Lider trend
StoryEditor

Modni boj čovjeka i stroja

15. Studeni 2015.

Čim je njujorški Muzej umjetnosti Metropolitan objavio da će tema idućega dobrotvornog bala Met Gala i izložbe u svibnju biti ‘Manus x Machina: moda u doba tehnologije’, bilo je jasno u kojem smjeru ide modna struja.

Dizajnerske i krojačke ruke i škare natjecat će se s tehnologijom kako bi se istaknuo sraz mode iza koje s jedne strane stoji čovjek, a s druge stroj. Želja je ovaj put otkriti je li riječ o sukobu ili dopunjavanju čovjeka i stroja, je li moguće pomiriti ljudski rad s onim stroja te koliki je utjecaj tehnologije na ‘haute couture’ modu i odmah nosivi ‘pret-a-porter’. Naime, visoka moda prije se izrađivala ručno, a ona za obične građane s pomoću strojeva; danas se to isprepleće. S obzirom na to da granica podvojenosti nije više istaknuta, uzima se najbolje iz obaju svjetova. Na izložbi će biti predstavljeno više od stotinu komada odjeće nosive odmah i one visoke mode.

Povijesni pregledPrikazat će se vezenje, rad s kožom, izrada čipke i plisiranje u suprotnosti s mogućnostima suvremenih strojeva poput laserskog reza, 3D ispisa, računalnog modeliranja, kružnog pletenja i oblikovanje toplinom. Vidjet će se povijesni put mode od 1880. i haljina Engleza Charlesa Fredericka Wortha, prvog dizajnera visoke mode, kojeg su najprije prigrlili europski dvorovi, zatim svi ostali, do Chanelova slavnoga ženskog odijela, suknje i sakoa u 2015. Utjecaj tehnologije i proizvodnje za široke narodne mase vidjet će se u slijedu vremena te će se odrediti je li potrošan ili je tu da traje. Svake godine bal koji se održava od 1946. slavi temu izložbe prema kojoj se određuje i odjeća koja će se nositi te večeri. Gosti tako dolaze u zamjetljivoj odjeći u skladu s izložbom, pa mnogi uglednici takav blještav događaj ne propuštaju. Do sada su teme bile npr. punk, Kina, Indija, Rusija, Napoleon, Jacqueline Kennedy, kubizam, superjunaci, viktorijansko doba, Austro-Ugarska ili različiti dizajneri. Prilozi se prikupljaju za Metropolitanov Institut za odijevanje, a izložba je otvorena nekoliko mjeseci.

Ništa bez stroja Odlična je najava Metova bala Karl Lagerfeld, koji je već za ovu jesen predstavio Chanelovo bijelo žensko odijelo od tvida sa suknjom i rukavima do lakta tkano s pomoću 3D tehnologije. Mnogo dizajnera prati ideju, pa su za proljeće također pripremili sličnu odjeću. Tako je Louis Vuitton izradio futurističku minicu s natruhama tehna i japanskih crtića anime. Granice mogućeg i nemogućeg izbrisao je Hussein Chalayan tkaninom topivom u vodi, a svoju nezaboravnu haljinu od metalnih pločica izrađenih strojno kuća Pacco Rabanne preselio je iz šezdesetih u današnjicu u obliku maslinaste haljine s tamnozelenim rukavima. Ljubav prema 3D ispisu i miješanju digitalnog sa stvarnim cijelu karijeru zaokuplja nizozemsku mladu dizajnericu Iris van Herpen, Miu Miu crtež svijećnjaka pretvara u digitalni uzorak na haljinama, što čini i Lanvin od slike izašle u magazinu New York. Jonathan Anderson za Loewe je osmislio high-tech hlače od plastike i PVC-a povezavši ih s kožom i antilopom, a iza koktel-haljine s PVC detaljima stoji Christopher Kane.

23. travanj 2024 16:08