Preporučeno
StoryEditor

Plenković očekuje da će Moody‘s prepoznati dobre trendove

10. Ožujak 2017.

Premijer Andrej Plenković istaknuo je u petak, nakon povratka iz Bruxellesa, dobre gospodarske trendove u Hrvatskoj koja, kao dio Europske unije, ide prema gospodarskom rastu i razvoju, te očekuje da će na tom tragu biti i prognoze za kreditni rejting zemlje, koji se večeras očekuje od analitičara međunarodne agencije Moody‘s.

Uoči objave izgleda za kreditni rejting Hrvatske od agencije Moody‘s, Plenković je u intervjuu za HRT izjavio kako je uvjeren da će oni biti na dobrom tragu, s obzirom na dobre pokazatelje za 2016., vezano uz rast BDP-a, smanjenje javnoga duga i proračunskog deficita.

"Pričekajmo, ja sam uvjeren da će biti na dobrom tragu. Svi to u ovom trenutku prepoznaju, a to je nama poticaj za nastavak strukturnih reformi, rasterećenje gospodarstva, stvaranje stabilnog i pouzdanog pravnog i fiskalnog okvira za sve koji imaju poslovni plan u Hrvatskoj", rekao je premijer nakon povratka iz Bruxellesa gdje je sudjelovao na dvodnevnom sastanku šefovi država i vlada članica Europske unije.

>>>Moody’s: Pojačana politička neizvjesnost pritišće prognoze za kreditni rejting Hrvatske i Poljske

Rekao je i kako je jučerašnja rasprava na Europskom vijeću bila u znaku novih zapošljavanja, rasta i konkurentnosti, i pokazatelja za 2016. koju su obilježili dobri gospodarski trendovi - i domaći i strani, te poručio da je u fokusu njegove Vlade politička stabilnost, gospodarski rast i razvoj.

Upitan pak za prozivke oporbe zbog zajedničke konferencije s glavnim državnim odvjetnikom u zgradi Vlade, Plenković je ocijenio da je riječ o "politikantskim komentarima i zlorabljenju političkih funkcija", te ponovio kako u tom sastanku nije bilo ništa sporno.

"Ponavljam, našli smo se u jednoj situaciji koja je vrlo neuobičajena, gotovo bizarna, da je u zgradi Vlade godinama postojao sustav izvlačenja novca temeljem fiktivnih putnih naloga. Kada smo stekli cjeloviti uvid u te procese, koji očito traju godinama, odmah sam zvao državnog odvjetnika, razgovarali smo, odlučili tu informaciju podijeliti s javnošću i prepustiti cijeli slučaj DORH-u koji sada to vodi. To je ono što je odgovoran potez mene, ne kao premijera, nego kao običnoga građanina. A politikantski komentari i zlorabljenje političkih funkcija na način da se insinuira da je tu nešto protuustavno doslovno su smiješni", rekao je Plenković.

>>>Plenković: Junckerova podrška arbitraži o graničnom sporu ‘irelevantna i neprihvatljiva’

Vezano uz nedavno osnovano vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, pojasnio je kako je intencija "u smirenom, stručnom i institucionalnom okviru" donijeti "preporuke glede arhiva, građe i kulture sjećanja", jer u Hrvatskoj još uvijek postoje teme i podjele koje nas opterećuju, a posljedica su totalitarnih, nedemokratskih režima 20. stoljeća.

"Ja sam tu temu detaljno pratio u EU parlamentu i mislim da dobra iskustva drugih zemalja možemo primijeniti u RH i konačno neka pitanja ostaviti iza nas", rekao je premijer.

20. travanj 2024 06:40