Aktualno
StoryEditor

Pravda za sve: U HZMO-u nemaju pojma o tome rade li im umirovljenici

01. Listopad 2018.

Jany Hansal je 16. lipnja 2016. otišla u mirovinu radeći do tada u nekoliko tvrtki ne sluteći da će je samo godinu i pol dana kasnije HZMO obavijestiti kako joj se ukida mirovina i da treba uplatiti u mirovinski sustav određenu količinu novca. Naime, osim stalnog zaposlenja s kojeg se uredno odjavila, Hansal se od 19. rujna 2012. vodila i kao članica Uprave male trgovine Zare, koju je osnovao njezin suprug u Dubrovniku, ali iz te tvrtke se mirovinskom nije odjavila.

Prema članku 119., stavak 2. Zakona o obveznom mirovinskom osiguranju Hansal se u roku od 30 dana od dana odlaska u mirovinu trebala odjaviti iz Zare, tj. između 16. lipnja i 16. srpnja 2016. S obzirom na to da to nije uradila, to je trebao nakon tog roka prema službenoj dužnosti uraditi HZMO, što je i uradio, ali tek 10. siječnja 2018. Hansal mi tvrdi da nije znala da se treba odjaviti i iz tvrtke Zare, pa je tako formalno ostala članica uprave tvrtke koja je, usput da kažemo, još od 2015. bila neaktivna zbog konkurencije velikog trgovačkog lanca, da bi početkom ove godine počeo postupak likvidacije.

>>> Pravda za sve: Radove na obnovi kulturnih dobara dobivaju samo povlašteni

Razgovarao sam s Jany Hansal, ta dugogodišnja predsjednica dubrovačke udruge Deša – Regionalni centar za izgradnju zajednice i razvoj civilnog društva, djeluje iskreno, ali i razočarano, čak i šokirano svime što ju je zadesilo; priznaje da je pogriješila, ali nenamjerno i to je zaista moguće jer mnogi od nas ne znaju što su sve zakonski obvezni.

Ali su zato svoju zakonsku obvezu trebali znati ljudi u HZMO-u, a očito je da nisu jer ne bi joj ukinuli mirovinu i nametnuli obvezu plaćanja mirovinskog doprinosa godinu i pol kasnije, a zatim su joj i iz Porezne uprave (PU) poslali nekoliko rješenja kojim se utvrđuje obveza doprinosa u mjesečnim iznosima.

Službena dužnost

Pitamo se zašto HZMO nije prema službenoj dužnosti odmah reagirao i nakon isteka roka od mjesec dana (dokad se Hansal treba odjaviti) donio rješenje da se ukida mirovina i da Hansal i dalje mora uplaćivati u mirovinski fond. Da je HZMO tada reagirao, šteta bi bila daleko manja za Hansal i izbjegli bi se svi postupci. Na moje pitanje tko je prvi trebao utvrditi (HZMO ili PU) da je Hansal i dalje obveznik osiguranja, a ne umirovljenik, u HZMO-u odgovornost prebacuju na PU tvrdeći da je Porezna trebala to utvrditi te su dodali da je njih PU obavijestio da Hansal i dalje radi.

Čitateljica je nakon godinu i pol dana izgubila mirovinu. Osim što je bila u stalnome radnom odnosu u jednoj tvrtki, istodobno je bila članica uprave u suprugovoj tvrtki, iz koje se nije odjavila. Nije znala da mora i kriva je zbog toga, ali nije bez grijeha ni HZMO.

Dodatno sam ih pitao kada ih je PU obavijestio da Hansal radi kao član uprave primajući mirovinu, ali iz HZMO-a nisu odgovorili. A nisu ni mogli jer u PU-u tvrde suprotno, a to je zakonski zaista tako, da početak i prestanak razdoblja osiguranja te osnovu osiguranja utvrđuje HZMO i HZMO informira PU, koji ‘obavlja poslove prikupljanja doprinosa‘.

Prebacivanje krivnje

Dakle, HZMO je bio dužan utvrditi da je Hansal još uvijek prijavljena kao član uprave, iako je u mirovini te joj ukinuti mirovinu i obavijestiti PU da izračuna koliko doprinosa mora platiti. U HZMO-u su se pokušali izvaditi tvrdnjom da su prije donošenja rješenja dvaput poslali poziv Hansal za uspostavu prijave na mirovinsko osiguranje.

- S obzirom na to da se gđa Hansal nije odazvala na dva poziva, rješenjem Zavoda donesenim prema službenoj dužnosti od 10. siječnja 2018. priznato joj je svojstvo osiguranika člana uprave trgovačkog društva, tvrde u HZMO-u.

>>> Pravda za sve: Booking.com naklonjeniji turistima nego partnerima iznajmljivačima

Pitao sam ih kada su točno poslali poziv Jany Hansal, ali umjesto odgovora informirali su me da traje upravni postupak i da su prava Hansal osigurana tim postupkom. Zakazali su i u HZMO-u i sada svu krivnju žele prebaciti na Hansal, iako bi i odgovorni u njemu trebali snositi svoj dio krivnje. Ali i iz nevještih i kontradiktornih odgovora HZMO-a može se vidjeti da to ne žele. Vidjet ćemo što će se riješiti u drugostupanjskom upravnom postupku. 

POST SCRIPTUM

Tri su stvari još važne. Prvo, za slučajeve kada netko ode u mirovinu, zašto, u vrijeme digitalizacije, u HZMO-u nisu napravili programčić da na monitoru kompjutera zablješti ako taj umirovljenik još negdje radi, pa ne bi morali čekati da netko slučajno uoči propust. Drugo, Jany Hansal smatra da su je pokretanjem upravnog postupka u HZMO-u trebali pozvati da se izjasni o svemu ovome na temelju članka 113., stavak 3. Zakona o općem upravnom postupku, ali u HZMO-u na to nisu htjeli odgovoriti. Treće, iz Porezne uprave poručuju svima onima koji dođu u sličnu situaciju da prema Općem poreznom zakonu postoji institut upravnog ugovora koji omogućuje, na prijedlog dužnika, plaćanje duga i zateznih kamata na 24 rate.


Pratite nas na društvenim mrežama [mks_social icon="facebook" size="48" style="square" url="https://www.facebook.com/lider10media/" target="_blank"][mks_social icon="linkedin" size="48" style="square" url="https://www.linkedin.com/company/lider-press-dd/" target="_blank"][mks_social icon="twitter" size="48" style="square" url="https://twitter.com/lider_press" target="_blank"][mks_social icon="instagram" size="48" style="square" url="https://www.instagram.com/lider.media/" target="_blank"]

 


 

26. travanj 2024 05:41