Konferencijske vijesti
StoryEditor

Hrvatska se još uvijek sporo uključuje u korištenje Smart Government platformi

16. Rujan 2015.
Piše:
lider.media

Vlada budućnosti – ključni faktori i novi koncepti tema je o kojoj će Ivica Perica, direktor u odjelu poslovnog savjetovanja Deloitte Adriaticsa više reći na Liderovoj konferenciji Smart Government koja se održava 14. listopada u Maloj dvorani Lisinski.

 Ususret konferenciji pojasnio je što podrazumijeva ovaj koncept i kakvo je stanje u Hrvatskoj.

Što podrazumijeva koncept Smart Governmenta?

Koncept Smart Governmenta (poznato kao i e-Government) podrazumijeva korištenje naprednih tehnologija sa razine centralne i lokalne države kako bi se unaprijedili interni poslovni procesi, a sve u cilju smanjenja administrativnih prepreka za tvrtke i unaprijeđenja kvaliteta života državljana kroz minimiziranje potreba za fizičkim posjetima nizu institucija prilikom provođenja svakodnevnih administrativnih procedura vezanih za državu. Također, EU je uvidio da postoje određene administrativne prepreke u prekograničnim uslugama građanima unutar EU pa su njene aktivnosti usmjerene na olakšavanje putovanja i provođenja poslova nevezano za to iz koje države dolazite. Kao bitna komponenta e-Governmenta ističe se Interoperabilnost sustava i korištenje podataka iz različitih sustava umjesto da se od građana traži da dostavljaju određene dokumente koji su već ionako u nadležnosti države. Cilj EU-a je da u državama članicama do kraja 2015 godine 50% državljana i 80% poslovnih subjekata i tvrtki koristi e-government usluge.

Možete li izdvojiti neke primjere?

Neki od primjera dobro ustrojenih usluga koje predstavljaju dobre primjere e-governmenta su e-osobna iskaznica koju državljani onda mogu koristiti kako bi formalno komunicirali sa državom bez da moraju ići fizički u institucije da bi predali neke formalne obrasce, a onda država uz njihovo dopuštenje od ostalih državnih institucija prikuplja sve ostale relevantne dokumente i podatke. Drugi primjer je e-health i m-health gdje se onda većina komunikacije sa i unutar zdravstvenih institucija odvija putem sustava bez potrebe za ispisivanjem dokumenata, te se čak neki pregledi mogu provoditi sa udaljenih lokacija. Tu s u i e-školstvo, e-pravosuđe, e-javna nabava, e-socijalna naknada…

Kako bi trebala izgledati hrvatska vlada budućnosti, a kakvo je stanje sad?

Hrvatska je pokrenula određene inicijative u Smart Government smjeru (e-građani, e-health, e-račun, e-osobna iskaznica,…) no još uvijek nema jasno definiranu strategiju kako polučiti maksimum u kontekstu povezivanja različitih institucija i pružanja boljih usluga građanima i poduzetnicima. Za sada se ide u dobrome smjeru kada je u pitanju uspostava platformi no još uvijek se centralne i lokalne državne institucije vrlo sporo uključuju u korištenje navedenih platformi. Hrvatska u budućnosti definitivno bi se trebala ugledati u neke od zemalja EU (npr, Danska) koje su odmakle daleko kada je u pitanju implementacija e-governmenta a koje onda direktno utječu na njihovu ekonomiju i zadovoljstvo državljana

Više o konferenciji doznajte na web stranici: lider.media/smartgovernment-2015/

25. travanj 2024 11:43