dogodilo tom razdoblju – kazao je Hrvoje Zgombić, predsjednik Uprave PwC Hrvatska na otvaranju konferencije ‘Dvije godine u EU – kako zatvoriti financijsku konstrukciju u projektima financiranima iz fondova EU’ koju PwC Hrvatska organizira u suradnji s Liderom i uz pokroviteljstvo Europske komisije (EK).

- O fondovima EU slušamo već jako dugo, puno smo toga i naučili ali svjesni da je sve to samo početak i da imamo puno toga za napraviti. Temeljna tema su Kohezijski i strukturni fondovi jer je neosporna činjenica da je kohezijska politika jedna od najkokonkretnijih manifestacija solidarnosti u Uniji i ako se dobro iskoristi može promijeniti cjelokupnu sliku društva. Možemo je nazvat svojevrsnim katalizatorom promjena u svim državama članicama, a nadamo se da će tako biti i s Hrvatskom – poručio je Branko Baričević, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, dodavši da je pomalo nepravedno uspoređivati nas sa državama koje su duže u Uniji, iako od njih možemo puno naučiti.

- Hrvatska je ušla u EU u jedno nezahvalno vrijeme, u vrijeme krize, nije više bilo jeftinog novca, sve to skupa je zahtijevalo prilagodbu i dostizanje jedne pokretne mete jer su se uvjeti stalno mijenjali. Na raspolaganju nam trenutno stoji više od milijardu eura godišnje i sad je sve na državi i strukturama da se to iskoristi – kazao je Baričević, uz napomeno da novcem iz fondova moramo potaknuti strukturne reforme i tako se približiti modernim i razvijenim državama.

- Trebamo se znati držati zacrtanog strateškog smjera, važna je i održivost projekata, a na općoj razini se moramo konsolidirati kao društvo da bi uspjeli. Naravno, tu je velika uloga države. Na kraju, treba se i ponositi onim što radimo i to pokazati kao pozitivan primjer. Ako ćemo se pridržavati ovih načela siguran sam da ćemo uspjeti stvoriti Hrvatsku kao zemlju sretnih ljudi koja je kompetitivna u Uniji – zaključio je Baričević.

- Slažem se s imenjakom da se trebamo ponositi uspješnim projektima, ali taj mozaik tek treba popuniti do kraja – izjavio je potpredsjednik Vlade i Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić.

Poručio je da je da smo napokon, nakon šest godina, izašli iz krize i da se možemo samo nadati da će se taj trend nastaviti.

- Dvoznamenkasti rast izvoza Hrvatske u zadnji par kvartala jasno pokazuje da se efekt integracije sve više vidi i kod nas, ali put je još dug. Ključna je konkurentnost i svi projekti moraju ići u tom smjeru. Gurali smo neodržive projekte poput autocesta i sad te dugove treba vraćati. Moramo se omaknuti iz takvih projekata u one koju donose veću efikasnost gospodarstva, to je pravi put. Čeka nas 10,7 milijardi eura i od toga se dosta može napraviti malo čudo – istaknuo je.

- Ključna poruka je da smo mi u zadnjih deset godina bili zakinuti za investicije u odnose na druge zemlje članice i to je ogromna stvar, da smo i mi imali  prilike kao oni, sigurno bi bili u vrhu među EU 10. Dakle, svi koji prigovoraju da sredstva nisu iskorištena s naše strane jednostavno ne poznaju sustav – kazao je Grčić, objašnjavajući kako treba vremena da se pokažu rezultati apsorpcije.

Posao moramo napraviti zajedno, to je posao svih u Hrvatskoj. Država će napraviti svoj dio, ali ne možemo bez kvalitetne suradnje s poduzetnicima, nevladinim udrugama i ostalima. Čini mi se da nam fali konzultanata, a treba nam i snažnija potpora financijskih institucija – zaključio je.

28. travanj 2024 11:33