Znanja
StoryEditor

Poduzetnički vodič za zapošljavanje (4. dio)

28. Lipanj 2015.
Piše:
lider.media

Donosimo vam četvrti dio, odnosno sedmi i osmi savjet za zapošljavanje nastalih na temelju poduzetničke prakse Željka Brigljevića.

7. Tražite što više ‘dosadnih’ papira: liječničku potvrdu, onu o nekažnjavanju, e-radnu knjižicu...

Da biste imali što potpuniju sliku o budućem zaposleniku osim dojma koji će na vas ostaviti (prvog i drugog te svih ostalih dojmova), treba imati ‘formalnopravne informacije’. U internetsko doba ljudi koji traže posao dobro se pripreme za ‘prikazanje poslodavcu’, baš onako kako bi to ovaj volio doživjeti. Bolje nego što se Gospa ukazala u Međugorju. Pitajte svakoga za pisanu općenitu preporuku. To je dokument koji netko daje i dolje se potpiše... pa najčešće bude blizu istine, no još je bolje nazvati tu osobu i bez obzira na to što se na tržištu lideri laktare i udaraju ispod pojasa, kod takvih pitanja iz nekoga nikad razjašnjenog razloga odmah u prvih nekoliko riječi sve saznate. Npr. odgovori tipa ‘zaposlite ga ako baš morate’ ili ‘ako je rad u debelom hladu, bit ćete jako zadovoljni’ daju vam dobre smjernice. No ipak zaključite sami. Često su mi za nekoga govorili da je ovakav ili onakav, no prema mojim je mjerilima bio okej i dao sam mu priliku. Manje sam puta požalio nego kad su mi znanci preko znanaca urgirali za dobrog ‘soseda’ koji ima ženu čija nećakinja ima dečka... ‘a baš bi bilo dobro da ga uzmemo‘.

8. Prvi, drugi ili bilo koji poslije razgovor traje vrlo kratko ili jako dugo. Kad traje kratko – primljen(a) je

Na razgovoru za posao nastojao sam uvijek biti na strani onoga koji ga traži. Pitao sam je l’ nas lako našao, smiješio sam se, pokušao nadahnuti da tražim od osobe najbolje što ima. Prema mojemu mišljenju, velika je pogreška lažne veličine napuhanog ega i svehrvatske narcisoidnosti ‘uspješnih’, a tako i posebne veličine poslodavca, pokazivati pred ljudima koji će zabijati golove za vaš tim. Jer, kao, tako pokazujemo tko je ‘gazda’, ‘glavni selektor’, ‘capo di tutti capi’... vlasnik i/ili direktor. Uvijek sam primjenjivao postulat: ajmo zamijeniti cipele, pa ako brojevi i nisu isti, prilagodit ćemo obuću nozi. To je bilo vrlo učinkovito. Nagurati malo papira u preveliku cipelu ili odrezati (makar zagaziti) malo na peti ako je premalena. I, što razgovor dulje traje, manja je mogućnost da ću kandidata zaposliti. Ako ga zaposlim, stići ću poslije ponešto naučiti od njega; ako je to naš posljednji razgovor, nastojim nešto naučiti odmah.

Prethodne savjete možete pročitati u člancima Poduzetnički vodič za zapošljavanje

20. travanj 2024 06:10