Aktualno
StoryEditor

Apple softverskim nadogradnjama pokušava spasiti prodaju u Kini

14. Prosinac 2018.

Da nedavna zabrana prodaje velikog broja modela iPhonea u Kini i nije bila tako bezazlena kako su iz Applea uvjeravali pokazuje svježe priznanje kompanije o nužnosti izdavanja softverske nadogradnje kojom bi izbjegla zabranu izrečenu u Fuzhou. Tamošnji je sud, naime, prošli mjesec dosudio preliminarnu zabranu uvoza i prodaje velikog broja modela popularnog pametnog telefona (od 6S do X), ne i posljednjih XS-a i XR-a,  zbog kršenja dvaju patenata, na što su iz Applea odgovorili da problema s prodajom neće biti.

Ipak,kako javljaju mediji, čini se da stvari nisu tako jednostavne, a postavlja se i pitanje ispravnog interpretiranja presude jer iz Qualcomma, s kojim se Apple već dvije godine sudi po cijelom svijetu, tvrde da zabrana pokriva modele neovisno o softveru koji se na njima nalazi. Pored toga, Qualcomm je zatražio i proširivanje zabrane na dva najnovija modela. ‘Početkom sljedećeg tjedna dostavit ćemo softversku nadogradnju za korisnike iPhonea u Kini koji rješavaju manje probleme s dvama spornim patentima‘, pokušavali su djelovati nezabrinuto u Appleu.

Pravni stručnjaci objasnili su Financial Timesu da kompanija ima određeni manevarski prostor zbog nejasno sročene presude iz koje nije razvidno krše li sami uređaji (hardver) ili operativni sustavi na njima (softver) patente, s tim da iz Qualcomma tvrde kako iPhonei i sa najnovijim operativnim sustavom krše zabranu. Analitičari ovu sudsku odluku, kojom bi Appleu mogao biti otežan ili prekinut pristup najvećem tržištu mobitela na svijetu tumače u kontekstu trgovinskog rata između SAD-a i Kine. Iako su obje kompanije američke, Qualcomm navodno oduvijek ima bolje odnose s kineskom poslovnom zajednicom, što se prelijeva i u bolji tretman države, a Apple je toliko ovisan o kineskom tržištu da bi se otežavanje pristupa kineskom tržištu moglo protumačiti kao pucanj upozorenja Amerikancima.

Već iznimno napeti odnosi dodatno su zahladili nakon što je Kanada nedavno, na zahtjev SAD-a, u pritvor odvela šeficu financija Huaweija Meng Wanzhou, navodno zbog kršenja američkih sankcija Iranu. Kako je u pitanju kćerka osnivača kineskog diva, reakcija Pekinga bila je brza. Privedena su dva kanadska državljana u Kini, a moguće je i da maglovita presuda protiv Applea ima funkciju napinjanja mišića prema Amerikancima.

19. travanj 2024 21:46