Tehnopolis
StoryEditor

Vipnet se pohvalio rekordnim brzinama prijenosa podataka

04. Lipanj 2013.

Vipnet je na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) predstavio 4.5G – LTE Advanced s brzinama od čak 300 Mbit/s u mobilnom segmentu, dok je u fiksnom segmnetu srušen svjetski rekord na hibridnoj optičko-kabelskoj mreži s postignutom brzinom od čak 5 Gbit/s.

4.5G odnosno LTE Advanced koristi tzv. sakupljanje nosilaca (Carrier Aggregation) koje uporabom više frekvencijskih blokova i njihovom agregacijom postaje jedinstveni širokopojasni resurs i osigurava veću propusnost i djelotvornost. Takvi skupljeni nosioci mogu imati različite širine pojaseva te mogu biti razdvojeni ili susjedni u frekvencijskoj domeni. Za krajnje korisnike to će značiti mogućnost superbrzog prijenosa golemih količina podataka što je od velikog značaja imajući u vidu golemi porast korištenja podatkovnog prometa. Tako bi primjerice pri brzinama od 300 Mbit/s korisnici mogli preuzeti jedan DVD, odnosno 4,7 GB podataka za samo 134 sekunde.

Današnje predavanje predsjednika Uprave Vipneta Mladena Pejkovića pod nazivom: „Tehnologije za ostvarenje ciljeva Digitalne Agende u RH, analiza i demonstracija mogućnosti“, održano na FER-u bilo je uvod u demonstraciju najnaprednijih dostignuća mobilnih i fiksnih mreža čiji je razvoj ključan za ostvarenje ciljeva Digitalne agende koja predviđa da svikroisnici u EU do 2020. imaju brzine od 30 Mbit/s, a njih 50 posto i 100 Mbit/s.Ovo je ujedno i početak novog Vipnetovog projekta Sfera sa kojim drugi najveći telekom operator u Hrvatskoj namjerava u sljedećih pet godina napraviti potpunu transformaciju svojih najvažnijih sustava - pristupnih mreža, informatičkih sustava iusluga. To podrazumijeva usluge koje idu prema cloud uslugama i veliku nadogradnju mobilnih mreža na LTE Advanced i kabelskih mreža na performanse koje je Vipnet prezentirao na FER-u. - Ovaj projekt će značajno doprinijeti konkurentnosti ICT-a u Hrvatskoj. Vipnet ide u smjeru najnaprednijih tehnologija koje će u petogodišnjem razdoblju biti implementirane u Europi - rekao je Mladen Pejković, predsjednik Uprave Vipneta. Radi se o ulaganju koje se mjeri milijardama kuna, no nije mogao govoriti o detaljima.

- Oduševljen sam ovakvim rezultatima i demonstracijom koja svrstava Vipnet u svjetski vrh po prikazanim mogućnostima fiksnih i mobilnih mreža. Vipnetovi stručnjaci još su jednom demonstrirali izvrsnost i inovativnost koje su ugrađene u temelje naše kompanije. Današnja demonstracija pokazala nam je put prema Digitalnoj agendi, a ostvarenje tih ciljeva u velikoj će mjeri ovisiti o što kvalitetnijoj suradnji komercijalnih operatora i države – izjavio je Pejković. U zemlji ograničenih resursa poput Hrvatske trebala bi postojati jača koordinacija javnog i privatnog sektora te znanstvene zajednice. Pejković je posebno apelirao na pametno povlačenje novca iz europskih fondova.

Ponovno rušenje svjetskog rekorda u fiksnom prijenosu podataka ostvareno je EuroDOCSIS 3.0 standardom na hibridnoj optičko-kabelskoj odnosno HFC (Hybrid Fiber Coaxial) mreži. Glavna prednost ove tehnologije je kombiniranje višestrukih frekvencijskih blokova čime se množe jedinične brzine prijenosa po bloku i postižu izvanredni rezultati. Tako bi primjerice pri brzinama od 5 Gbit/s korisnici mogli preuzeti jedan DVD, odnosno 4,7 GB podataka za samo 8 sekundi. Fiksna mreža koju je Vipnet dobio akvizicijom B.neta bazirana je na EuroDOCSIS 3.0 tehnologiji te pokriva 300 tisuća kućanstava u Hrvatskoj i kontinuirano se širi.

Prema Pejkovićevoj gruboj procjeni, da bi se u Hrvatskoj ostvarili ciljevi Digitalne agende, do 2020. bi se trebalo uložiti 3,3 milijarde eura. No, to je novac koji nemaju telekom operatori pa će se ulaganja morati financirati iz različitih izvora pri čemu bi važnu ulogu trebali imati EU fondovi.

Tri tehnologije koje će ravnopravno sudjelovati u dostizanju ciljeva Digitalne agende su optika do kuće (FttH), HFC i LTE.

20. travanj 2024 12:13