Pravda za sve
StoryEditor

Novac na bankovnim računima zbog upitnih ovrha više nije siguran

21. Lipanj 2012.

Sve brojniji su čitatelji koji upozoravaju da jako raste broj ‘vjerovnika‘ za koje ni ne znate dok vam iznenada ne isprazne i ne blokiraju račun u banci.

Otkad se ‘proračun puni znatno bolje od plana‘ ubrzano raste broj ovrha, tako da više nije uputno držati novac položen na računima u bankama. Mislim da čitatelji imaju pravo i da ubuduće čim mi na račun dođe neka doznaka trebaju odmah dignuti sav novac i tako izbjeći neku od suviše brojnih nenajavljenih i nerijetko nevjerodostojnih ovrha. Jedan čitatelj piše da je kreditor naplatio isto potraživanje od osiguravatelja kredita i ponovno od njega kao sudužnika. Ponovna naplata iste tražbine, piše čitatelj, dođe kao ‘ekstradobit‘ kreditorima. Čitatelj mi predlaže temu za članak o tome kako se banke mogu dvaput naplatiti po istoj kreditnoj tražbini, kod osiguravatelja i kod jamca, odnosno sudužnika.

Bijeg novca Čitateljica se javila i kaže da je u Poreču otišla na bankomat podignuti novac, kad umjesto novca na zaslonu poruka da se javi svojem bankaru. I nazvala je čitateljica banku, a tamo joj kažu da joj je blokiran račun. Pita čitateljica tko joj je blokirao račun kad nema nepodmirenih dugovanja. U banci kažu da ne znaju i da mora ići u Finu da se informira. Srećom, čitateljica je u Poreču bila sa prijateljima koji su joj posudili novac za povratak doma.Po povratku doma u Fini je čitateljica napokon doznala da joj je kao sudužniku ovrhom s njezina računa naplaćeno 20-ak tisuća kuna navodno neotplaćenih rata kredita odobrenog 2003. godine. Tek nakon toga i čitateljica se prisjetila da se kao tadašnja obrtnica kolegi obrtniku potpisala kao sudužnik za nenamjenski gotovinski kredit. No, čitateljica godinama više nema obrt (odjavila ga je kao i 30-ak tisuća obrtnika) i odselila se u drugi grad, još nije pronašla kolegu, ali uvjerena je da je riječ o nekom nesporazumu, a ne o izbjegavanju otplate kredita. Čitateljica upozorava da je postalo opasno otputovati pouzdajući se isključivo u bankovnu karticu i novac položen na računu u banci. U Hrvatskoj se više ne zna kad će ti netko nenajavljeno blokirati i isprazniti račun.Pričao mi je kolega da je bez problema otvorio kao nerezident račun u banci u Sloveniji. Ovdje mu u Poreznoj upravi nisu znali objasniti što i kako treba napraviti da bi primio autorske naknade iz inozemstva. U Sloveniji je sve obavio bez administrativnih komplikacija. A i siguran je od nenajavljenih i neprovjerenih ovrha.

‘Žilavi‘ monopol Podsjećam na desetljetnu reformu radi ukidanja monopola ‘zloglasnog‘ SDK (Službe državne kontrole, a zatim Službe društvenoga knjigovodstva) na obavljanje poslova platnog prometa u zemlji. Nakon formalnog preimenovanja SDK u ZAP (Zavod za platni promet) napokon je prije 12 godina bio donijet tada novi zakon o platnom prometu, prema kojemu su poslove platnog prometa morale od ZAP-a preuzeti komercijalne banke. Pokazalo se, međutim, da ni jedna poslovna banka u Hrvatskoj nije bila osposobljena za samostalno obavljanje platnog prometa. I onda je sve riješeno tako da su sve banke zaključile sa ZAP-om (naknadno preimenovanim u Finu) ugovore o obavljanju platnog prometa za račun i u ime poslovnih banaka. Tako je Fini ostao monopol na obavljanje poslova platnog prometa, a ni bankari ni njihovi klijenti i nadalje nikad ne znaju kad će ih iznenaditi neka nenajavljena i neprovjerena ovrha.

Šumovi‘ u komunikaciji Ponovo se javio čitatelj o čijim sam problemima u prošlom broju objavio napis ‘Prijevare javne uprave namjenskim novcem za denacionalizaciju‘. Čitatelj piše da u ovom broju očekuje ispravak.Prema čitateljevu mišljenju ispraviti treba na svim mjestima u tekstu ‘nacionalizirani stan‘, u ‘stan u vlasništvu fizičke osobe‘. I u nastavku ‘radi denacionalizacije‘ treba ispraviti i napisati ‘radi vraćanja stana fizičkoj osobi vlasniku‘. Uvjeren sam da će nakon ovih ispravaka čitatelji još manje razumjeti ‘kvake‘ u izbjegavanju denacionalizacije.

25. travanj 2024 17:59