Pravda za sve
StoryEditor

Uprava za ribarstvo raspisala natječaj mimo pravilnika i EU

15. Siječanj 2015.

Ribar Radovan Simić ispričao nam je problem s natječajem koji je Ministarstvo poljoprivrede raspisalo lani 21. listopada. Riječ je o ribolovu uz naknadu u posebnom staništu akvatorija ušća rijeke Mirne (Tarska vala) pokraj Poreča od 15. studenoga 2014. do 31. siječnja 2015.

Taj je natječaj, tvrdi Simić, inače predsjednik udruge Istarski ribar, raspisan za ribolovni alat potegaču kojeg nema u Pravilniku o ribolovnim alatima i opremi za gospodarski ribolov na moru. U natječaju piše da se ribolov obavlja ‘uz uporabu posebne mreže potegače trate – ciplarice, koje veličina oka mrežnog tega ni u jednom dijelu mreže ne smije biti manja od 50 milimetara’. No potegača se ne spominje u Pravilniku, a članak 59. kaže da je zabranjeno držati na plovilu, rabiti i/ili nositi uz obalu alate koji nisu upisani u povlastici, čija konstrukcijsko-tehnička obilježja nisu usklađena s odredbama Pravilnika i čija uporaba nije propisana Pravilnikom.

Šutnja aktera U Upravi za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede nismo našli sugovornika iako smo ih pitali za sporne dijelove natječaja. Pitali smo ih i za odredbe Mediteranske uredbe jer nije samo prekršen Pravilnik nego i odredbe EU. Naime, Mediteranskom uredbom iz 2002. (članak 13.) propisana je minimalna udaljenost na kojoj se može upotrebljavati određeni alat. Tako su svi povlačni alati, što uključuje koće i potegače, zabranjeni na tri milje od morske obale.

– Izuzeće može odobriti EK, i to na temelju planova upravljanja za oblike ribolova za koje se traži. Akvatorij ušća rijeke Mirne, tj. Tarska vala, nije udaljen tri milje od morske obale i nisu izrađeni planovi upravljanja za mreže potegače – kaže Simić.

U Upravi za ribarstvo nisu htjeli komentirati još jednu Simićevu tvrdnju, naime da spomenuta Uprava favorizira ribarsku zadrugu Istru. Prema njegovu mišljenju, natječaj je namješten jer ‘samo RZ Istra ima mrežu potegaču takvih konstrukcijskih obilježja’ spomenutih u natječaju i nitko više na Jadranu. To znači, nastavlja on, da su tako drugi ribari eliminirani iz natječaja.

– Koliko sam upućen, svake su godine izabrani za obavljanje spomenutoga gospodarskog ribolova u Tarskoj vali. Čemu onda natječaj? – pita se Simić.

Upravitelj te zadruge Michael Tasić nije odgovorio na naša pitanja, no prema Simićevim tvrdnjama, oni love upravo u Tarskoj vali mrežom potegačom.

Različiti kriteriji Simić je lani u srpnju prekršio pravilo o lovu unutar tri nautičke milje, što je utvrdio i viši ribarski inspektor Nikola Verzon. Govori da je kažnjen s tisuću kuna i dvjesto kuna troška izdavanja prekršajnog naloga te mu je uručeno rješenje o zabrani obavljanja gospodarskog ribolova na moru uporabom povlačnih ribolovnih alata unutar tri nautičke milje.

– Načelnik sektora za inspekcije Mario Rogošić i pomoćnik ministra Ante Mišura na sastancima su govorili nama ribarima da Uprava za ribarstvo nije još napravila Planove za upravljanje kojima bi se propisao način obavljanja gospodarskog ribolova tim alatima, zato nam je poručeno da će se ići s minimalnim kaznama od petsto kuna, a ako se plati odmah, kazne će biti 250 kuna. No meni su lupili više – priča.

Bez obzira na to što će komentari vjerojatno biti da je Simić ogorčen zbog kazne, Uprava za ribarstvo natječajem je prekršila dva propisa, što je vrlo loša poruka za EU, ali i za ribare.

27. travanj 2024 01:43