Tehnopolis
StoryEditor

Boris Jokić: Obrazovni sustav nas uči pokoravati se autoritetima

27. Travanj 2016.

Kultura uspjeha i eLeadership, odnosno kako izgraditi sustav koji stvara one koji žele i mogu uspjeti bila je centralna tema prvog dana WinDays16 Business konferencije čime je u Poreču započela najveća i najutjecajnija poslovno-tehnološka konferencija u regiji – WinDays16.

Okruglom stolu prethodio je zanimljiv uvod Borisa Jokića, znanstvenog suradnika na Institutu za društvena istraživanja i voditelja radne grupe za provođenje kurikularne reforme.  Jokić je istaknuo da današnji sustav potiče djecu na učenje „na pamet“ i pokoravanje autoritetima, što nikako nije dobro za stvaranje kulture uspjeha i poticanja na kreativnost. Nova reforma donosi sustav koji će poticati na razmišljanje, rješavanje problema, razvoj socijalnih vještina, razvoj poduzetničkih ideja, jednom riječju sustav koji će stvoriti osobe sposobne da razmišljaju vlastitom glavom, a ujedno su spremne na cjeloživotno učenje i usvajanje novih znanja i tehnologija.  U tom procesu su iznimno bitni učitelji koji moraju posjedovati želju za eksperimentiranjem u učenju, odnosno moraju shvatiti da obrazovni sustav nije fiksan i može se mijenjati.

„Obrazovni sustav mora biti tako koncipiran da prati stvarne potrebe u poslovanju kao što je donošenje odluka, rješavanje problema, timski rad ili kritičko razmišljanje. U tom procesu su iznimno bitni učitelji koji moraju posjedovati želju za eksperimentiranjem u učenju, odnosno moraju shvatiti da obrazovni sustav nije fiksan i može se mijenjati“, istaknuo je  Jokić, čije je predavanje popraćeno vrlo dugim pljeskom publike.

Uz Jokića, u raspravu oko stvaranja lidera i kulture uspjeha kao sastavnih dijelova modernog obrazovanja, uključili su se Anthony Salcito (Microsoft), Tauno Olju (EY), Graham Brown - Martin (Learning withot Frontiers) i Mislav Balković (Algebra).  Sudionici okruglog stola zaključili su kako je potrebno istovremeno reformu provoditi na dvije razine – približiti učiteljima nove tehnologije i načine rada te educirati učitelje na koji način koristiti suvremenu tehnologiju kako bi i njima samima bilo jednostavnije, zatim učenicima predstaviti znanje kao nešto zbog čega će sutra dobiti posao koji žele i uspjeti u realizaciji svojih ciljeva. Svaka reforma je dugotrajan proces, pogotovo kad je riječ o fundamentalnoj reformi poput reforme školstva, pa je potrebno imati strpljenja kako bi se vidjeli rezultati uspjeha. Svi sudionici okruglog stola su se složili kako današnji poslovni ljudi, uz praktična znanja i znanja vezana uz implementaciju i korištenje IT tehnologije, moraju imati i izražene socijalne vještine. Komunikacija, uvažavanje drugih i razumijevanje potreba okoline, kao i spretnost u prihvaćanju IT tehnologije na svim razinama ono je što čini poslovnog čovjeka 21. stoljeća uspješnim. 

Prvog dana konferencije Anthony Salcito je održao predavanje o tome kako transformacijom obrazovanja danas, možemo postići uspjehe sutra, a Grahaa Brown-Martin o globalnim trendovima u obrazovanju te istaknuo da suvremeni obrazovni sustav mlade treba osnažiti vještinama i znanjem te da treba napustiti tradiciju učenja napamet i polaganja ispita na temelju istog. „Više od 7 milijuna radnih mjesta u STEM sektorima otvorit će se u idućih 10 godina – pa smo svjesni da se naši obrazovni sustavi trebaju usredotočiti na STEM vještina i znanja, kako bismo rješavali probleme nezaposlenosti, posebice mladih ljudi. Vještine budućnosti koje će se najviše tražiti su kritičko razmišljanje, kreativnost, suradnja, komunikacija, računalni način razmišljanja (engl. computational thinking). S tim ciljem danas postoji 620 Microsoft Showcase škola u svijetu, koje koriste tehnologiju u nastavi, a u Hrvatskoj ih je trenutačno 4, s time da će se od jeseni taj broj značajno povećati“ , rekao je Anthony Salcito.

