Lider trend
StoryEditor

Noge u pijesku, glava u aerosolu

29. Srpanj 2012.
Piše:
lider.media

Morski nas valovi, znali su to još u antičkim vremenima, mogu smiriti, vratiti ravnotežu, ali i pomoći da pronađemo izgubljeno zdravlje, osobito ako imamo problema s kožom, venama, celulitom i lošom cirkulacijom.

More je velikodušno: onima koji žele uživati u njegovim darovima priuštit će dobar osjećaj, a može pomoći i u oporavku te postizanju zavidne razine zdravlja, osobito ako nas muče cirkulacija, izgled kože i dišni organi. Na tim se pretpostavkama temelji talasoterapija, metoda liječenja koja potječe još iz antičkoga doba. Talasoterapija (od grčkog thalassa, što znači more) dio je medicine koji se zasniva na djelovanju elemenata morskog ambijenta: klime, morske vode, pijeska, algi. Stručnjaci tvrde da može izliječiti neravnotežu koja više ili manje ozbiljno utječe na rad cijeloga organizma, i to koristeći se prirodnim resursima iz mora. U pozitivno djelovanje mora i morske klime možete se uvjeriti i na ljetovanju u bilo kojem primorskome mjestu, jednostavnim udisanjem zraka bogatog jodom ili kupanjem u morskoj vodi. 

U svijetu se talasoterapija prakticira u specijaliziranim salonima ljepote diljem obala Italije, Francuske, Njemačke, Rusije... Reumatizam, bolovi u zglobovima, bolesti uha, nosa i grla, problemi s kožom te poremećaj cirkulacije (poput celulita) samo su neki od problema koji se talasoterapijom mogu riješiti prirodno i bezbolno.

Uloga kože

Zbog veličine svoje površine koža je jedan od najvažnijih organa ljudskoga tijela. Igra glavnu ulogu u reakcijama na vanjski svijet i dragocjena je ovojnica koja obavlja važne zadaće: regulira temperaturu tijela, prenosi podražaje dodira, omogućuje prepoznavanje toplog i hladnog, boli i ugode. Osim toga ima i depurgativnu funkciju jer se preko nje znojenjem izlučuju toksini i štetne tvari. Kada je riječ o talasoterapiji, koža je u prvom redu organ apsorpcije i zadržavanja rezervi. Možemo slobodno reći da koža diše. Kao što pluća apsorbiraju i skladište kisik, tako i koža pomaže elementima iz vode i morskog zraka da stignu do njezinih dubljih slojeva gdje ih apsorbiraju kapilare i vode dalje do mjesta kojima su potrebni. Morska voda sadrži 32 grama mineralnih soli po litri, u odnosu na devet grama na litru one koja je prirodno u našem tijelu. Jedna od tehnika talasoterapije, ona s kupkama u morskoj vodi zagrijanoj na 37 stupnjeva Celzijevih, potiče apsorpciju. Na toj temperaturi koža skladišti soli iz vode deset puta brže nego pri običnom kupanju u moru. Toplina širi kapilare, potiče cirkulaciju, a time i kolanje tvari koje su ušle u krvotok.

Izvor života

Morska je voda temeljni element talasoterapije i smatra se najboljim izvorom jer, zahvaljujući mikroorganizmima koje sadrži, ima sposobnost i oživljavati. U prvom je redu bogata natrijevim kloridom, ali i drugim mineralima poput joda. Za razliku od termalnih voda od kojih je svaka obogaćena nekim posebnim elementom, morska je voda uravnoteženija i sadrži sve glavne mineralne tvari. Sastojci morske vode jednaki su uglavnom u svim morima na zemlji, mijenja se samo salinitet, a postotak različitih mineralnih soli je isti. Bez obzira na kemijska onečišćenja more ostaje relativno nezagađen ambijent jer se stalno kreće i u stanju je pročistiti se zahvaljujući morskim strujama i vjetrovima.

Blagodati mora

Kupanje u morskoj vodi prvi je, najprirodniji, korak u talasoterapiji. Uranjanje tijela u vodu ima vidljive pozitivne posljedice za organizam: - poboljšava respiratorne sposobnosti: pritisak vode na tijelo dopušta povećanje volumena prsnog koša i veću pokretljivost dijafragme - pomaže cirkulaciji: hidrostatski pitisak koji voda stvara u odnosu na tijelo uronjeno u nju mijenja se prema dubini uranjanja i omogućuje neku vrstu pumpanja koje olakšava povratak krvi prema srcu- poboljšava uklanjanje toksina: pokreti u morskoj vodi povećavaju drenažni učinak te poboljšavaju cirkulaciju krvi i limfe - osnažuje tonus mišića: u vodi se osjećamo laganijima jer mišići i zglobovi mogu raditi bez opterećenosti tijelom.

Tretmani

U tretmanima talasoterapije upotrebljavaju se kupke u kadi ili bazenima sa zagrijanom morskom vodom, a kod problema s cirkulacijom, kralježnicom i kostima morska se voda pušta kroz posebne otvore i djeluje mlazom, poput hidromasaže. Tuširanja toplom morskom vodom djeluju smirujuće na središnji živčani sustav i dodatno potiču cirkulaciju, a naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom jača stijenke krvnih žila. Tretmani morskim pijeskom djelotvorni su u liječenju artritisa, trauma i reumatizma, a tretmani inhaliranja čestica morske vode pokazali su se vrlo djelotvornima kod bolesti i problema s uhom, nosom i grlom te kod liječenja alergija, a osmišljene su i posebne kure za uklanjanje težine u nogama. Dakako, tu su i posebni tretmani morskim blatom i na bazi algi koji blagotvorno djeluju na tijelo poboljšavajući cirkulaciju, tonus kože, izlučivanje suvišne tekućine iz tkiva, sagorijevanje kalorija, obnavljanje stijenki kapilara i poticanje rada štitne žlijezde.

Što možete učiniti i sami

Ugodna aktivnost kojom se možete baviti i sami na plaži jest šetnja pijeskom bosih nogu. Pijesak će vašim stopalima pružiti prirodnu masažu. To se posebno preporučuje osobama koje imaju problema s venama, ali je vrlo korisno i u prevenciji problema s cirkulacijom. U širokoj odjeći i bosih nogu šetajte tako da stopalima valjate pijesak najprije na njega spuštajući petu, a zatim i ostatak stopala. Dobre rezultate takve šetnje moći ćete vidjeti vrlo brzo, a osjećat ćete ih prilično dugo. Jer olakšanje je gotovo trenutačno, cirkulacija se brzo aktivira, a težine u nogama nestaje.

Šetnja plažom ili boravak na stijenama o koje se razbijaju valovi, osim uživanja u svježem zraku, pomaže opuštanju i uspostavi kontakta s vodom. Svaki val koji se razbije o hridi u zraku ostavlja tisuću sićušnih kapljica koje nosi vjetar, a one u sebi imaju sve sastojke koji su i u morskoj vodi. Ta vrsta morske rose prirodni je aerosol koji ulazi u pluća, djeluje baktericidno i dezinfekcijski, a istovremeno potiče respiratornu izmjenu tvari. Zato stanite pokraj mora uspravne glave i ravne kalježnice, lagano raširenih nogu i stopala položenih na tlo. Opustite ramena i lagano ih pogurnite unatrag da biste otvorili pluća. Opustite mišiće i malo otvorite usta. To je položaj koji će vam omogućiti da uživate u svim blagodatima morske zračne kupke.

24. travanj 2024 19:56