Preporučeno
StoryEditor

Deloitte uz opušteno druženje dodijelio nagrade najbrže rastućim hrvatskim tehnološkim tvrtkama

17. Studeni 2016.

- Ponosan sam što u Hrvatskoj imamo šest pobjednika, rekao je Natko Sertić, direktor Odjela poreznog savjetovanja u Deloitteu, na svečanoj dodjeli nagrada tvrtkama Gauss, Rimac Automobili, Axilis, Telum, Hangar 18 i Serengeti koje su se ove godine plasirale na Deloitteovu listu 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki u Srednjoj Europi. Domaćim tvrtkama koje su ušle na listu Fast 50 čestitao je i predsjednik Uprave Deloitte Srednja Europa Alastair  Teare.

Zlatko Bazianec, partner u Deloitteovom odjelu za poslovno savjetovanje, predstavio je kriterije za odabir najbrže rastućih tvrtki

- Program Fast 50 postoji već 17 godina u Deloitteu i ponosni smo što uvažavamo tehnološki rast kompanija i pokušavamo im dati malo više svjetla u ovom svijetu jer one to definitivno zaslužuju, kazao je Bazianec te dodao kako su odabrane tvrtke u posljednje četiri godine ostvarile prosječan rast od 1057%.

Uvjeti koje su tvrtke morale zadovoljiti:

  • u svakoj od protekle četiri godine (2012. – 2015.) ostvarile su prihod veći od 50.000 eura
  • imaju sjedište u nekoj od zemalja Srednje Europe
  • u većinsko domaćem su vlasništvu
  • razvijaju ili proizvode vlastite tehnologije ili ulažu značajan iznos sredstava u istraživanje i razvoj

Predstavnicima tvrtki nagrade je dodijelio Dražen Nimčević, partner Deloittea u odjelu za porezno savjetovanje počevši od tvrtke Serengeti koja se bavi outsourcingom razvoja softvera, a rastom od 385% plasirala se na 39. mjesto Fast 50 liste. Nagradu je preuzeo osnivač i vlasnik tvrtke Goran Kalanj. U ime koprivničkog Hangara 18 koji se nalazi na 28. mjestu nagradu je preuzeo tehnički savjetnik Tomislav Mihetec. Sljedeća nagrada otišla je u ruke Marija Ivića, osnivača zadarske agencije za internet i digitalni marketing Telum koja je na 23. mjestu liste s rastom od 607%. Na jednom mjestu više ove godine se našao Axilis, tvrtka specijalizirana za izgradnju aplikacija i pametnih rješenja za web i mobilne uređaje, a nagradu za ovaj uspjeh preuzeo je Bruno Kovačić, glavni izvršni direktor. Nagradu za 20. mjesto na listi u ime Rimac automobila primio je CEO Mate Rimac, a za najbolji ovogodišnji hrvatski plasman, 19. mjesto, nagrada je otišla u ruke Ivana Lozančića, osnivača i glavnog izvršnog direktora vukovarske tvrtke Gauss.

Plasman i rast hrvatskih Fast 50 tvrtki

19 Gauss d.o.o. 736% 20 Rimac Automobili 702% 22 Axilis d.o.o. 613% 23 Telum d.o.o. 617% 28 Hangar18 d.o.o. 527% 39 Serengeti d.o.o. 385%

Svečana dodjela nagrada koju je u intimnoj atmosferi zagrebačkog Velvet Caféa vodila Nevena Rendeli bila je ujedno i drugo okupljanje Deloitte Private kluba čiji je cilj umrežavanje vlasnika najuspješnijih tvrtki u zemlji kroz neformalno druženje. Stoga je nakon što su nagrade podijeljene, a saksofonist Ivo Prodan zabavio okupljene svojom virtuoznošću, Gordan Kožulj, menadžer Deloittevog odjela za poslovno savjetovanje, moderirao neformalan razgovor ovogodišnjih dobitnika nagrade Fast 50.

Tema koje su se uvaženi sugovornici dotaknuli ticala se zaposlenika, koji su, kako je to Kožulj istaknuo, ključ uspjeha svake kompanije, posebice u ICT sektoru, a naše brzorastuće kompanije imaju mnogo otvorenih natječaja za razne pozicije.

- Od početka smo realni i znali smo da nećemo naći iskustvo pa smo više tražili osobnost, da je netko zainteresiran, entuzijastičan, da je radio doma nešto u garaži. U početku smo dozvolili pokušaje i pogreške. Na primjer, potrebna su specifična znanja da se naprave svjetla za auto i to se ne može od prve napraviti. Dozvolili smo da ljudi griješe. Ako smo otvoreni i priznamo greške te kroz njih učimo.  Za neke specifične stvari treba nam iskustvo i tražimo ljude vani. Imamo ekipu iz Italije, Njemačke, Španjolske, Francuske i iz ostalih pokrajnjih zemalja. Dolaze nam Indijci i Kinezi, ali još uvijek se baziramo na lokalnom talentu, rekao je Mate Rimac čija tvrtka Rimac Automobili trenutno ima raspisane natječaje za 20-ak radnih mjesta.

Što se tiče daljnjeg proširenja poslovanja, Rimac je rekao da sada imaju više od 200 zaposlenih, ali da planiraju ubrzo doći na 1000 jer točno znaju što im treba. - Ono što je dvije i pol godine bila cijela firma, danas je jedan odjel, izjavio je Rimac koji još nije otkrio tko su investitori u drugoj rundi.

Ivan Lozančić iz Gaussa kao jedan od ključnih izazova s kojima se tvrtka susreće istaknuo je pitanje povjerenja. Naime, bez obzira na preporuke i veliki uspjeh koji su ostvarili, povjerenje na stranom tržištu teško stječu zbog činjenice da dolaze iz male zemlje koja dosad nije bila veliki igrač na inozemnom tržištu. S druge strane, sve ove tvrtke imaju značajna strateška partnerstva u inozemstvu: Axilis održava poslovnu suradnju sa suosnivačem startup akceleratora Betaspring iz New Yorka Jackom Templinom, Telum je Google Premier Partner, Hangar18 našao je važne poslovne partnere u Kini, a Serengeti se može pohvaliti višegodišnjim iskustvom suradnje s velikim ICT kompanijama poput Oracla.

Razgovaralo se i o važnosti strukovnih udruženja te bespovratnim sredstvima iz EU fondova. S obzirom na to da je Gauss povukao 1,28 milijuna kuna za realizaciju projekta edukacija u području ICT-a „Moja ICT karijera“ u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Obris, Lozančić je detaljnije opisao projekt. Zanimljiv razgovor ubrzo je prerastao u opušteno druženje uz zvuke saksofona koji su dobitnike ispratili u novi ciklus poslovanja u kojem se očekuje da njihove tvrtke samo rastu, rastu.

20. travanj 2024 14:48