Brown-Martin je istaknuo kako tehnologija neće zamijeniti učitelje već će oni vrjedniji i okretniji zamijeniti one koji su pasivni, a potražnja za učiteljima će u sljedećim godinama rasti. “Trenutačna uloga obrazovnih sustava je da zadrže stvari onakvima kakve jesu. To se mora promijeniti!“, rekao je Brown-Martin te dodao: „Danas najbolji svjetski matematičari završavaju u prodaji oglasnog prostora za Google ili u čitanju naše e-pošte u NSA (National Security Agency), umjesto da se bave s pravim izazovima s kojima se ljudska vrsta suočava u ovom stoljeću, kao što su rast populacije, nejednakost, klimatske promjene i otpornost na antibiotike“. Lasse Leponiemi iz finske kompanije Scool koja je kreirala jedan od najboljih obrazovnih sustava u svijetu, govorio je o tome što suvremeni učitelji mogu učiniti kako bi se promjene u obrazovnom sustavu zaista i dogodile te istaknuo: „Finska je mala zemlja, kao i Hrvatska, pa smo bili svjesni potrebe da budemo bolji kako bismo konkurirali velikim zemljama. Shvatili smo da moramo investirati u talentirane mlade ljude koji će zemlju odvesti na novu razinu razvoja. Zato učitelji danas moraju predavanja kreirati na način da odgovaraju potrebama pojedinih učenika, kako bi od njih dobili bolje rezultate učenja i kako bi bili uspješni na globalnom tržištu rada“.

WinDaysi su i ove godine započeli Business dijelom u želji da se naglasi važnost sinergije i međusobne suradnje ICT sektora i gospodarstva. Osim stvaranja kulture uspjeha, izgradnje sustava koji će na tržište plasirati uspješne ljude te važnost implementacije svih ICT tehnologija u sve razine države i društva, na konferenciji se govori i o primjerima uspješnih investicija i načinima kako od Hrvatske stvoriti gospodarskog tigra. Hrvoje Kapetanović, direktor Business dijela Konferencije naglasio važnost suradnje svih dionika pri suočavanju s gospodarskim izazovima. „Svaki pojedinac, tvrtka te, naravno, javna uprava trebali bi djelovati zajednički kako bismo uspješno riješili  gospodarske izazove s kojima smo suočeni. WinDaysi su jedna od takvih inicijativa, kojom već 16 godina za redom nastojimo pokrenuti promjene u društvu,  kreirati kulturu uspjeha i nove načine obrazovanja te poticati inovacije i poduzetništvo kao ključne pokretače razvoja gospodarstva. Posebni naglasak stavit ćemo na to kako utjecati na promjene u sustavu vrijednosti, te kako stvarati vođe koje karakterizira growth mindset. Iako, u IT sektoru danas radi preko 39.000 visoko obrazovanih stručnjaka, broj oglasa za radna mjesta u ICT industriji u Hrvatskoj i dalje raste. Trenutni porast radnih mjesta u ICT industriji je 45 % u odnosu na prošlu godinu, što samo govori o tome koliko IT sektor u Hrvatskoj jača i ima relevantnu ulogu u gospodarstvu“, istaknuo je Kapetanović.

Tomislav Tipurić, direktor sadržaja WinDays16, održao je pradavanje na temu„Hrabrost i ustrajnost kao stil života“, naglasivši da  je potrebno sanjati i biti uporan na putu do uspjeha.  Njegovo predavanje je ujedno bilo i uvod u temu „Da, mi možemo izgraditi kulturu uspjeha“ koju je prezentirao Nenad Bakić. „Kad govorimo o promjeni razmišljanja i usvajanju kulture uspjeha, postoji veliki mentalni procjep između Hrvatske i svijeta. Međutim, pojedincu je lakše taj procijep preskočiti. Kod nas je trenutačni mindset da je sramotno uspjeti, ali i probati, te postoji velika zavist među ljudima. To je ono što moramo mijenjati. Potrebno je zaboraviti gdje je tko bio 1991. godine već razmišljati gdje će biti naša djeca 2031. godine!“, zaključio je Bakić.

19. travanj 2024 01:15