Aktualno
StoryEditor

Eko metode: U Vatikanu zgrade već stoljećima boje mlijekom

16. Prosinac 2017.

Palača Belvedere, koja datira iz 1484. godine i još neke od Vatikanskih zgrada s veličanstvenim umjetničkim kolekcijama u sklopu Vatikanskih muzeja, trenutno su obnovljene i to mlijekom. Naime, riječ je o drevnom receptu koji se pokazao trajnijim od bilo koje sintetičke boje.

- Nismo nostalgični za prošlosti. Smatramo da su ova rješenja bolja te ih i dalje ispitujemo - ustvrdio je glavni arhitekt Vatikana Vitale Zanchettin.

Mlijeko potječe od krava uzgojenih u papinskoj ljetnoj rezidenciji Castel Gandolfo, izvan Rima. Pomiješano je s natopljenim vapnom i prirodnim pigmentima, u ovom slučaju izvornom bojom kremenja koja se upotrebljavala i u 1500-tim godinama. Zidovi se ručno potapaju, a tehnika se koristi već stoljećima.

>>>Vatikan isključio sve fontane

Barbara Jatta, ravnateljica Vatikanskih muzeja, kaže da je enciklika Pape Franje o okolišu njihov vodič za restauratorski rad.

- Uistinu smo pokušali primijeniti ove neinvazivne metode. Neinvazivno za okoliš i ljude - kazala je Jatta.

Esencijalna ulja

Vatikan je bio na čelu istraživanja o korištenju eteričnih ulja za čišćenje i zaštitu 570 statua i drugih mramornih umjetničkih djela u svojim vrtovima. Vatikanski vrtovi prostiru se na 22 hektara i pokazalo se nužnim spriječiti rizik da biljke, stabla i zemlja obrastu drevne skulpture s obzirom na to da i ovako gljive i bakterije iz biljaka i tla polako nagrizaju mramorne radove koji su već izloženi potencijalno štetnim prirodnim elementima.

>>> Rim kažnjava ‘necivilizirano ponašanje’ poput bućkanja u slavnoj fontani

Kako bi pronašli ekološki prihvatljivo rješenje problema, Vatikan je nekoliko godina provodio istraživanja, čije rezultate su zajednički podijelili na međunarodnoj konferenciji u listopadu 2017. godine. Rezultati su pokazali da su esencije origana i timijana učinkovite u sprečavanju bio-pogoršanja mramora bez oštećenja umjetničkih djela ili zdravlja onih koji rade s njima. Ulja potječu iz certificiranih organskih usjeva na Siciliji.

Ljudi, ne mašine

Rad s ekološki prihvatljivim proizvodima jednako je važan za zdravlje zaposlenika koliko i za njihovu umjetnost. Stalno osoblje, koje broji oko 100 radnika u Vatikanskim muzejima, stalno čisti i popravlja drevne umjetnine i zgrade za 6 milijuna turista koji ih posjete svake godine.

>>>Čišćenje financija Svete Stolice: Vatikan 2016. zamrznuo 2 milijuna eura sumnjivog novca

Trošak ljudskog rada je skup, ali Vatikan preferira zaposliti ljude umjesto strojeva, tvrdi Zanchettini. Vraćanje umjetničkog djela i arhitekture zahtijeva detaljnu tehničku vještinu i dugogodišnje iskustvo koje  zasad računala ne mogu samo tako prekopirati.

U svijetu u kojemu računala mogu učiniti gotovo sve, u Vatikanu još uvijek računaju na ruke umjetnika i darežljivost majke prirode, piše CNN.

18. travanj 2024 23:04