Lider trend
StoryEditor

Sočna ruža u povrtnjaku

19. Svibanj 2012.
Piše:
lider.media

U samoposluživanjima ih nalazimo cijele godine, ali prava sezona jagoda počinje polovinom travnja i traje sve do srpnja, a nekih vrsta ima čak do jeseni. Jagode su mnogo više od ‘običnog‘ ukusnog deserta.

Iako se sastoje čak od 90 posto vode, iznimno su zdrave, vitaminom C bogate su kao agrumi, a imaju veoma malo kalorija. Jagoda pripada porodici ruža, domovina joj je Europa, a osim divlje šumske jagode, koja je posebno sočna i mirisna, uzgajaju se brojne vrste velikih i sočnih plodova. Osim vitaminom C, jagode su bogate i karotenom.

Potkraj zrenja plod u sebe privlači antocijane, organske biljne boje otopljene u staničnom soku čija boja ovisi o pH sredine u kojoj se nalazi (u kiselom pH je crven, u lužnatom plav), a koji sadrže karoten. Plod jagode antocijane upija upravo zbog karotena koji osjetljivi plod čuva od štetnih tvari i bakterija. Jagode sadrže i određenu vrstu tanina koji ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje - i u plodu jagode i u ljudskom tijelu. Ta vrsta tanina na sebe veže teške metale, a osim toga pomažu u ublažavanju nadutosti i proljeva.

Bogate su i folnom kiselinom koja je važna za stvaranje krvi i rast stanica, ali i manganom koji je potreban za metabolizam, sudjeluje u procesu gradnje kostiju i krvi, hrani živce i pigmente kože i kose te podupire proizvodnju hormona štitnjače. Enzimi koji su nužni za metabolizam ne bi mogli djelovati bez mangana. Nedostatak mangana očituje se u umoru, grčevima, bolom u zglobovima, razdražljivosti. Znatnu količinu mangana nalazimo upravo u jagodama.

Najbolje bi bilo da sami uzgajamo ili beremo šumske jagode. Nažalost, za većinu je to nemoguća misija, no moguće je iskoristiti sva njihova blagotvorna svojstva. Kad kupujete jagode, prednost dajte domaćima, izbjegavajte one rane te duboko smrznute. Rane jagode često su tretirane raznim pesticidima, pospješivačima rasta i herbicidima, a i rok trajanja u skladištima produljuje im se raznim kemikalijama. Upravo zbog tih ‘dodataka‘ jagode su čest alergen. U dječju prehranu uvode se tek nakon 18. mjeseca, a ako u obitelji ima slučajeva alergije na jagode, prije davanja djetetu posavjetujte se s liječnikom. Kupujte ih kod uzgajivača ili u biotrgovinama, cijena im je malo viša, ali bar znate da plaćate ‘pravu‘ jagodu koja sadrži sve i samo ono što doista treba. Zrele jagode pojedite što prije, a prije konzumiranja dobro ih operite pod tekućom vodom.

Nastale od suza VenereStari Rimljani u jagodama su uživali za ljetnih svetkovina posvećenih Adonisu. Prema legendi, nastale su od suza Venere koja ja oplakivala Adonisa. Jagode su se do kraja 18. stoljeća uzgajale u Europi i Sjevernoj Americi, zatim su se hibridne sorte počele uzgajati i u Južnoj Americi i upravo od tih vrsta potječu sve one koje se danas uzgajaju diljem svijeta. Trenutačno je svjetska godišnja proizvodnja jagoda oko 2,5 milijuna tona.

Ljekovita svojstva

- odstranjuju toksine iz crijeva, ublažavaju probavne smetnje

- jačaju imunitet i osiguravaju pravilan metabolizam

- smanjuju količinu vode u tkivima i reguliraju krvni tlak

- pozitivno djeluju na koštano tkivo, kožu i kosu

25. travanj 2024 11:52